14 המופלאים של 2008

05/03/2014
למה שנת בציר 2008? המשך »

SANYO DIGITAL CAMERA

מאת מיכאל בן- יוסף WM 
זה היה מבצע. אולי מבצע היסטורי: להחליט על 14 יינות בין הטובים בארץ, לאסוף אותם, לאכסנם בשכיבה ובחושך ובטמפרטורה נכונה, לחלוץ את הפקקים, לחדרר ולטעום, ולטעום פעמים חוזרות, לראיין 14 ייננים העומדים מאחורי היינות המובחרים, החודש שלי היה קצר. זה לא מה בכך. מבצע, זו עבודה מקצועית וקפדנית.

למה שנת בציר 2008? לפי הטעימות המוקדמות, היינות המובחרים היו אמורים להגיע לשיאם, ולהוכיח את יכולתם להתפתח ולהשתפר. וחשוב לא פחות,  שנת 2008 הייתה מבורכת במיוחד, לפי הייננים שעמלו בייצורם. כל יין מלווה בציתות אישי של היינן הראשי של היקב.

יינות בציר 2008 מוכיחים לישראלי אוהב היין שכדאי היה לרכוש ולשמור יינות משנות בציר טובות מהרגיל, וליהנות מהם כעבור חמש שנים ויותר.

נכון, לא רק היינות המוזכרים מטה הם הטובים והמצטיינים. ישנם עוד יינות טובים ומצטיינים משנת בציר 2008:  הפעם בחרנו רק 14 מהם. היתר בטעימות הבאות. מחירי היין "נזילים", תרתי משמע, בהיותם יינות שמורים לאספנים.  
 

הר אודם אלפסי 2008 
מיכאל אלפסי יינן ובעלים – שנה "מאוד גדולה", ענבי רמת הגולן מכרם יחידני שלנו נווה אטיב, עשירים בסוכר בעלי תרכובות הטעם והריח בנוסחה מושלמת.  

קברנה סוביניון ומרלו (40%) – 24 חודשים בחבית – הגשה 16-18C
מוכן לשתיה ולשמירה

יין הדגל של היקב מבטיח רבדים של טעמים וניחוחות, עם הרבה פרי אדום כהה, דובדבנים ושזיפים בשפע. מאוזן, גוף מלא, ארוך ואלגנטי, ניחוחות של טבק וגמר ארוך כמעט מתוק. יין בעל עוצמה ויכולות.


שאטו גולן אליעד רויאל רזרב 2008 
אורי חץ יינן ראשי – קיץ יותר חם, יבולים נמוכים מאוד, התפתחות הפרי איטית וטובה, הביאו לבציר מאוחר וסלקטיבי.  

קברנה סוביניון, פטיו ורדו (4%), סירה (3%) – 12 חודשים בחבית –

הגשה 16-18 C מוכן לשתייה ולשמירה

ארגמן כהה עם השתקפות כתומה של תפוז, יין בעל גוף ועוצמה. עגול, חלק, מורכב ומלא טעמים המשתנים עם הטעימה. הרבה שזיפים ופטל שחור עסיסי, על רקע עץ קלוי ריחני. מרוכז, קשת רחבה של טעמים, מורכבות אופיינית לזן, היין התפתח והיה לבוגר בעל יכולות. תבלינים, גינג'ר, פלפל שחור ושוקולד מריר יחד עם קופסת סיגרים ריחנית, סיומת אינטנסיבית ורכה. יופי של יין, אלגנטי ומוכן. בקבוק ממוספר 2253 מס"כ 7083
 

אמפורה מקורה – קברנה סוביניון 2008
ארקדי פפיקיאן יינן ראשי ובעלים – טיב הבציר נותן ליין את יכולות ההתבגרות והשתבחות לאורך השנים. 

קברנה סוביניון – 36 חודשים בחבית – הגשה 16-18C – מוכן לשתייה ולשמירה

אולי הקברנה הטוב ביותר של יקב אמפורה, אחד משלושת יינות הדגל של היקב – יין מורכב, מאוזן, בנוי להרבה שנים. אלגנטי, עדין ובוזמנית בעל גוף והרבה פרי. אלכוהול גבוהה משתלב יפה עם הטנינים

והפרי האדום הבשל. יין עם עתיד.


רמת הגולן ירדן סירה – כרם מורדות אביטל 2008
ויקטור שונפלד יינן ראשי – בציר מוקדם ופרי באיכות גבוהה, יינות מאוזנים היטב.

סירה – 18 חודשים בחבית – הגשה 18-20 C – מוכן לשתייה ולשמירה

זה לא סירה צרפתי ולא שירז אוסטרלי. זה יין ישראלי עם חותמת של הכרם הקר ביותר בארץ (גבה של 920 מטר מעל פני הים) על מורדות הר אביטל שבצפון רמת הגולן. יין בורדו בוהק, מפזר בנדיבות ניחוחות וטעמים מורכבים של פטל שחור מתוק, קסיס, אוכמניות, שזיפים ומה לא.

יין בעל גוף מלא, חזק ומשתלט. יופי של יין, מוכן כעט ולעוד שנים טובות.
 

כרמל לימטד אדישיון Limited Edition   2008
ליאור לקסר יינן ראשי – איכות הענבים הביא ליצירת יינות עשירים ומאוזנים.

קברנה סוביניון, מלבק, קברנה פראן, פטיו ורדו ומרלו – 15 חודשים בחבית

הגשה 16-18 C – מוכן לשתייה ולשמירה

אחד מיינות  הדגל של כרמל מהווה מן סינתוז, מן מיזוג או עירוב כל הניחוחות והטעימים שאפשר להשיג ביין מיוחד ובולט. ממסך לא מוכר, זר לחיך הלא מאומן,  אך מוצק ומאוזן להפליא. העולם הישן במיטבו.

רובי כמעט שחור, מסיבי ועוצמתי, לכל זן שביין יש משהו להבליט. תותים שחורים, פטל אדום וקסיס בשפע. הכול עטוף בעץ שרוף אך לא דומיננטי.

יין מיוחד, אלגנטי ועגול. בקבוק ממוספר.

 

ויתקין שורשים ג' 2008  
אסף פז יינן ראשי – אחד הבצירים הטובים והייחודיים של היקב, עם יבולים נמוכים אך איכותיים.

קריניאן, פטי סירה, סירה, פטיו ורדו ומעט קולומבר – 20 חודשים בחבית-

הגשה 16-18 C – מוכן לשתיה ולשמירה

שורשים ג' (שנה שלישית) הוא ממסך לא רגיל, ממסך מיוחד של ענבים מגפנים בוגרות,  גפנים עם מעט מאוד השקיה. בהחלט ממסך אוריגינלי, מוצלח עם אפיון שורשי. מורגשת יד יינן שמוכן לנסות הכול על מנת להוציא יין 'מחוץ לקופסה' ! יין בעל צבע בורדו עמוק, מלא ניחוחות וטעימים של פרי טרי, פרי אדום ומעט ירוק (מנטה), בגוף חזק ומאוזן. היין בשיאו, עגול, רעננן, טעים עם גמר ארוך ומפתיע.

 

רקנאטי ספישל ריזרב 2008 גליל
גיל שצברג יינן ראשי – שנה שבה ההבשלה הייתה יחסית מהירה, כל הנתונים התחברו יחדיו לממסך מורכב.

קברנה סויניון (70%) מרלו, פטי סירה, סירה וקברנה פראן – 18 חודשים  בחבית

הגשה  20 – 18 C – מוכן לשתיה ולשמירה

יין מיוצר בשנים מיוחדות, קרי, רק בשנים מצטיינות בטיב ענביהם.

יין מיושב, חזק ובו זמנית מלטף. כולו ניחוחות וטעמים המשתנים כל זמן הטעימה, אך להבדיל מטעימה קודמת שהיין היה צעיר וסגור, כל לגימה חגיגה. יין עשיר, מחובר לפרי, לטננים ולאלכוהול. איזון מושלם, שיזפים, קסיס, פלפל שחור, שוקולד עטופים בוילון של עשן ריחני, רמז לסיגר טוב. פרס זהב של מגזין דקנטר האנגלי, נחשב כמחמאה בפני עצמה. בכבוד.

 

ברקן סופרייר קברנה סוביניון 2008
אד זלצברג יינן ראשי – שנת בציר 2008 הייתה אחת השנים הטובות שידענו. טרואר הגליל העליון הוכיח את עצמו.

קברנה סוביניון, מרלו (8%) – 22 חודש בחבית – הגשה 18-20 C

מוכן לשתיה ולשמירה

החל משנת 2005, הסופרייר שומר על דגל היקב.

טעימה זו מומלצת בשני שלבים: השלב הראשון, מזיגה ראשונה מדגימה את המסגרת הקשוחה יחסית של החביות, יין סגור עדיין, ריחני אך עוצמתי. עם המשך הטעימה, כשעה לאחר חליצת הפקק, היין מתחיל להיפתח, וכל הפרי יוצא כזר ניחוחות וטעמים מורכבים. תבלינים ים תיכוניים, שזיפים מיובשים, פתל, דובדבנים, קסיס, עם סיומת מרשימה. יין מסיבי, מורכב ועוצמתי, יין להיום ולעוד כמה שנים טובות.

 

אבידן קברנה סוביניון רזרב 2008
צינה אבידן (ז"ל) ייננית ראשית- ציתות מכתובים: שנה מיוחדת עם פרי בשל ועשיר, מלא ועסיסי.

קברנה סוביניון (85%), מרלו – 24 חודשים בחבית – הגשה 16- 14 C

מוכן לשתיה ולשמירה

יין הדגל של היקב מראה עידון ובו זמנית עוצמה. הבדל עצום בין הטעימה הראשונה לפני יותר משנה, היין התחבר יחדיו, יחד עם הפרי, הטנינים והאלכוהול.  ממסך מוצלח, בצבע אדום עז כמעט שחור, עטוף בניחוחות של פרי יער שחור בשל ותבלינים ריחניים, עם טעמים של שזיפים שחורים, קסיס ושוקולד מריר. ברקע ניחוח של אדמה רטובה עם רמז של עלים ירוקים עד מנטה. סיומת מורכבת ארוכה וטעימה.

 

קסטל גראן וין  Grand Vin 2008   
אלי בן-זקן יינן ראשי – שנת שמיטה, שנת שבתון, יין מבורך.

קברנה סוביניון, מרלו, פטיו ורדו – 20 חודשים בחבית – הגשה 18-20 C

מוכן לשתייה ולשמירה

הזמן עשה את שלו ולטובתו. הטנינים החזקים השתלבו עם הפרי והאלכוהול ונתנו ליין עדינות ואלגנטיות. מאוד ארומטי, בעל גוף מוגדר, פירותי ועוצמתי. בורדו יפה, מפזר בנדיבות ניחוחות וטעמים של תותים שחורים, קסיס, מנטה ושוקולד יחד עם תבלינים ים תיכוניים ריחניים. סיומת ארוכה ומוגדרת. יין שהגיע לבגרותו מלא כוח, חוזק ומורכבות. יופי של יין, אלגנטי ובעל עומק של טעמים.

 

יתיר – יער יתיר 2008
ערן גולדווסר – יינן ראשי –  בדרום, בכרמי יתיר ורמת ערד החורף היה פחות גשום, ריכוז הפרי בלט ברכותו ובטעמיו העדינים.

קברנה סוביניון (58%), פטי ורדו (32%), מרלו (5%), מלבק (3%)וקברנה פראן

16 חודשים בחבית – הגשה 18-20C – מוכן לשתייה ולשמירה

אחד היינות המצטיינים של היקב, אולי הטוב ביותר שלהם. בנוי לתפארת, אדום עז, כהה מבריק, חובק בתוכו עושר של טעמים וניחוחות, עטופים בעץ אלון קלוי עדין אך מורגש. יש בו מגוון וכמות גדולה של פרי המתחלף ומתחזק כל זמן הטעימה. גוף מוצק, שזיפים, דובדבנים, קסיס והרבה שוקולד עטופים ניחוח של קופסת סיגרים טובים. אלגנטי ומוגדר, ארוך, עם עתיד מובטח. יין עם אופי

 

פלם נובל Noble 2008
גולן פלם יינן ראשי – היבולים הנמוכים התאפיינו באיכות הפרי הגבוהה מאוד, והאיזון הפנולי המושלם.

קברנה סוביניון, מרלו (28%) ופטיו ורדו (11%) – 20 חודש בחבית –

הגשה 18-20 C – מוכן לשתייה ולשמירה

 

יין בן- אצולה אמיתי. כשמו כך הוא. אלגנטי ובו זמנית חזק ומוגדר. בצבע בורדו רובי כמעט שחור, מפזר בנדיבות ניחוחות וטעמים מורכבים של אלון קלוי, עשבי תיבול וגרגירי יער בשלים. יין בנוי להפליא שבו הקברנה שולט, אך שני הזנים הנוספים מעדינים ומעגלים אותו. יין אינטנסיבי, עשיר ועוצמתי. רמזים של פלפל שחור, צמחי תבלין, שזיפים, ותותים שחורים עסיסיים. יין עשוי כהלכה, עם סיומת ארוכה ועסיסית. יין בעל יכולות.

 

עמק האלה    E 35  N /32 vineyard's choice 2008

לין גולד ייננית ראשית – תנאי אקלים מצוינים על הטרואר הייחודי העניקו ליין אישיות משלו.

סירה, פטי סירה, מרלו – 20 חודש בחבית – הגשה 16-18C

מוכן לשתייה ולשמירה

שמו של היין נגזר מהקואורדינאטות הגיאוגרפיות של כרמי היקב: 32 צפון, 35 מזח. יין הדגל של היקב, ממסך של ענבי שלושת הכרמים בבעלות היקב: אדרת, נס הרים ועמק האלה. צבע רובי כמעט שחור, בעל גוף מוגדר אך לא כבד, הרמוני, עשיר בניחוחות וטעמים, יין בעל איזון מושלם. דובדבנים, קסיס, גרגירי יער בשלים, על רקע של עלים ירוקים. יין עגול עטוף באלון קלוי עם סיומת כמעט מתוקה. יופי של יין.

 

מרגלית קברנה סוביניון ספישל רזרב 2008
אסף מרגלית יינן ראשי – בכרמים שלנו קיץ רגוע וקריר, במקביל עלייה של הסוכרים בפרי והתפתחות תרכובות הטעם והריח הביאו לאיזון מושלם. 

קברנה סוביניון ופטי סירה (12%) – 12 חודשים בחבית – הגשה 16-18 C

מוכן לשתייה ולשמירה

יינות מרגלית קלים לזיהוי. צבע בורדו כהה עמוק, גוף מלא, מרוכז, הרבה פרי  ואלכוהול במידה מותאמת. שנת 2008 הייתה מבורכת במיוחד בצפון הארץ (כרם קדיתא), עם פרי מרוכז והיין התבגר יפה והגיע לשיאו בהתאם לציפיות. שזיפים מיובשים, פטל אדום, טנינים רכים מתובלים ועדינים, השתלבו יחד עם הפרי והאלכוהול.  יין חזק, מסיבי ועוצמתי, עם רקע של אלון קלוי ומעט מנטה. יין שהשנים עזרו להשתבח ולהתעדן. אחד האסים של מרגלית, פאר היצירה המרגליתית.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על 14 המופלאים של 2008

  1. מאת עופר‏:

    חבל שלא אוזכר היין הכי טוב של 2008 – קצרין של רמה"ג.
    בכל טעימה עיוורת הוא הוכיח את איכותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *