ישראל פרקר Preker

ישראל פרקר – עורך האתר ומעדכנו
בשנים האחרונות הולכת תרבות היין ותופסת מקום נכבד בחייהם של יותר ויותר ישראלים. מספרן של חנויות היין גדל, ובמרכולים מתרבים מדפי בקבוקי היין. גם החוגים לטעימת והכרת היין ודרכי הכנתו מלאים במתעניינים . מתרבה גם מספרם של האנשים המכינים בעצמם יינות בחצר או במרתף ביתם, להנאתם של בני המשפחה וחברים. התופעה מתחילה להיות מין אופנה חדשה בארץ.

בשנת 1998, כשיעץ לי הרופא ללגום כל יום כוס יין אדום לשיפור הבריאות, חיפשתי באינטרנט מידע על יינות ויקבים ישראלים. הפתעתי הייתה רבה כשמצאתי רק מספר מצומצם מאוד של אתרים העוסקים ביין ישראלי וגם הם היו מיושנים ובלתי מעודכנים.

כחובב מושבע של אינטרנט כבר אז, החלטתי  שאם אין אתרים כאלה אז אני אקים את האתר היין הישראלי הראשון שיוקדש בעיקר ליינות שנוצרו ביקבי ישראל. לאחר גלגולים ושיפורים הפך האתר לשער לעולם יינות ישראל, האתר המוביל בנושא בארץ. האתר מתעדכן בנושאיי יין, שמן זית, קולינריה ועוד. הקמתי אתר בעברית וגם באנגלית.

מאז שהתחלתי בפרויקט הענק הוקמו בארץ עשרות רבות של יקבים חדשים, מספרם כבר מגיע לכ-370, ובמכליהם נוצרים אלפי סוגי יינות חדשים מדי שנה.

בסיורי הרבים בארץ ביקרתי ברבים מהיקבים האלה בליווי מצלמתי הדיגיטלית ומצלמת הווידאו שלי. גיליתי שם עולם מרתק של מאות אנשים שהחליטו להקדיש את זמנם החופשי (ולא רק) ללימוד סודות היין ולייצורו גיליתי גם שמאחורי כל בקבוק יין מסתתר סיפור מרתק על דרך גידול הענבים בכרמים, ייצור היין ועל היינן שייצר אותו.  בכל בקבוק יין מסתתרת נשמה השונה מנשמת הבקבוק השכן. היין הוא דבר חי ומשתנה כל העת, זאת יודע כל חובב יין.

בשנים האחרונות, מאז שיצאתי לגמלאות, אחרי כ-45 שנים של עבודה בהייטק, כמהנדס, הצטרפתי גם לעולמו המרתק של שמן הזית. עשיתי זאת אחרי שהבנתי שיש למעלה מ10 זני זיתים בארץ, מהם מייצרים שמני זית, וחלק גדול מהשמנים, גם כאלה המיובאים, המגיעים לחנויות, הם באיכות נמוכה ולעיתים קרובות הבקבוקים מכילים לא בדיוק מה שכתוב על תוויתם.

כדי להבין מה טוב ומה רע, חייבים להתעמק בנושא ולהבינו טוב. לצערנו רוב הקהל לא מודע למה שהוא רוכש ואחת ממטרותיי היא גם לקדם חיובית את ענף שמן הזית ואת עשרות בתי הבד ומגדלי עצי הזית.

את עבודתי בעולם היין, שמן הזית והמורשת הישראלית אני עושה בכל רגע פנוי, לאורך כל השנה. בבקרים, ערבים ובלילות. הנושאים הפכו עבורי, כבר מזמן, כמפעל חיים.


בעקבות פעילותי בנושא היין הישראלי, הנעשית ללא ליאות ובהתמדה, קיבלתי את פרס תרבות היין הישראלי, על תרומתי לקידום תרבות היין בישראל, בטקס אשכול הזהב 2008.

הוזמנתי גם מספר פעמים, לשמש שופט בתחרויות יין בינלאומיות במדינות שונות באירופה ובאסיה.
פעילות נוספת שלי, בה אני מעמיק מאוד, מאז יציאתי לגמלאות, היא חקר ותיעוד חומר מההיסטוריה של עירי, ראשון לציון, שנוסדה ב1882.
אני אף הקמתי ומנהל את הקבוצה הפורייה "ראשון לציון עיר עם נוסטלגיה" .  נוסף לכך אני מצלם אלפי תמונות של אתרים ומבנים מפעם, ומעלה אותם דרך פיקיוויקי לויקימדיה – ויקיפדיה, כולל מידע עליהם. אני גם פעיל מאוד בדף הפייסבוק האישי בנושא יין, שמן זית, סיורים בארץ ונוסטלגיה ומביא בו מיידע רב ומגוון, מדי יום, לידיעת כ5,000 חברי, וגם בקבוצה שהקמתי "יין, שמן זית וקולינריה".

בערוץ היין ביו טיוב מופעים למעלה מ700 סרטונים שצילמתי וערכתי. לחיים – לחיי יינות, שמן זית וקולינריה ישראלית !!!

לפני מספר שנים הייתי בין קבוצת מתנדבים שהקימו את עמותת אבני מורשת.
קבוצת אבני מורשת – תקשורת לנכסי מורשת מוחשית, פועלת בסביבה דיגיטלית בקרב הציבור והנוער לשמור על המבנים והאתרים הנושאים ערכים היסטוריים־ תרבותיים.
מטרות הקבוצה:
ליצור סביבה דיגיטלית לאתרים המשמרים מבנים היסטוריים ומתחמים שגרו בהם, פעלו ונלחמו עבורם תושבי הארץ.
לשאוף לשתף את הציבור בשמירה על האתרים, לדווח ולהתריע על הזנחה. לשתף את הציבור באיסוף מידע – בתחקירים, בצילום, בכתיבה – ובהפצת המידע אל מערכות החינוך, ארגונים ציבוריים, תנועות נוער, כוחות הביטחון, קבוצות מטיילים וכל הציבור המגלה סקרנות, עניין ואחריות בהקשר של אהבת הארץ. ליצור תכנים דיגיטליים למערכות החינוך ולארגוני התקשורת; לשמר את הידע ההיסטורי שאנו מתחקרים, כותבים ומצלמים על המרחב בו אנו חיים; להפיץ את התיעוד הדיגיטלי והמצולם של אתרים היסטוריים ושל התרבות הבנויה בישראל.
עמוד הפייסבוק של אבני מורשת
אני משקיע שעות רבות בפעילות בקבוצה זו, מצלם אלפי תמונות ברחבי המדינה וכותב כתבות רבות בנושאי המורשת הישראלית .

לפרטים נוספים ועזרה בנושאים שונים המופיעים באתר :
ישראל פרקר
054-5595747
[email protected]
עמוד הפייסבוק שלי

שימשתי כשופט, נציג מישראל, בתחרויות יין בינלאומיות הבאות באירופה ובאסיה:

1. Concours Mondial de Bruxelles
2013 –   Bratislava – Judge

2. Concours Mondial de Bruxelles
2014 –  Bruxelles  – Judge

3. Vinaria 2014 International Wine Competition
Bulgaria – 2014 – Judge

4. Vinitaly 2014, international wine competition,
verona – 2014 – Judge

5. Vinitaly 2015, international wine competition,
verona – 2015 – Judge

6. Concours Mondial de Bruxelles
2015 –  Jesolo Italy – Judge

7. Interwine Challenge
Guangzhou China – May 2016 – Judge 

8. Interwine Challenge
Guangzhou China – November 2016 – Judge 

9. 8th International organic wine award 2017
Ulm  Germany – July 2017  – Judge

10. Interwine Challenge
Guangzhou China – November -2017 – Judge

11. Concours Mondial De Bruxelles
Beijing China – May 2018 – Judge

 12. PAR Wine Award International
Prien Am Chiemse Germany – Feberuary 2019 – Judge