יקב רמת הנגב- אדרת חדשה ליקב קדש ברנע

09/03/2014
מעתה שמו של יקב קדש ברנע הוא יקב רמת נגב המשך »

מאת : דני בר
צילום: דן בר-דוב
יקב קדש ברנע מיתג עצמו מחדש ומעתה שמו בישראל יקב רמת נגב. רמת הנגב הוא אזור בעל כרמים רבים הפזורים בו במגוון סוגי קרקע ואקלים ועם הסטוריה ארוכה של ייצור יין

סיפורו של היקב מתחיל בשנת 1996, עת חגגו לאלון צדוק יומהולדת 40. רעייתו נירה, נתנה לו במתנה, קורס יין בן 5 מפגשים, הרחק מקדש ברנע המדברית, מקום מגוריהם, בתל אביב הרחוקה.

מספר אלון:"בנסיעות הארוכות לאותם מפגשים ובדרך חזרה היה לי זמן לחשוב ולקבל החלטה, להקים יקב".

בשנת 1997 החליטו בני הזוג נירה ואלון צדוק לעשות את הבלתי אפשרי ולהקים כנגד כל הסיכויים יקב במדבר. שמו של היקב היה באופן טבעי כשם הישוב הקטן בו הם התיישבו כזוג נשוי יחיד, כבר בשנת 1980, כמרחק פסיעה מגדר הגבול המצרית של היום.

אחרי נטיעת הכרם הראשון- עשרה דונם של ענבי קברנה סוביניון, הגיע הבציר הראשון בשנת 2000 עם פרי שהספיק ל – 3,000 בקבוקים.

תוך כדי התפתחות היקב ונטיעות הכרמים הנוספים סביב המושב וכן באזורים מרוחקים יותר ברחבי רמת הנגב, התחיל גם להתבהר לכורם והיינן, אלון צדוק אילו זנים לדעתו ומניסיונו, מתאימים יותר לאזור הגידול המדברי. לדברי צדוק, באדומים, ענבי המרלו והפטי וורדו מצטיינים בטבעם ואילו לענבי הקברנה סוביניון יש קושי והוא לא מצליח עדיין להביא יבול איכותי מספיק לטעמו, מחלקות הקברנה סוביניון שלו ואילו בזנים הלבנים מצטיינים לטעמו, הסוביניון בלאן והשרדונה ואילו קברנה פראנק מתקשה להניב אכויות מספיקות לדעת היינן.

תוך כדי טעימת היינות וסיור ברחבי אזור רמת הנגב עולה גם סיפורה של ההתיישבות באזור:
 מייסדי ובעלי יקב "רמת נגב", נירה ואלון צדוק-אשר, עשו מעשה ציוני ברוח בן-גוריון, וירדו לפני כ-40 שנה להפריח את השממה. אנשי הזוג הצעיר דאז, ארזו מזוודות, עזבו את מושב גאולים והתיישבו ב"קסיימה" שבסיני. לאחר פינוי סיני הקימו עם שישה זוגות צעירים נוספים בלב השממה המדברית את מושב, קדש ברנע, יישוב עובדים חקלאי. הזוגות נאבקו על הקמת המושב למרות שכלל לא היו תשתיות וחוו על בשרם את אומנות החקלאות המדברית. במהלך השנים היה אלון שותף להקמת יישובים נוספים בנגב כמו כמהין, באר מילכה, עזוז ומרחב עם.

היום, ליקב"רמת נגב" יש שישים דונמים של כרמים מניבים והיקב מייצר כשבעים אלף בקבוקים מידי שנה. יוגב צדוק ( 32 ), בנם של נירה ואלון, הוא היינן ומופקד על היין בעוד אלון הוא הכורם.
ספר יוגב היינן: "אופי היין, מושפע מאזור הגידול הייחודי למדבר. גידול באקלים מדברי מאפשר הבשלה מהירה יותר של הגפן וע"י כך לשמירה טובה יותר על החומצה הטבעית שבענב".

ממשיך יוגב צדוק היינן, שיחד עם אשתו עדן, למדו באיטליה את רזי גידול הגפן וייצור היין. "כמו כן, השמש היוקדת מסייעת לפרי לצבור סוכר ולרכך את הטאנינים בענב, כך שזוכים ליין רך, עגול ומוכן לשתייה מוקדם מהרגיל. הפרשי הטמפרטורות הקיצוניים בין היום ללילה האופייניים למדבר וכמובן הקור המדברי הידוע, מסייעים בחישול הגפן.הגפן המאותגרת מוציאה פרי איכותי יותר. לפני הבציר מורידים את כמויות המים על מנת לקבל פרי מרוכז יותר בארומה ובסוכרים. האזור יבש כמעט ולא יורד גשם – ביתרון זה ניתן לווסת את גידול הגפן ולשלוט בתהליך ההשקיה".

לדברי בני משפחת צדוק, המיתוג מחדש ושינוי השם ליקב "רמת נגב" הוא תהליך טבעי ומתבקש. מרחיב ומספר אלון צדוק מקים ומייסד היקב: "השם נובע מתוך הרצון לתת ביטוי לאזור הגידול המיוחד של הגפנים, המצויים ברמת הנגב, ומתוך כוונה לייצג את כל אזור רמת הנגב. כל יין מושפע מאזור הגידול שלו. היקב שואף  לייצר יין מכרמי הנגב ולאפשר לחובבי היין טעימה נדירה של אזור גידול שונה ומיוחד.בנוסף, יקב רמת נגב הינו היקב הראשון שהוקם ברמת נגב ומראשוני נוטעי הכרמים, מתוך תפיסה חדשנית של מסורת עתיקה, הוחלט לגדל כרמים בנגב ולתת ביטוי לטרואר הזה. השאיפה של היקב היא  לרכז את כל התוצרת החקלאית של הענבים ולהוות יקב אזורי".

יקב "רמת נגב" הוא יקב ללא ריסוס תודות לבידוד של הכרמים משאר אזורי הארץ ומהמזיקים הקיימים בשאר רחבי ישראל. כמו כן, הכרמים גדלים על השקיה במים מותפלים בלבד תוך זיהוי האיזון הדק שהגפן זקוקה לו על מנת להפיק את הפרי הטוב ביותר וכן משפחת צדוק מקפידה על השבת גזם וגפת לאדמה תוך כדי העשרת הקרקע באופן טבעי.

ביקב רמת הנגב

יקב רמת נגב לא נוטש את השם שליווה אותו מאז הקמת היקב ולסדרה הבסיסית של היקב קראו סדרת "קדש ברנע".

סדרה זו מכילה יינות רכים ונגישים שעברו יישון של כ – 8 חודשים בחביות עץ אלון אמריקאי.

קברנה סובניון זני- קדש ברנע – 59 ₪ , מרלו- קדש ברנע – 59 ₪, בלנד קדש ברנע בשם נגב מכיל קברנה סוביון, קברנה פרנק ושיראז – 59 ₪, רוזה –קדש ברנע – 59 ₪ וקברנה בלאן – קדש ברנע – 59 ₪.

סדרת "נווה מדבר"– סדרה המנציחה את החדשנות של היקב. בלנדים מקוריים המכילים תוצרת של חלקות שונות ברמת הנגב ובהר הנגב. יינות מלאים ומורכבים שעברו יישון של כ- 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי.

נווה מדבר לבן – בלנד של סובניון בלאן, שרדונה, קברנה פרנק – 69 ₪, נווה מדבר  –בלנד אדום קברנה סובניון וקברנה פרנק – 89 ₪.

טעמתי נווה מדבר אדום 2011 שמכיל 50% קברנה סוביניון מכרם עבדת, 35% פטי-ורדו מכרם חלוצה ו- 15% מרלו מכרם ניצנה. הכרמים: הענבים שנבצרו בבציר ידני בשעות הבוקר המוקדמות  מגיעים משלוש חלקות שונות. חלקת מרלו בכרם ניצנה שניטעה בשנת 2001 באזור רמת נגב, בבעלות היקב, בצדו המערבי של מושב קדש ברנע. חלקת פטיט ורדו מכרם חלוצה שניטעה בשנת 2005 בצדו המערבי של מושב קדש ברנע, הכרמים גדלים על קרקע לס חול וגיר בגובה 300 מטר. חלקת קברנה סוביניון מכרם עבדת, שניטעה בשנת 2001 ע"י אייל יזראלי מחוות כרמי עבדת באזור הר הנגב, על קרקע לס, גיר וחרסית, למרגלות מצפה רמון בגובה 700 מטר. הכרם נהנה מהפרשי טמפרטורות קיצוניים ויובש המאפיינים את האזור המדברי.

רשמי טעימה: צבע אדום כהה, שוליים מעט בהירים. ארומה חלשה אבל פירות יער מורגשים היטב. חמיצות עולה ותופסת במעלה חלל הפה. מחיר – 89 ₪.

סדרת "רמון"– סדרת העל של היקב המביאה לידי ביטוי את ההתמדה והנחישות של אנשי היקב. חלקות קטנות ומובחרות מהן הופקו יינות בעלי איכות יוצאת דופן עברו יישון של כ- 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. בסדרה 3 יינות. הראשון רמון – קברנה סוביניון – 129 ₪.

טעמתי פטי ורדו 2011 המכיל 100% ענבי פטי ורדו מחלקה בכרם ניצנה בסמוך למושב קדש ברנע. חלקה קטנה בכרם חלוצה, שניטעה בשנת 2005 בצדו המערבי של המושב. הכרם גדל על קרקע לס חול וגיר בגובה 300 מטר. הכרם נהנה מהפרשי טמפרטורות קיצוניים ויובש המאפיינים את האזור המדברי.

רשמי טעימה: צבע אדום כמעט שחור, ארומה נעימה חבויה ונדרש ערסול רב. בטעימה מיד תופס בעדינות את הפה ומתפשט לכל חלל הפה. חמיצות נעימה ומעט יובש כאילו המדבר רוצה לומר את דברו. ארוך ולא יורד בעוצמתו ואחר זמן מסתיים הטעם בבת אחת. מחיר – 129 ₪.

טעמתי גם את היין השלישי בסדרת רמון, קברנה פרנק 2011 המכיל 100% ענבי קברנה פרנק מחלקה בכרם חלוצה בסמוך למושב קדש ברנע. חלקה בכרם חלוצה, שניטעה בשנת 2005 בצדו המערבי של המושב. הכרם גדל על קרקע לס חול וגיר בגובה 300 מטר. הכרם נהנה מהפרשי טמפרטורות קיצוניים ויובש המאפיינים את האזור המדברי.

רשמי טעימה: צבע אדום בוהק, רגלי שומן מדהימות, ארומה סגורה של פרי נשיר בשל. בטעימה מתעגל בפה ועולה אט אט. מחיר – 129 ₪.

יקב רמת נגב- מושב קדש ברנע    טלפון- 08-6555849

אתר יקב-  http://www.kbw.co.il/

דף הפייסבוק- https://www.facebook.com/Kadeshbarneawinery

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

2 תגובות על יקב רמת הנגב- אדרת חדשה ליקב קדש ברנע

  1. מאת Nira Madar Zadok‏:

    תודה רבה על הכתבה. בהצלחה ליקב רמת נגב בדרכו החדשה

  2. מאת Lari Vinogradov‏:

    בהצלחה חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *