מריחים רזלינג באוויר בספרה

02/04/2014
זן מעניין המשך »

מאת: דורון רב הון – יקב ספרה

השנה מציע היקב מהדורה מוגבלת של רזלינג לבן שיופץ לשתי מסעדות נבחרות ולמועדון לקוחות היקב בלבד- מה שמביא למחשבות על הזן, בית הגידול שלו ואופן הכנתו

אי שם בעמק שקט בין הרי יהודה אנו מגדלים חלקה קטנה, ארבעה וחצי דונם בלבד,  של רזלינג לבן.

אל תתבלבלו בבקשה, זהו לא האמרלד רזלינג המוכר והידוע לשמצה בארצנו אלא זן מקסים שמקורו בגרמניה ומסוגל להפיק מנעד רחב של סגנונות וטעמים – מיינות יבשים ברמת מתיקות משתנה ועד יינות קינוח מדהימים.

זן ארומטי זה גדל באזורים קרים ומאופיין באף עשיר של פרחים, פירות לבנים, הדרים ואפילו דבשיות מינראלית מיוחדת המלווה בוקה זה.

הרזלינג הלבן יודע לשמור על חומציות טבעית גבוהה אשר משמשת, פעמים רבות, כעמוד השדרה ביין.

עם השנים התפשט הזן סביב גרמניה לצרפת באזור אלזס, לאוסטריה ואף למדינות העולם החדש כמו ניו זילנד, קנדה ואוסטרליה, גם בהן הוא נותן תוצאות טובות מאוד.

הכרם שלנו גדל בחלקת נחל אבנית מאוד ומנוקזת היטב. רוב שעות היום נושבת בו רוח ערה שמאווררת ומקררת את האשכולות בזמן ההבשלה ומונעת לחות שפטריות הכרם כה אוהבות.

החלקה נטועה בצפיפות גבוהה של 350 שתילים לדונם (לעומת 220 שתילים לדונם הנהוגים בד"כ), עובדה זו מאפשרת גידול איכותי ומותאם יותר לזן הרזלינג: פחות אשכולות ליחידת גפן, אופי גרגר קטן יותר וצימוח והבשלה מיטביים.

הכרם מניב פרי בכמות קטנה ובעלת אופי נפלא- סה"כ 500-600 ק"ג לדונם, אשר נותנים תוצאות מופלאות ביקב.

יין הרזלינג מסוגל לתסוס במכלי נירוסטה או עץ אלון. באירופה נהוגה תסיסה במכלי נירוסטה וגם כאשר מתבצעת תסיסה בעץ- המכלים יהיו גדולים עם השפעות עץ וחמצון מינוריות .

אצלנו ביקב, כמו תמיד, עושים את הדברים  קצת אחרת… ב 2012 הרזלינג שלנו תסס והתיישן בחביות קטנות של עץ ישן  וב 2013 תסס והתיישן בנירוסטה בלבד.

ההיגיון המוליך את הגיוון בבחירת כלי הקיבול הוא בעצם אופי הפרי המתקבל מהכרם בכל שנה נתונה וההחלטה לאן נרצה להוביל אותו. ב 2012 השתמשתי בכל כמות הרזלינג לטובת הבלנד שלנו (First Page) ואילו ב 2013 החלק הארי יועד לבלנד ואילו חלק קטן שמרנו ללא עירוב והוא יוצא כעת במהדורה מוגבלת לשתי מסעדות מובילות ואליכם, חברים יקרים.

בשנים האחרונות זוכה הרזלינג לעדנה המגיעה לו וציבורים רחבים יותר נחשפים לזן המדהים והוורסטילי, אשר מתאים למגוון עצום של מאכלים בזכות איזון ייחודי בין חומצה ופרי.

יוזמה מוצלחת שהחלה ב 2008 בניו יורק חוגגת כל שנה החל מ 21 ליוני  את פסטיבל summer of Riesling, במהלכו מתקיים הפנינג טעימות במסעדות רבות. הפסטיבל אף עשה עלייה ראשונה לישראל בשנה שעברה ואנו מקווים שכך יקרה גם השנה. עוד על הפסטיבל תוכלו לקרוא כאן 

ולסיום- שני מקורות נוספים שיתנו לכם מידע רב על הזן המעניין הזה:

riesling report

german wine usa

אל תספרו לאף אחד אבל יש גם רזלינג אדום….

חג פסח שמח,

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *