ברקן-סופרייר, פטי ורדו 2010

יין זני שלם המשך »

זן הפטי ורדו, אחד מחמשת זני בורדו, אשר בעולם משמש בעיקר כתוסף קל לצבע ומבנה, התגלה כזן אשר יכול להפיק יינות זניים שלמים ומאוזנים במספר מדינות בעולם וביניהן ישראל.

ביקב ברקן מאמינים כי זן זה אינו רק מסוגל להפיק יין שלם ומאוזן אלא מסוגל לייצג נאמנה את מדינת ישראל שכן, אין עוד כמעט זנים המסוגלים לגדול ולהפיק יין טוב לכל רמות המחיר בכל אזור הגידול בישראל. 

היינות הסופיים יהיו שונים בצורה מהותית מאיזור גידול אחד לשני ויש שיהיו משמעותית בולטים מהאחרים אך זהו שוני "טרואריסטי" מקובל. שכשמדובר בטרואר הגלילי שלאורך השנים הוכיח את עצמו, בעיקר בהקשר של "הזנים הבורדולזים", גם הפטי ורדו גדל ומתבלט באיכויות גבוהות ומרשימות בהרבה. אנו רואים כי שנה אחרי שנה הפטי ורדו הגלילי מפיק יינות לא רק בולטים ומאוזנים אלא בעלי רבדים רבים, מורכבות יוצאת דופן, פירותיות עוצמתית ויכולת התיישנות מרשימה.superieur PV 10

בהסתכלות על עונת הגידול 2010, עונה שהייתה חמה ומאתגרת, כוחו של הזן עוד יותר בולט שכן, גם בעונה זו הפטי ורדו הצליח להתברג בצמרת האיכות, או שאולי דווקא בשנה זו?… אנו מודעים לכך שהעשייה הייננית בארץ עוד בחיתוליה אבל במקרה של הזן פטי ורדו, כל האינסטינקטים הייננים קופצים ומאותתים לנו שיש פה משהו שהוא מעבר לסגנון, "טרנדיות", או טריקים שיווקיים, משהו שאולי אפילו עם השנים יהפוך למסורת.    

בבסיס עשיית יינות הפרימיום של ברקן, "הסופריירים", תמיד עומדת שאיפת יינני היקב ליצירת הביטוי האיכותי ביותר לזן ולכן כאשר מגיע זן אשר בולט באיכותו, הרבה מעבר למצופה, משהו שלא ניתן להתעלם ממנו ואיכותו בשנה מסוימת, מקומו באופן טבעי בסדרה זו.
הם מאמינים כי הפטי ורדו הגלילי מבציר 2010 עונה בדיוק לשאיפה זו שכן מדובר ביין שהוא לא רק איכותי ומרשים אלא, ואולי יותר מהכול, מורכב, מעניין וייחודי. 

שנת הבציר 2010 הייתה שנה חמה במיוחד ומאתגרת יותר מהשנים הקודמות. החמסינים שהחלו כבר בעונת הלבלוב והמשיכו לאורך כל תקופת ההבשלה, השפיעו על ההתפתחות הארומתית והפנולית של הענבים.

בעקבות כך הבציר הקדים ונדרשה הקפדה ייננית גבוהה מהרגיל בכל אזורי הארץ על מנת לשמור בעיקר שהפרי הבשל לא יהיה בשל מידיי. עם זאת, כאשר מדובר בזן הפטי ורדו, אחד הזנים המאחרים בהבשלתם לעונה, ההקדמה אולי אפילו הייתה מבורכת שכן, ההבשלה הפנולית הגיעה יחסית מוקדם וכך הענבים הגיעו להבשלה וריכוז טעמים עם כמות סוכרים יחסית מתונה.

הענבים שהגיעו משתי חלקות שבגליל העליון, נבצרו לפי הבשלתם והותססו במכלים אנכיים קטנים בטמפרטורות מבוקרות של כ  ºC25 מעלות (בהתאם לשלב התסיסה) . היינות שהו על הזגים בצורה מבוקרת שכן לזן הפטי ורדו כמות פנולים מכובדת אשר במיצוי גבוה יכולה ליצור עפיצות ומרירות מוגזמות ולא מאוזנות.

לאחר הפרדה מהקליפות וסיום התסיסה המאלו-לקטית הוכנסו היינות ליישון בחביות עץ אלון צרפתי למשך כ-20 חודשים. בסיום תקופת היישון בחביות, נבחרו החביות המוצלחות ביותר ועם תוספת של 4% קברנה סוביניון, הורכבו ליין הסופי אשר בוקבק, ללא תהליך זיכוך ועם תהליך סינון קל יחיד וייושן שוב בבקבוק ביקב למשך תקופה של למעלה משנתיים.

רשמי טעימה מהיקב
ליין גוון אדום-ארגמן עמוק ועז. כבר במזיגה ראשונה, הפלפל השחור מתפרץ. לאחר איוורור קל, מתקבלת תמונה של משהו מורכב ומפתה. פירות שחורים ומרוכזים לצד תבלינים מתוקים ועשבוניים השזורים ביחד בצורה כה הדוקה שכמעט קשה להבדיל ולהבחין ביניהם. ערסול קל נוסף כבר משחרר מעט את המבנה המהודק ואל עשבי התיבול הכוללים בעיקר, מרווה ותימין, מצטרפים ארומות של טבק, עור ונגיעות של אניס. כל רגע נוסף בכוס חושף עוד רבדים ועוד ארומות.

על החך, בניגוד לפרי השחור, מורגשים בעיקר טעמי פרי אדום ורענן, דובדבנים חמצמצים ורימונים אשר משתלבים עם חמיצות מורגשת אך מעודנת ועם הטאנינים הפריכים באיזון מושלם. כל אלה עטופים במעין מסגרת עץ עדינה הנמצאת בהרמוניה עם מכלול היין.
זהו יין המוכן  לשתייה כבר משלב זה אך אנשי היקב מאמינים כי יוסיף להתיישן בחן עוד שנים.

נתוני היין

 • בציר: 2010
 • הרכב זנים:  96% פטי ורדו 4% קברנה סוביניון
 • כרמים: אזור עלמה ועמק דישון 
 • גובה הכרמים: 420 מ' עד 640 מ'.
 • זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין עשרה ימים לשלושה שבועות עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה ºC 25.
 • יישון: 20 חודשים בחביות, 100% חדשות מאלון צרפתי
 • ייננים:  אד זלצברג ועירית בוקסר-שנק
 • אלכוהול: 13.5%
 • משקל סגולי: 0.991
 • חומצה כללית: 5.95 גר'/ל'
 • pH : 3.54
   

מחיר מומלץ לצרכן: 225 ₪

יין זה יוצר במהדורה מוגבלת בת 6400 בקבוקים.

ברקן במסה

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *