29/08/2023

יקב פלדשטיין – ארגמן 2021

זן הנוצר ממכלוא ישראלי לגמרי

אחוז אלכוהול

12.5%

זני הענבים

ארגמן

בציר

2021

מחיר בהשקה בשקלים

119 שח

יין ארגמן של 'יקב פלדשטיין' מיוצר מזן הנוצר ממכלוא ישראלי לגמרי, בין קריניאן דרום צרפתי וסוזאו פורטוגזי, והוא מקפל בתוכו את תנאי המקום בו נוצר. מלכתחילה נועד הזן דווקא ליינות כמותיים. אך כבר לפני 25 שנה, תחת רצון מתעורר עמוק למציאת ביטוי מקומי ליין ישראלי, שם לב היינן אבי פלדשטיין כי מאחורי החזות הכמותית מסתתרות איכויות ייחודיות, והוא יצא לדרך ארוכה של הפיכת הזן למרכזי.

נטיעת כרמים באזורי גידול מטבים, חקר דרכי הגידול המתאימות וחקר אופני העשייה הייחודיים לזן ביקב, היו אבני הדרך לדרך שהתארכה.
התכונות שגורמות לזן להיות רלוונטי ועדכני כיום, דווקא הן היו אלה שהפריעו להתקבלותו בעולם היין הישן. זה היה בעיקר עקב נטייתו שלא לצבור סוכר רב, לייצר יינות מתוניי אלכוהול, ונטייתו לשמור על חמיצות חדה ורעננה גם בתנאי הגידול של אקלים חם.

למקומיות הזן מספר מדדים:
בעקביות רב שנתית הוא מגיע לתוצאות טובות מבלי לדרוש ממנו מאמצים בלתי סבירים.
חלון הבציר שלו גדול, מספר שבועות, ויינן יכול לבחור באיזה שלב מתאים לו לבצור אותו. נוכחות היסטורית בפריסה רחבה במקום מסוים, שבמקרה של זן הארגמן היא אפילו בלעדית למקום.
זן הארגמן של 'יקב פלדשטיין' עומד היטב בכל הקריטריונים האלה.

ארגמן של 'יקב פלדשטיין' מיוצר מענבים שחלקם עבר לאחר הבציר ייבוש ביקב, מעין ריכוז עדין של מאפיינים ייחודיים בתנאים מבוקרים. הם ותססו על שזרותיהם הארומטיות, וחלקם תססו טריים בתסיסה ענוגה באשכולות שלמים לרעננות ואנרגטיות מקסימליים, ולטעמים פירותיים מיידיים.
דבר זה מוביל למדד נוסף, ערכי – המקומיות של זן.
באקלים הישראלי, בעולם מתחמם, שגורם לנטייה לצריכת לבנים מסיבית בתוספת אדומים רעננים במיוחד, הערך הוא שתיות מקסימלית ללא איבוד היכולת למורכבות והיכולת לענג.

תחת תנאי הייצור בו נוצר ארגמן של 'יקב פלדשטיין', היין מציג בשלות בצד רעננות, ניחוחות פירותיים בצד מינרליים ובשרניים, שתיות ואנרגטיות חומציים, בצד גוף קטיפתי. אלכוהול 12.5% בלבד. כל אלה מעניקים שתיות מרבית.
היין מתאים ומענג ללגימה מיידית. אבל הוא גם מתיישן בצורה מפתיעה.

'יקב פלדשטיין'
היקב מתמקד בזנים מקומיים כערך מרכזי. הוא מכין יינות מענבים מקומיים (ארגמן, מכלוא ישראלי לחלוטין), ומענבים שכור מחצבתם מזכיר באקלימו את שלנו (זנים "דרומיים").
חיפוש המקומיות והזהות של היין באה לידי ביטוי לא רק בזני הענבים, אלא גם בסגנון. הבחירה הסגנונית המובהקת של היקב היא העדפת יינות מאופקים ושתיים שרוצים לחפש אלגנטיות, דווקא באפשרות להשאיר מקום להרהור בוחן והיכרות איטית.
יש כאן בחירה שמהווה בחלקה מענה לאקלים.

מחיר מומלץ לצרכן: 119 ₪
אפשר להשיג את היין בחנויות היין ובנקודות השיווק המתמחות ברחבי הארץ.

מידע מהיקב ומיח"צ

כתיבת תגובה