30/07/2021

יקב יקב טפרברג – מלבק אסנס 2017 מרלו אסנס 2017

וגם אינספייר דבוקי , גוורצטרמינר ופרנץ קולומבר 2020

כשר

כן

מיידע מהיקב:

אסנס | מלבק | 2017
100% ענבי מלבק
כרם המלבק, הנמצא בעמק איילון נטוע בתוואי הנחל. הכרם נטוע על כנת SO4 וקלון 595 של זן המלבק, שהוא ממוצא צרפתי. שילוב הכנה והרוכב בתנאי האקלים של עמק אילון הם שילוב המבטיח ענבי איכות. לצורך העצמת האיכות, הכרם עבר מספר דילולי אשכולות על מנת להגיע לענבים איכותיים בעלי ריכוז גבוה של ארומות וטעמים.
הבציר היה מכני בשעות הלילה המאוחרות

נתוני בציר:
בריקס 25.3
חומציות [ג/ל] 5.2
pH 3.59

ענבי המלבק הגיעו ליקב בשעות הלילה המאוחרות. לאחר ריסוק עדין הועברו ענבי המלבק למיכל נירוסטה מקורר למשך יומיים להשריה קרה לפני תחילת התסיסה האלכוהולית.
עם סיום ה- cold soaking העלנו את הטמפרטורה, הוספו השמרים והחלה התסיסה האלכוהולית בטמפרטורה של 27 מעלות, תוך הפעלת משטרי המטרה שונים לצורך מצוי טעמים, ארומות וצבע מזגי הענבים.
בסיום התסיסה האלכוהולית היין עבר השרייה על הקליפות למשך כשלושה ימים. עם סיום ההשריה extended maceration , סחטנו את הענבים בסחיטה איטית ובלחצים נמוכים למיכל נירוסטה לתסיסה המאלולאקטית על מנת לייצב ולרכך את היין.
לאחר סיום התסיסה המאלולאקטית היין החל את תהליכי ההתבגרות, בעיקר בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות ואחוז נמוך בחביות עץ שנה שנייה, למשך 18 חודשים. לאורך התבגרות היין בחביות נטעמו כל החביות והורכב הבלנד הסופי של היין.
לאחר בקבוקו, היין אף המשיך להתבגר בבקבוק למשך כ-6 חודשים נוספים לפני שחרורו לשוק.

היין הוא בעל צבע מלא, עוצמתי ועמוק. באף עולות ארומות מורכבות ועשירות של פירות אדומים צעירים, נגיעות טבק ושוקולד ועץ אלון צרפתי. בפה היין רך , בעל גוף מלא, טאנינים בשלים, איזון וסיומת ארוכה וטובה.

אנליזת היין :
סוכר – יבש
כהל -% 14.1
חומציות [ג/ל] 6.3
pH 3.65

לשתייה החל מ: הוצאתו לשוק אך הוא יתפתח יפה מאוד במהלך השנים הקרובות
מומלץ להגיש בטמפרטורה של 18 מעלות עם ברווז צלוי ברוטב עשיר או גבינות מלאות וחריפות.
מחיר מומלץ לצרכן : 100 ₪

אסנס מרלו | 2017
100% ענבי מרלו ש נבצרו משני כרמים ייחודיים ונבחרים הגדלים בטופוגרפיה שונה לחלוטין. הכרם הראשון והעיקרי נמצא בעמק האלה ליד הישוב גבעת ישעיהו. הכרם השני נמצא ברום הרי אפרים.
הכרם בגבעת ישעיהו נמצא בעמק בין שני ערוצים, המנקזים אוויר קר מהרי ירושלים, בקרקע שולית עם אבנית גבוהה.
הכרם של הרי אפרים מתאפיין בגובה מעל 650 מטר מעל פני הים , בתנאי אקלים הרריים ובעוצמת צימוח מתונה.
שני כרמים אלה מאופיינים בהבדלים משמעותיים בין טמפרטורת יום ממוצעת לטמפרטורת לילה קרירה הגורמת לאיכות ענבים ייחודית הבאה לביטוי בריכוז גבוה של טעמים וארומות.
הבציר היה מכני,  בשעות הלילה המאוחרות.

נתוני בציר ממוצעים:
בריקס 25.9
חומציות [ג/ל] 5.8
pH 3.75

ענבי המרלו הגיעו ליקב בשעות הבוקר המוקדמות כשהחלקה של עמק האלה הקדימה את זו של הרי אפרים בכ-5 ימים. לאחר ריסוק עדין הועברו ענבי המרלו למיכל נירוסטה מקורר למשך שלושה ימים להשריה קרה לפני תחילת התסיסה האלכוהולית .
עם סיום ה- cold soaking העלנו את הטמפרטורה, הוספו השמרים והחלה התסיסה האלכוהולית של ענבי המרלו בטמפרטורה של 25 מעלות תוך הפעלת משטרי המטרה שונים לצורך מצוי טעמים, ארומות וצבע מזגי הענבים.
בסיום התסיסה האלכוהולית היין עבר השרייה על הקליפות למשך כ-שלושה ימים. עם סיום ההשריה -extended maceration, סחטנו את הענבים בסחיטה איטית ובלחצים נמוכים למיכל נירוסטה לתסיסה המאלולאקטית על מנת לייצב ולרכך את היין. תהליך זה נעשה לכל כרם בנפרד.
לאחר סיום התסיסה המאלולאקטית היין החל את תהליכי ההתבגרות בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות וחביות עץ שנה שנייה, למשך 18 חודשים. במשך התבגרות היין בחביות נטעמו כל החביות והורכב הבלנד הסופי של היין אשר נתן את המשקל היחסי של כל כרם ביין הסופי.
לאחר בקבוקו, היין אף המשיך להתבגר בבקבוקים למשך כ-8 חודשים נוספים, לפני שחרורו לשוק.

היין בעל צבע מלא עוצמתי ועמוק, באף עולות ארומות מורכבות ועשירות של פירות אדומים בשלים, דובדבן, נגיעות טבק ומחטי אורנים בפה, היין חלק, בעל גוף מלא, טנינים בשלים, איזון וסיומת ארוכה וטובה.
אנליזת היין:
סוכר – יבש
כהל -% 14.2
חומציות [ג/ל] 6.1
pH 3.63

מומלץ לשתייה ממועד הוצאתו לשוק אך הוא יתפתח יפה מאוד במהלך השנים הקרובות.
מומלץ להגישו בטמפרטורה של 18 מעלות עם ברווז צלוי ברוטב עשיר או גבינות מלאות וחריפות.
מחיר מומלץ לצרכן 100 ₪

צילם אייל קרן

אינספייר |בלנד  דבוקי & גוורצטרמינר & פרנץ קולומבר | 2020 .
הרכב זני: 55% דבוקי, 25% גוורצטרמינר, 20% פרנץ קולומבר
ענבי הדבוקי נבצרו בחלקה ותיקה מאזור זכרון יעקב, הגוורצטרמינר הגיע מחלקה מובחרת בגוש עציון והפרנץ קולומבר נבצר מעמק איילון.
הבציר היה ידני בשעות הבוקר ומכני בשעות הלילה
נתוני בציר ממוצעים:
בריקס: 21.7
חומציות [ג/ל]:5.6
pH: 3.45

ענבי הדבוקי הגיעו ליקב בשעות הצהריים המוקדמות לאחר שנבצרו ידנית. לפני כניסתם לסחיטה קוררו הענבים ל-12 מעלות והוכנסו מיד לסחיטה עדינה ומהירה כדי לקבל תירוש ענבים לבן איכותי. סחיטה  נעשתה באווירת חנקן למניעת תהליכי חמצון ופגיעה באיכות.
תירוש הענבים שניסחט הועבר למכלי נירוסטה מקוררים ל-24 שעות לצורך הפרדה בין התירוש הצלול ובין המשקעים. לאחר שפייה של התירוש הצלול מעל המשקעים למיכל נוסף, הוספו השמרים והחלה תסיסה אלכוהולית בטמפרטורה של כ-12 מעלות צלזיוס לטובת שמירת הארומות .
התסיסה ארכה כשלושה שבועות.
ענבי הפרנץ קולומבר והגוורצטרמינר שנבצרו באופן מכני בשעות הלילה כשבועיים מאוחר יותר עברו תהליך ייצור דומה.
לאחר מספר טעימות של פנל הטועמים של היקב הורכב הבלנד הסופי .
היין לא עבר תסיסה מאלולאקטית כדי לשמור על רעננותו ופריכותו.

הבלנד הלבן הוא שילוב ייחודי בין זנים שונים המתאחדים ליין הרמוני. הזן המוביל ביין זה הוא זן הדבוקי. זהו זן עתיק ומסורתי בארץ, המעניק ארומה עשירה ותורם עם הזנים האחרים ניחוחות פרחוניות ופירותיות בשילוב תיבול מאופק.
היין מאופיין במרקם רך ונעים, יש בו שילוב עסיסי בין מתיקות פרי לחמיצות עדינה ומענגת.

אנליזת היין:
סוכר: יבש
כהל : % 11.8
חומציות [ג/ל]: 5.8
pH: 3.45
לשתייה החל מהוצאתו לשוק.
מחיר מומלץ לצרכן: 60 ₪

כתיבת תגובה