ברקן – סדרת ASSEMBLAGE

ברקן - סדרת  ASSEMBLAGE
ברקן – סדרת ASSEMBLAGE

שם יקב – ברקן
שנת בציר – 2008-2009
זני ענבים – שונים
חודש השקה – ינואר 2012
כשר – כן

 יקבי ברקן מציגים סדרה חדשה של יינות – ASSEMBLAGE

יינות אלו מציעים מבט אחר על נושא האזוריות, נושא שמעסיק כל מדינה יצרנית יין, בעולם הישן כמו בעולם החדש.

תרבות היין החדשה, שהלכה והתפתחה בישראל משנות השמונים, וביתר-שאת בשני העשורים האחרונים, הייתה ונותרה ממוקדת ביינות זניים. גישה זו, שלידתה בארצות הברית, נועדה לפשט את עולם היין, הכה מורכב ומסובך, עבור קהל שיין חדש לו.
כך, במקום לזכור אינספור שמות מקום וכינויי-מקור, קל בהרבה ללמוד להכיר רשימה מצומצמת ופשוטה של זנים: קברנה סוביניון, מרלו, בהמשך גם שיראז, ובלבנים? כמובן, שרדונה וסוביניון לבן.
מוצנעת מאחורי גישה זו עמדה גם ההנחה, שיין זני, על טהרת זן אחד, הוא גם יין טוב יותר. רבים הם צרכני היין שסבורים שאכן כך הוא הדבר.

רק בעת האחרונה מעיזים יינני ישראל ליצור יינות ממסך, או בלנדים – יינות בהם נעשה שימוש במספר זנים. כאשר עבודת היינן נעשית היטב, יין כזה מציע מורכבות ועושר של טעמים. ואמנם ניתן למנות מספר יינות ישראליים יוצאי דופן מהשנים האחרונות, שהינם ממסכים.

במקביל לכך, החלו יינני ישראל לתת דעתם לנושא האזוריות. יש לומר שעצם הגדרת אזורי הגידול הישראליים עדיין שנויה במחלוקת. מעבר לכך, עדיין לא הוענקה משמעות מעשית לאזורי הגידול – משמעותם רחוקה מזו של Appellation d'Origine Controlé הצרפתי ואפילו מה- AVA's של ארה"ב. זהותם של האזורים מבחינת אופי היינות, הזנים המובילים בכל אזור, או סטנדרטים של איכות – כל זה רחוק מלהיות מגובש.

בסדרה זו אנו מציעים שלושה בלנדים, ממסכים, אשר מייצגים שלושה אזורי גידול שונים- איתן 2008, ריחן 2008 וצפית 2009. למעשה, אלו יינות המממשים תפישה שנולדה בעולם הישן, זו ההפוכה לדוקטרינה הזנית: מה שחשוב ביין, זה מהיכן הוא בא, המקור הגיאוגרפי שלו, היכן גדלו והתעצבו הענבים שיצרו אותו, הרבה יותר מהשאלה מהם הזנים המשתתפים בו. אנו מקווים כי יינות אלו יצליחו לומר ולגבש אמירה משמעותית על אזורי הגידול שלהם. זה ייקח זמן, האמירה בודאי לא תתגבש לאחר מהדורה אחת, יידרשו שתיים, שלוש ואולי יותר – אבל לבסוף זה יקרה.

איתן 2008 ASSEMBLAGE

יין זה נקרא על שם "הר איתן", המהווה נקודת ציון בולטת בהרי ירושלים. היין, מבציר 2008, למעשה נבצר כולו בכרם קריית ענבים. כרם יפיפה זה פרוש על גבי טרסות של אדמת "טרה רוסה" אבנית, חלקן צרות וחלקן רחבות יותר, במעין אמפיתיאטרון טבעי ברכס שמעל לקיבוץ קריית ענבים, בגובה של כ- 700 מ'.

היין מורכב משלושת הזנים השחורים הגדלים בכרם זה: שיראז (45%), מרלו (40%) וקברנה סוביניון (15%). החלקות השונות נבצרו בנפרד, כל חלקה במועדה, ויושנו בנפרד בחביות אלון במשך 12 חודשים. בשלב זה בצענו את עבודת הממסך והיין בוקבק, ללא זיכוך ולאחר סינון קל בלבד.

רשמי טעימה:
גוון אדום ארגמני עמוק ומבריק.
באף שזורים גוונים ירקרקים, הנעים על הגבול בין פלפל ירוק וגרגרי פלפלת ירוקה לירוק של עשבי תיבול טריים כמו אורגנו ותימין. אוורור חושף רמז לעור טבק ופרי אדום: חמוציות, דומדמניות, דובדבן אדום, שזיף.

הפה מציג פרי מאוזן ואלגנטי, עם גוונים של שוקולד, קפה בחלב ועור, מעט מינראליות. הטאנינים מוצקים אך רכים ומשיים וחמיצות רעננה מנקה את החיך לקראת סיומת אלגנטית וארוכה.

מדובר ביין מדויק, הרמוני ומעודן, בעל רכות ומורכבות מרשימים.

 בציר: 2008
 הרכב זנים: שיראז (45%), מרלו (40%) וקברנה סוביניון (15%)
 כרמים: כרם קריית ענבים, הרי ירושלים
 גובה הכרמים: 680 מ' עד 730 מ'.
 זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 22 ל- 39 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 27-30ºC.
 יישון: 12 חודשים בחביות, 50% חדשות, מאלון צרפתי (70%) ואמריקאי
 ייננים: אד זלצברג, יותם שרון ועירית בוקסר-שנק
 אלכוהול: 13.5%
 משקל סגולי: 0.9936
 חומצה כללית: 6.07 גר'/ל'
    pH : 3.53

ריחן 2008 ASSEMBLAGE

מקורו של יין זה במספר חלקות בגליל העליון: קברנה סוביניון משתי חלקות בקרבת עלמה, שגובהן 620 ו-640 מ', ושיראז ומרלו מכרם בן זמרה, שגובהן 670 מ' (שיראז) ו-820 מ' (מרלו). חלק מהחלקות על קרקע וולקנית בעוד שאחרות על אדמת טרה-רוסה הפרושה על מסלע גירי. בנוסף, לחלקות שלל מפנים: חלקות הקברנה פונות מזרחה או לצפון מזרח, חלקת השיראז מפנה גפניה מערבה ואילו חלקת המרלו המתנוססת במרומי כרם בן זמרה פונה דרומה. מתוך שלל מאפיינים אלו נוצרו יינות שכמו נולדו להשתלב ולהתמזג אלו עם אלו, כאשר כל יין תורם מתכונותיו לממסך ליצירת יין שלם.

יין זה משלב קברנה סוביניון (70%) עם מרלו (19%) ושיראז (11%). היינות יושנו בנפרד, בחביות עץ אלון צרפתי, אשר חציין חדשות. לאחר 12 חודשים בצענו את עבודת הממסך והיין בוקבק, ללא זיכוך ולאחר סינון קל בלבד.

רשמי טעימה:
גוון אדום-סגול עמוק ובוהק. באף שפע פרי שחור ובשל, שזיף שחור, תות עץ , דובדבן שחור. שוקולד מריר מרוכז, עץ קלוי נוכח אך אלגנטי ומשולב. אף מורכב אך ממוקד.

הפה מציג פרי בשל, שחור-סגול. חמיצות רעננה וטאנינים מוצקים, עם שמץ חספוס, מתאזנים כנגד הפרי המתקתק. הסיומת מתמשכת ונעימה, עם רמז לנוגט ופרלין כמו גם קפה ושוקולד. מבין שלושת היינות, יין זה מתבלט כמחוספס והדוק יותר, אם כי ללא ספק הוא כבר כעת מהנה מאוד לשתיה ואיזונו הופך אותו ל- food friendly ביותר ("ידידותי למזון" נשמע פחות טוב, תודו).

 בציר: 2008
 הרכב זנים: קברנה סוביניון (70%), מרלו (19%) ושיראז (11%)
 כרמים: עלמה (קברנה סוביניון), כרם-בן-זמרה (שיראז ומרלו)
 גובה הכרמים: קברנה סוביניון – 620 ו- 640 מ'; שיראז – 670 מ'; מרלו – 820 מ'.
 זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 21 ל- 36 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 28-32ºC.
 יישון: 12 חודשים בחביות, 50% חדשות, מאלון צרפתי
 ייננים: אד זלצברג, יותם שרון ועירית בוקסר-שנק
 אלכוהול: 14%
 משקל סגולי: 0.994
 חומצה כללית: 5.62 גר'/ל'
 pH : 3.55

צפית 2009 ASSEMBLAGE

אנו גאים ומתרגשים להציג את היין הכי שונה, הכי "אחר" בקונטקסט של פורטפוליו היינות שלנו. עשיית יינות האיכות בישראל נשענת על מספר הנחות יסוד: גבוה זה טוב. קריר זה טוב. קברנה סוביניון שולט. עץ, אלון, צרפתי כמובן, והרבה. יינות רבים וטובים, וכמובן גם שלנו, מבוססים על הנחות אלו. יין זה טורף את כל הקלפים: הכי אחר שאפשר.

בממסך מקורי זה משתתף, כדי 53%, זן חדש: מרסלאן (Marselan). מדובר בהכלאה שנוצרה בצרפת בין קברנה סוביניון לגרנאש. מטרת החוקרים, ממכון המחקר הלאומי של צרפת, הייתה ליצור זן שיניב יבולים גבוהים וגרגירים גדולים. למעשה, הושגה תוצאה הפוכה: זן שגרגיריו הם בין הקטנים ביותר (משקל גרגר ממוצע 1.3 גרם בלבד!). בשנות התשעים החלו נטיעות של מרסלאן בדרום צרפת, והזן הוכיח את עצמו כאיכותי ביותר. חלקת המרסלאן שלנו שוכנת בחוות הכרמים של יקבי ברקן בתל צפית, בשפלת יהודה. היבול בכרם דולל לפחות מטונה לדונם על מנת לרכז את טעמי הענבים ולאפשר הבשלה מלאה של כל מרכיבי העינב.

זן ייחודי נוסף השותף בעשיית יין זה הינו קלדוק (Caladoc), המהווה 20% מהממסך. מכלוא זה נוצר במסגרת אותו מחקר שהניב גם את המרסלאן, כאשר הפעם ההורים הם גרנאש ומלבק. זן זה מאופיין בגודל גרגר גדול יותר, אך עושר יוצא דופן בצבע וטאנינים, כמו גם גוון ארומטי ייחודי. גם במקרה זה היבול בחלקה דולל על מנת לאפשר הבשלה מלאה ואחידה.

אל המרסלאן והקלדוק מצטרפים פינוטאז', מחלקת סידרה המהוללת (15%) וקריניאן מחלקה ותיקה, אף היא בתל צפית (12%).

היינות השונים יושנו בחביות, כרבע מהן חדשות ויתרתן משימוש שני, במשך 12 חודשים.

לאחר 12 חודשים בצענו את עבודת הממסך והיין בוקבק, ללא זיכוך ולאחר סינון קל בלבד.

רשמי טעימה:
גוון סגול יפה. המון עוצמה באף, שוקולד חלב עם תות ופטל, רמז לליים, ואף בשומת עדינה של טימין ואורגנו טרי. סחרור נוסף חושף רמזים לאגוזים קלויים ואספלט חם.

ליין גוף בינוני, עם רמז קל לעץ וירקרקות מיוחדת, נעימה של עשבי תיבול טריים. ליין חמיצות מעט גבוהה, אך מעודנת והרמונית. הטאנינים רכים וזמינים. מרירות קלילה ומאוד savoury, סיומת עם עור, רמז לקפה ופלפל לבן, מעט אדמתי, ומרירות קלילה, מעוררת תיאבון. היין מאוד אלגנטי, זמין לשתייה. יין ים תיכוני מובהק, בעל מבטא דרום צרפתי שקשה להתעלם ממנו.

 בציר: 2009
 הרכב זנים: מרסלאן 53%, קלדוק 20%, פינוטאז' 15%, קריניאן 12%.
 כרמים: תל צפית
 גובה הכרמים: 150 עד 180 מ'.
 זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 10 ל- 21 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 26-30ºC.
 יישון: 12 חודשים בחביות, 25% חדשות, מאלון צרפתי ואמריקאי
 ייננים: אד זלצברג, יותם שרון ועירית בוקסר-שנק
 אלכוהול: 14%
 משקל סגולי: 0.9931
 חומצה כללית: 5.85 גר'/ל'
 pH : 3.64

 

     

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *