ויתקין-קריניאן, קברנה פרנק, מסע ישראלי וורוד

ויתקין-קריניאן, קברנה פרנק, מסע ישראלי וורוד
ויתקין-קריניאן, קברנה פרנק, מסע ישראלי וורוד

שם יקב – ויתקין
שנת בציר – 2008, 2010
זני ענבים – שונים
חודש השקה – אפריל 2011

קריניאן 2008

הרכב זני : 100% ענבי קריניאן

הכרמים
מספר כרמים בוגרים, מאזור בנימינה וזיכרון יעקוב, כולם ללא השקיה.

בציר 2008 מסתמן ביקב ויתקין כאחד הטובים שידענו מאז הקמת היקב, אם לא הטוב שבהם. חורף קר במיוחד שהביא להתעוררות אחידה וטובה ולאחריו תקופת הבשלה אחידה וארוכה הביאו לצבירת חומרי ארומה בענב במקביל לעליה מדודה ברמת הסוכר עד ההבשלה האופטימלית. ריכוז זה ניכר כבר ביינות הלבנים של אותה שנה אך לקראת מילוי האדומים בבקבוקים הציפיות התמלאו במלואן והבנו שלפנינו שנה יוצאת דופן באיכותה.

בזכות טיפולים קפדניים בכרם, החל מהזמירה ועד לבציר, התקבלו יבולים נמוכים במיוחד (300קג' עד 500קג' לדונם) בעלי צבע עז, מרוכזים בטעמים וארומות

חשוב לציין שברוב הכרמים ובמיוחד בכרמי הגפנים הבוגרות הגדלות לרוב בעל, ללא השקיה ומעוצבות בהדליית הגביע אנו מרבים להשתמש בשיטות הדברה ידידותיות לסביבה על מנת לשמור על ניקיון הפרי מחד אך גם שמירה על סביבה אקולוגית שלמה ככל האפשר מאידך: שימוש בטורפים טבעיים למזיקים וכן בלבול זכרים הורמונאלי הפכו לשגרה בכרמים אלה. כמו כן טיוב האדמה בזבל אורגני, צמצום שימוש בקוטלי עשביה והחלפתם בשיטות של כיסוח ופילוח האדמה עוזרות לנו להתמיד בכך, לשמור על אדמה מלאת חיים ללא חומרי הדברה.

ביקב
בציר הקריניאן נמשך מאמצע ספטמבר עד תחילת אוקטובר 2008.
אשכולות הענבים והגרגירים שהיו קטנים מהרגיל נמעכו בעדינות והועברו לתסיסה במכלי נירוסטה, Punch down נערך מספר פעמים כל יום במהלך התסיסה האלכוהולית. לאחר שהיה של 16-18 יום על הקליפות נסחט היין והועבר לתסיסה מאלולקטית והתבגרות בחביות עץ אלון צרפתי, שליש מהן חדשות למשך 14 וחצי חודשים בממוצע.

ויתקין קריניאן 2008 בעל צבע רובי-שחור ארגמני ואטום, מפגין קשת של ארומות עזות בעיקר שזיף אירופאי, קאסיס, פטל שחור מרוכז פלפל לבן ומנטה. הוא בעל מבנה מלא, עשיר ומאוזן, סמיך מאוד ומורכב. מורכבות טעמים מרתקים החל מפירות שחורים, מינרליות, בשר צלוי עשבי תיבול ים תיכוניים ופירחוניות. בעל סיומת ארוכה מאוד, מורכבת ומאוזנת.

התאמה לאוכל
ויתקין קריניאן ילווה היטב מנות בשר כבש ובקר מתובלות, ובעיקר בשר ציד או ברווזים וכן גבינות קשות עזות טעם.

על מנת לשמור על עושר הטעמים שבו, לא עבר היין כל תהליכי סינון והצללה מלבד סינון גס לפני המילוי. מסיבה זאת יכולים להיווצר במשך הזמן משקעים טבעיים שאינם פוגעים באיכותו. בתנאי אכסון נאותים ימשיך להתפתח במשך שבע עד עשר שנים משנת הבציר ואף יותר.

טמפרטורת הגשה מומלצת c°18; בשנים הראשונות מומלץ לפתוח את הבקבוק לפחות שעה לפני הארוחה ולחדרר לפני ההגשה.
אלכ. בנפח: 14%
קלוריות: 75.6ל- 100 גרם

 

מסע ישראלי ורוד 2010

הרכב זני
טמפרניו ומעט קריניאן וסירה.

הכרמים
טמפרניו וסירה מהכרם במרום הגליל, הקריניאן משיפולי הר הכרמל.

בציר 2010
התחיל מוקדם מהצפוי, בשלהי חודש יולי. הטמפרניו מאופיין באשכולות גדולים וגרגרים גדולים יחסית המאפשרים מיצוי מיץ רב ללא מרירות או צבע חזק מידי, נבצר בהבשלה מאופקת על מנת לייצר יין חד ורענן. הקריניאן והסירה אופיינו באשכולות פתוחים יחסית וגרגרים קטנים בהם יחס הקליפה – מיץ גבוה ומאפשר מיצוי גבוהה של טעמים וצבע.

ביקב
סחיטה ישירה של אשכולות הענבים עם הגיעם ליקב הפיקו יבול מיץ נמוך יחסית אך עזרו להמנע ממיצוי מרירות או צבע רב. המיץ עבר לתסיסה קרה ואיטית במכלי נירוסטה מבוקרי טמפרטורה על מנת לשמר את המרכיבים הארומאטיים במלואם. לאחר סיום התסיסה בוצע הממסך- שילוב כל מרכיבי היין על פי מספר טעימות והיין הועבר למילוי לאחר תהליך ייצוב קצר וסינון ממבראנלי

רשמי טעימה
מסע ישראלי וורוד 2010 מפגין צבע וורוד עדין ומבריק. בעל ארומות פרי אדום טרי ומעט פרחוניות . מאפיינים בולטים של פטל אדום, תות שדה חתוך טרי ומינרליות טובה. בפה הוא מפגין רעננות וחדות עם טעמי פרי נקיים ומוגדרים היטב. סיומת רעננה פירותיה ונעימה הופכת את היין למלווה מושלם למגוון רב מאוד של מאכלים.

התאמה לאוכל
מתאים ללוות מגוון רב של מאכלים החל מסושי עם דג ים, אנטי פסטה, ריזוטו, מאכלים מהמזרח הרחוק ובעיקר דגים ופירות ים.
מסע ישראלי וורוד מיועד לצריכה כיין צעיר, לאחר שנתיים מהבציר יפתח טעמי פרי בשל ותבלינים.

אלכוהול- 13.0 %
קלוריות 75.4 ק"ק ל- 100 גרם


ויתקין קברנה פרנק 2008

הרכב זני: 85% קברנה פרנק, 15% פטיט ורדו.

בציר 2008 מסתמן ביקב ויתקין כאחד הטובים שידענו מאז הקמת היקב, אם לא הטוב שבהם. חורף קר במיוחד שהביא להתעוררות אחידה וטובה ולאחריו תקופת הבשלה אחידה וארוכה הביאו לצבירת חומרי ארומה בענב במקביל לעליה מדודה ברמת הסוכר עד ההבשלה האופטימלית. ריכוז זה ניכר כבר ביינות הלבנים של אותה שנה אך לקראת מילוי האדומים בבקבוקים הציפיות התמלאו במלואן והבנו שלפנינו שנה יוצאת דופן באיכותה

בכרמים
בבציר 2008 הורכב היין מענבי קברנה פרנק ופטיט ורדו שמקורם משלושה כרמים מאזור הרי יהודה וגבעות יהודה ומעט ענבי קברנה פרנק מהכרם שלנו בכפר ויתקין. הכרמים בהרי יהודה נטועים על אדמות גיר וטרה רוסה דלות בחומר אורגאני ומנוקזות היטב. הכרם בכפר ויתקין נטוע על סלעי כורכר, חרסית עם דומיננטיות של קרקע חולית. כל הכרמים גדלים במשטר השקיה וטיפולים קפדני על מנת לקבל פרי מאוזן ועשיר. לאחר תקופת הבשלה ארוכה וקרירה יחסית נבצרו הענבים לארגזים קטנים בשעות הבוקר המוקדמות והגיעו ליקב למערכת קבלת הבציר.

ביקב
לאחר קבלת הבציר הופרדו הענבים והועברו למיכלי תסיסה רחבים לתחילת תסיסה אלכוהולית בטמפרטורה מבוקרת. בשלב התסיסה הראשון היה השריה קרה למיצוי צבע וטעמי פרי (בתחילתה הופרדה כמות קטנה של מיץ בגוון ורוד עדין שהותססה בנפרד למסע ישראלי הוורוד 2008) והמשיך לשלב התסיסה האלכוהולית.
מידי יום עורבבו היין והקליפות (בשיטת הRémontage) מספר רב של פעמים לקבלת מיצוי מוגבר של צבע ומבנה. בסה"כ שהו הענבים על הקליפות בין שבועיים וחצי לארבעה שבועות שבסופם הועבר היין למיכל שיקוע והקליפות לסחיטה.

לאחר הסחיטה ושיקוע קצר הועבר היין לתסיסה מאלולקטית . לאחר הרכבת בלנד ראשוני בין החלקות השונות הוכנס להתבגרות בחביות עץ אלון צרפתיות בנפח 225 ליטר, 40% מהן חדשות לתקופה של 15 וחצי חודשים בממוצע.

רשמי טעימה

כאמור, בציר 2008 התאפיין ביבולים נמוכים אך מרוכזים ובעיקר מאוזנים, בעלי עושר טעמים יוצא דופן. ניכרת בעיקר הרעננות הטובה של בציר זה. היין מפגין כבר כעת צבע ארגמן-שחור עמוק, ארומות חדות ובולטות של פרי רענן (אוכמניות וקאסיס), פרחוניות, מעט רעננות של פלפל ירוק ולבן ובשר מעושן. בגלל גילו הצעיר הוא סגור יחסית, אך לאחר אוורור הוא חושף טעמים חדים ומרוכזים של פרי שחור- אדום דחוס, פלפל ירוק ואניס מבנה רחב ומלא, איזון ורעננות עם סיומת ארוכה ומורכבת. בתנאי אכסון טובים הוא ימשיך לפתח מורכבות ועומק במשך 7 עד 10 השנים שלאחר הבציר ואף יותר.

התאמה לאוכל
ויתקין קברנה פרנק 2008 ילווה היטב מנות בשר קלאסיות כמו אנטריקוט על מחבת ברזל, רוסטביף ומנות פסטה על בסיס שמן זית וכן גבינות קשות עזות טעם.

על מנת לשמור על עושר הטעמים שבו, לא עבר היין כל תהליכי סינון והצללה מלבד סינון גס לפני המילוי. מסיבה זאת יכולים להיווצר במשך הזמן משקעים טבעיים שאינם פוגעים באיכותו. בתנאי אכסון נאותים ימשיך להתפתח במשך שבע עד עשר שנים משנת הבציר ואף יותר.
טמפרטורת הגשה מומלצת c°18; בשנים הראשונות מומלץ לפתוח את הבקבוק לפחות שעה לפני הארוחה ולחדרר לפני ההגשה.
אלכוהול. בנפח: 14%
קלוריות: 76.5 ל- 100 גרם

     

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *