26/03/2024

יקב פלדשטיין – דבוקי 2023 וגילגמש 2020

יינות חדשים לקראת פסח

כשר

כן

דבוקי בציר 2023
דבוקי הוא אחד הזנים הקדומים באזור, וחוקרים אף גילו תואם מורפולוגי בין צורת הזרעים שלו לבין זרעים שהשתמרו באלפי הגיתות העתיקות שהתגלו בארץ, שרובן מהתקופה הביזנטית (מסוף הכיבוש הרומאי, באמצע המאה הרביעית לספירה ועד תחילת הכיבוש המוסלמי).
דבוקי גדל בעבר בכל רחבי ארץ ישראל, וכיום גדל בהרי יהודה, איו"ש ובמורדות הכרמל המזרחיים.
חמישה סוגי גפן מקומיים עתיקים חולקים את אותו גנוטיפ הקרוי לרוב דבוקי, והם גרסאות או קלונים שלו ("MOLECULAR BIOTECHNOLOGY", ינואר 2014). לעשיית יין זה משמשים שניים מהם, הגדלים בהרי יהודה ובמיוחד בגוש עציון.

הגפנים גדלות בהדליה של גביע ושל סוכה חברונית. גביע של דבוקי הוא גביע גבוה, ממנו נשמטים השריגים כלפי מטה, במעיין כדור ירוק גדול, כשהאשכולות גדלים חבויים בצל.
לאשכולות אלה מופע ירוק וחומצי. בעת שהמגדל מחליט, הוא זומר מעין חצאית גבוהה של השריגים, החושפת את האשכולות לשמש ולאור מוחזר מן הקרקע שסביב הגפן. לעיתים רבות עורם המגדל את השריגים הזמורים על ראש הנוף של הגפן, להגנה מפני השמש. חשיפת האשכולות משנה את מופעם אל הצד הזהוב והבשל, שבדבוקי מגיע בבריקס נמוך (גם בשל הצל שמספקות הזמורות על השריגים החיים). האשכולות נבצרים בשני המופעים עם יתרון לצד הזהוב.

ביקב
ביקב פלדשטיין מרוסקים הענבים ועוברים להשריית זגים ארוכה בת לפחות יום אחד. לאחר מכן מופרד המיץ מן הזגים, ועובר לליל שיקוע מטהר. רק המיץ הצלול ביותר עובר לתסיסה במספר מיכלים, ובאמצעות מספר סוגי שמרים. לאחר תום התסיסה נשמר הדבוקי עד לפני הביקבוק על משקעי השמרים העדינים, הממשיכים להעשיר אותו, ובאותה עת גם לשמור על רעננותו, ולהגן על ניחוחותיו העדינים.

מרכיבי היין נשמרו בנפרד עד לפני הביקבוק, להתפתחות ושמירת רעננות. לרקח הסופי חברו כולם יחד. בשנים מסוימות, נשמרת מקצת היין על מלוא כמות השמרים, להפקת דבוקי על הצד החיזורי, או מתיישנת בחביות עץ.
דבוקי זה, מבציר 2021, הוא כולו דבוקי שנשמר במכלים, להבלטת הצד הרענן והפירותי המתגלה בו החל משלב הריסוק והשריית הזגים, עם נימות טרופיות, בננה ירוקה, ומלון ירוק, שכמו הגפן אף הוא פרי בעל היסטוריה מקומית עתיקה.
מחיר מומלץ לצרכן – 110₪

גילגמש, בציר 2020
גילגמש של יקב פלדשטיין הוא יין אדום אלגנטי וייחודי. מאוזן, מתובל ומלא נפח.
מדובר ב"פאזל מקורי" של יקב פלדשטיין העשוי משישה זנים שונים שמקורם בשלושה אזורי אקלים שונים ( גליל, הרי יהודה ומורדות הכרמל). היין קרוי על שם גיבור האפוס האשורי "עלילות גילגמש", מיצירות הספרות הקדמוניות ביותר הידועות לאדם.

הבלנד מבוסס ענבי קברנה סוביניון תלת כרם חסון, מקבל עוקץ מגראנש, נפח מקריניאן וחיות פעלתנית ושתיות מארגמן וסירה, התוססים בחלקם באשכולות שלמים. בנוסף לכל אלו, נגיעה של רוסאן לבן שמוסף ליין כמו בעמק הרון הצרפתי.

סיפורו הייחודי של הזן חולש על שלושה אזורי אקלים שונים, מהגליל למורדות הכרמל ועד להרי יהודה, שלושה אזורים שמשתלבים ומתכנסים לבקבוק אחד ונהדר. רוח הבלנד בורדולזית, כשהטעמים ים תיכוניים.

היין הופק כחלק מהאג'נדה של יקב פלדשטיין להתחבר אל המקום בו הוא עוסק ופועל, חיפוש מקומיות וזהות של מקום ביין, אשר באה לידי ביטוי בזן הענבים המובחר ובסגנון עשיית היין בחיבור לאקלים המקומי.
מחיר מומלץ לצרכן – 120 ₪

לרכישה באתר Blendblend.co.il ובחנויות היין הנבחרות

כתיבת תגובה