ברקן-סופרייר, קברנה סוביניון 2007

ברקן-סופרייר, קברנה סוביניון 2007
ברקן-סופרייר, קברנה סוביניון 2007

שם יקב – ברקן
שנת בציר – 2007
זני ענבים – קברנה סוביניון
מספר בקבוקים שיוצרו – 13,497
חודש השקה – מרץ 2011
עלות בעת השקה – 225 ש"ח
כשר – כן

מאת: יותם שרון – יינן מיקב ברקן

כל יינות העולם הגדולים נשענים על טרוארים דגולים. אולם בעוד חלקם מבטאים ישירות מאפייני כרם יחיד, כמו יינות ה- Grand Cru של בורגון, יינות אחרים ממזגים את תכונותיהם הטובות של מספר טרוארים לידי יצירה חדשה. דוגמאות ידועות לכך הינן יין Grange של Penfolds ורוב יינות בורדו, ובודאי ה- Crus Classés של המדוק.

עשיית קברנה סוביניון סופרייר, שואבת את השראתה מתפיסת עולם זו של יינות בורדו הקלאסית.

נר לרגלינו עמדה השאיפה ליצירת ממסך קברנה הסוביניון, ההרמוני והאלגנטי ביותר שיכול להתקבל ממיטב הכרמים של יקבי ברקן בגליל העליון.
היין הסופי מורכב מחביות שנבחרו בקפידה כחלק ממלאכת ממסך מדוקדקת ומוקפדת אשר אפשרה להפיק את היין המיוחד שלפנינו הנהנה מרמת מורכבות יוצאת דופן.

לאור ההשראה הצרפתית בעשיית יין זה, מה רבה הייתה גאוותנו, כשהתבשרנו בזכיית קברנה סוביניון סופרייר מבציר 2007, במדליית זהב בתחרות היוקרתית Vinalies Internationales של איגוד הייננים הצרפתי.

על עונת הגידול 2007
ישנן עונות בהן הכל מתיישר ״על פי הספר״ ולכל אורכן ברור שהן מובילות לבציר משובח. לא כך ב-2007. טרם לבציר ובחודשים הראשונים לחיי היינות, הסבירות כי נשיק בסופו של דבר יין קברנה סוביניון מסדרת Supérieur לא נראתה גבוהה. לשמחתנו, הטובים שבכרמינו הוכיחו שוב את יתרונם המובנה.

העונה סבלה מאותם גלי חום כבדים הפוקדים עונות רבות בארצנו, אך הפעם כבר מיולי ולתוך אוגוסט. התוצאה כמובן היתה כניסת כרמים רבים לעקה ותקיעת תהליך ההבשלה, וזאת משלבים מוקדמים.

לזכות עונת 2007 עמדה היותה השלישית בסדרת עונות גידול שהתאפיינו ביבולים קטנים מהממוצע. הדעת נותנת שגפן שיבולה סביר ומאוזן תסבול פחות מעקת חום מגפן שגם כך כורעת תחת עומס אשכולותיה. בכרמים בהם נולד יין זה היבולים נעו בין 800 ל-1000 ק״ג לדונם. מעל לכל, מיקומם של הכרמים ברום הגליל, על לילותיו הקרירים עד קרים, אפשר להם בסופה של העונה להבשיל את ענביהם, הבשלה סוכרית אך גם, ופה לב העניין, הבשלה פנולית. לאחר אי אלו התחבטויות, החלקות השונות נבצרו במועד האופטימאלי עבורן, וזאת בבציר מוקפד ולילי. הענבים הגיעו ליקב עם שחר כאשר הם קרירים (וכמובן מוגנים ע"י תוספת ביסולפיט במהלך הנסיעה).

על העשייה ביקב
ענבי כל חלקה הותססו בנפרד, במיכלים אנכיים קטנים. בתחילה, התירוש נשמר קריר יחסית, בטמפרטורת הכרם, על מנת שהתסיסה תחל באופן מתון. לאחר מכן הנחנו לתסיסות להתחמם, עד ל- 30-32°C. היינות מהחלקות השונות שהו על הזגים במשך 22 עד 43 ימים, על מנת לאפשר מיצוי עמוק של קשת הטעמים האצורים בענבים . תהליך זה התקיים עם בקרה יום יומית במטרה להימנע ממיצוי יתר.
לאחר הפרדה מהקליפות בוצעה תסיסה מאלו-לקטית בכל מיכל בנפרד, ולאחריה הוכנסו היינות ליישון בחביות.

טעימת היינות הצעירים במטרה לייעדם לחביות זכורה לנו עד היום. רוב היינות, כולל ממיטב החלקות נראו, בפשטות, לא טוב. צבעם היה חיוור יחסית, הפרי עכור משהו והפרופיל הארומטי מטושטש. מתוך ידיעה כי כך קורה לעיתים קרובות עם יינות השריה ארוכה ומתוך אמונה עיוורת ביכולתם של הכרמים, הכנסנו לחביות צרפתיות מעולות יינות שעל פניו לא היו ראויים לכך.

במהלך היישון בחביות טעמנו את היינות וליווינו אותם באופן הדוק. היינות עברו בחביות תהליך של שינוי, מטמורפוזה אפילו, שהיה לא פחות ממסעיר. צבעם לא התכהה משמעותית אם כי התייצב לגוון סביר בהחלט, אך מבחינת פרי ומבנה, היינות התחדדו והתבהרו, כאשר כל אלמנט נופל למקומו הנכון. עם הזמן תמונתו של היין הלכה והתבררה. בסופו של דבר בחרנו, מתוך קבוצה של מועמדים סופיים, את היינות יוצאי הדופן ביותר אשר מהם הורכב הממסך הסופי. היין מורכב ב-100% מקברנה סוביניון. לא ראינו צורך בתוספת כלשהיא לצורך ריכוך או חיזוק המבנה וגם לא להענקת מורכבות. בסיכומו של דבר, ליישונו של יין זה השתמשנו בעיקר בחביות חדשות (7% חביות משימוש שני), מהן 84% מאלון צרפתי ויתרתן מאלון אמריקאי. היינות שהו בחביות במשך 21 חודשים. בעשיית יין מודרנית זו נחשבת לתקופה מעט ארוכה; עם זאת חשנו כי ליין ריכוז ועוצמות במידה שמאפשרת לו לשמור על איזון ולהשביח במהלך היישון.

היינות הוצאו מהחביות, בעדינות המרבית, בסוף פברואר 2010. היין שהה כחודש במיכל, על מנת לאפשר למרכיביו להמסך לכלל הרמוניה. היין לא עבר תהליך זיכוך וסונן בסינון קל יחיד.
היין מולא בבקבוקים ב-25 למרץ 2010.

רשמי טעימה
ליין גוון אדום- רובי עמוק ויפה, ששמר על רעננות בגוונו. עם זאת אין ספק ש-2007 אינה שנה של יינות שחורים.
במזיגה ראשונה, היין הדוק ועצור. הוא מתחיל להיפתח ולחשוף את צפונותיו לאחר אוורור בכוס.
בחלוף שלוש שעות מהפתיחה, היין מפגין אף שהוא לא פחות מאקספלוסיבי. ההרחה הראשונה חושפת גוון מתקתק עם שפע תבלינים מתוקים, אספרסו, עלי ורדים מעוכים ונגיעה של וניל. התפתחות בכוס חושפת ליפט ירקרק עדין וחינני, עם נגיעה של מנטה מצד אחד ומאידך גוונים של עץ ארז של קופסת סיגרים, טבק משובח וגם מה שהצרפתים מכנים sousbois ("רצפת יער"). כל זאת על רקע מפתה של תות שחור, קאסיס ופטל אדום שעוטפים שוקולד מריר משובח.

על החיך, זהו יין עשיר ורחב, בעל שפע פרי, אולם בה בעת הרושם העיקרי שהוא מותיר הינו של אלגנטיות ומורכבות. הגוון הארומטי הינו בהמשכיות לאף, אם כי לפרי תחושה פחות מתקתקה משהאף מרמז, והוא מעוטר בבני טעם של שוקולד מריר, קפה וטבק. ליין מבנה מוצק, עם טאנינים רכים, מפורטים ומעוררי תאבון, ותחושת פה רכה ומלאה. החמיצות מאוזנת להפליא עם האלמנטים המתקתקים בטעם ומעניקה מסגרת מדויקת לתחושת החיך. הסיומת ארוכה ומהדהדת, ובה משתלבים טעמי הפרי השחור עם תבלינים מתוקים ורמז לשוקולד מריר ואף Christmas pudding (עוגת פירות יבשים ותבלינים).

נתוני היין
 בציר: 2007
 הרכב זנים: 100% קברנה סוביניון
 כרמים: דישון, עלמה (שתי חלקות), דובב
 גובה הכרמים: 430 מ' עד 720 מ'.
 זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 22 ל- 43 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 30-32ºC.
 יישון: 21 חודשים בחביות, 93% חדשות, מאלון צרפתי (84%) ואמריקאי
 ייננים: אד זלצברג, יותם שרון ועירית בוקסר-שנק
 אלכוהול: 14.5%
 משקל סגולי: 0.993
 חומצה כללית: 6.22 גר'/ל'
 pH : 3.55

 יין זה יוצר במהדורה מוגבלת בת 13,497 בקבוקים ממוספרים. כמו כן מולאו גם 600 בקבוקי מגנום.

מחיר- 225 ש"ח

     

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *