פלם – פלם בלאן

יין ייחודי המשך »
שם היקב: פלם
אזור בארץ: הרי יהודה
כשר: כן

מידע מיקב פלם

הקסם המיוחד של יין הוא ביכולתו להיות כה ייחודי, עד שברור מה מקורו המדויק. סוג הענב הוא רק חלק מהסיפור.  הפלם בלאן, מהרי יהודה, הוא יין שמיטיב לספר יותר על מקום גידולו, מאשר על הענב עצמו. רבים מניחים שטרואר זו מילה אחרת לאדמה. המונח הזה, שאי אפשר לתרגם אותו לאנגלית או לעברית, כולל את המיקרו-אקלים של הכרם, את גובהו מעל הים, את החשיפה שלו לשמש וגם את מה שפעמים רבות לא מהווה שיקול חשוב מספיק – האנשים שמטפלים בענבי היין.

הפלם בלאן מורכב ברובו מענבי סוביניון בלאן הגדלים בשני תתי אזורים מיוחדים באזור הרי יהודה אשר מעניקים אופי פירותי ומורכבות לכל תת אזור, כך שסך השלם עולה על כל חלקיו.
חלקת סוביניון בלאן בגבעת ישעיהו גדלה בפתחו של ואדי חכליל שיורד מהרי חברון, חוצץ בין מושב גבעת ישעיהו ליישוב שריגים ונחשב אחד מחמשת הוואדיות עם האקלים הקר ביותר בארץ.
האדמה בוואדי גירנית, אדמת סלעי גיר לבנבנה ומסביב גבעות רכות, נוף ציורי טיפוסי של שפלת יהודה. הקור והאדמה הגירנית שומרים על מאפייני פריחת הדרים, ואשכולית עדינה שכל כך אופייניים לסוביניון בלאן.
בחלקת הסוביניון בלאן במושב מטע הכרם נטוע בגובה 700 מטר מעל פני הים בוואדי עמוק, אדמת טרה רוסה פרושה על סלעי גיר. קור הלילה יורד לוואדי ונשאר עד שעות הבוקר המאוחרות וכך מקבלים סוביניון בלאן פריך ועשיר בארומות פרי לבן. ביקב כל אשכול מקבל טיפול אישי ועובר מיון קפדני כך שרק האשכולות הטובים ביותר ייכנסו למסחטה. סחיטת אשכולות שלמים עדינה מביאה למיצוי עדין ללא חמצון וללא משאבה וכך מתקבל מיץ איכותי אשר יתסוס תסיסה איטית ומבוקרת בטמפרטורות נמוכות לשמירת הארומות הראשוניות .


כשטועמים יין בטעימה עיוורת, הרעיון הוא לחדור מעבר לציפיות ולהנחות מוקדמות שפעמים רבות מנסחות את התגובה שלנו ליין, ופשוט לטעום את היין.
אנחנו בוחנים את התגובות שלנו לא רק לריחו ולטעמו של היין, אלא גם לחיבור שלו לאוכל, למרקם שלו בפה ולהשפעתו על תחושותינו. לרגשות תפקיד מכריע בטעימת יין.
לעתים קרובות מדי אנו מתעלמים מהתגובה הרגשית שלנו לטובת גישה סופר-רציונלית:
הענבים, האדמה, שיטות העבודה והחומרים המשמשים להכנת היין, הארומה, הטעם, מידת האלכוהול ועוד.
כל אלה חשובים, אבל יין (כמו כל סוגי המזון) משפיע עלינו גם ריגשית, וגם לכך חשיבות רבה, במיוחד כאשר מדובר בסיפור אהבה שהיין מספר לנו.
סוביניון בלאן (Sauvignon Blanc) הוא זן ענבים לבן שמקורו באזור בורדו שבצרפת.
הסוביניון בלאן, ביחד עם זן הענבים האדום קברנה פרנק הוא ההורה הגנטי של הזן הנפוץ קברנה סוביניון. יינות סוביניון בלאן לרוב יתאפיינו בחומציות ובגוף קל. חלקם בעלי מאפיינים טרופיים בולטים בעוד אחרים מציגים אופי יותר עשבוני ומינרלי. פלם בלאן מחמיא מאוד לסוביניון בלאן ומציג אותו כיין פריך, אלגנטי ורענן. בעוד שענב הסוביניון בלאן יכול להפוך ליין בכל מקום, הרי שרק בהרי יהודה הוא מציג סט של טעמים וריחות המבדיל אותו מכל יין סוביניון בלאן אחר, ולכן כל כך קל להתאהב בפלם בלאן.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *