מנכ"כלית חדשה ביקבי כרמל

22/02/2014
דליה זוננפלד- מנדלמן המשך »

סיכם וצילם ישראל פרקר

כבר לא כל חדשה אבל לאחרונה, בפעם הראשונה לאחר שהחלה לכהן  לפני  מספר חודשים כמנכ"לית יקבי כרמל, נפגשנו עם דליה זוננפלד- מנדלמן במסיבת כתבי יין.

מעניין היה  לשמוע  את דליה לראשונה, ולהבין מה היא חושבת על יקבי כרמל, ובכלל על יין.

קריירה לפני יקבי כרמל
" 18 שנים עבדתי בשטראוס, למעשה בעלית. התחלתי בתור כלכלנית, ואז התקדמתי לתחום הכספים. יום אחד החלטתי שצריך לפנות לצד שלא רק נותן רק עצות טובות ומלווה את העסק ועברתי לשיווק. השקתי כל מיני מוצרים כמו שוקולד ביסקוויט וכל מיני בונבוניירות ומסטיקים. ב10 שנים האחרונות עבדתי בחטיבת הקפה של שטראוס. 4 שנים כמנהלת שיווק ו10 שנים כמנכ"לית חטיבת הקפה הישראלית.

אחרי 18 שנים החלטתי שצריך להתרענן ולעשות קריירה שנייה. עברתי לנדל"ן במעבר חד שהפתיע אפילו את עצמי. הייתי מנכ"לית של תדהר השקעות.
 

בעלות חדשה ליקב
במאי 2013 , 60% אחוז מהבעלות על יקבי כרמל נרכשה ע"י קבוצה של משקיעים פרטיים אחרי שבמשך עשרות שנים המניות הוחזקו בידיי עמותת הכורמים והסוכנות היהודית.
הקבוצה החדשה של המשקיעים הם אנשים מדהימים, ציונים נלהבים, אנשים שעשו היסטוריה שכולנו יכולים להיות גאים בהישגים שלהם. הם נכנסו ליקב כקבוצה בעיקר בגלל שהם רצו להיות מעורבים מהמניע של הציוני יותר מכל דבר אחר. הם רצו שיהיה להם גם עסק בארץ לא בתחום העסקים השגרתי שלהם.
יפה לראות את התשוקה והרצון. הגאווה שלהם זה שיש להם בעלות על יקב ישראלי.
בעקבות כניסת הבעלים החדשים ניתנת הזדמנות ליקבי כרמל לשנות פאזה ואני חייבת לציין שבשמחה ובאמת בהרבה תשוקה והנאה אני שמחה מאוד לחזור למוצרי צריכה, ובעיקר ליין.
יין וקפה הם מאוד דומים. הם דומים במובן הסנסורי ומשתמשים באותם מונחים בדיוק: עפיצות, מלאות, גוף. אותן מילים רק בטעם אחר. ומה שבעיניי יותר דומה באופן משמעותי הוא הצרכן המומחה.

צרכן היין, כצרכן הקפה, יודע בדיוק מה שהוא אוהב, רק שביין המצב הוא יותר קיצוני.  אנשים אוהבים לדבר על יין, להריח אותו, לטעום אותו יחדיו, והדמיון רב לקפה. אני חייבת להגיד שיין הרבה יותר עמוק ומעורר עוד הרבה יותר תשוקות וחוויות מאשר הקפה. מבחינתי הכיף הוא גדול.

היין הוא סיפור מרתק
יין זה סיפור. כל בקבוק ששותים, מספר את הסיפור של הענב, של האדמה, של החקלאי, של היינן, של ההיסטוריה, של המסורת, המשפחה, החברים וחוויות משותפות.  אומרים עליו שהוא יצירת אומנות .

היום כשאני רואה את זה מבפנים, אני באמת יכולה להתחבר לאמרות הללו . מאוד יפה לפגוש חקלאים, אנשים שבאמת כל האהבה שלהם זה לתוצרת של האדמה. כל מה שמעניין אותם זה שהגפן תגדל כמו שצריך ושהענבים יהיו איכותיים. באמת שרשרת כזאת ארוכה שכל מי שמתעסק בה , הוא באמת מלא אהבה ותשוקה וזה מדהים בעיניי.
הסיפור מתחיל באהבת החקלאי לכרם ועבודה המסורה של היינן ביקב ומסתיים בחיפוש מסקרן של הלקוח. אף אחד לא קונה יין כמו שהוא קונה קוטג' וכמו שהוא קונה שתייה קלה או כל מוצר אחר. גם כשאנשים קונים יין בסופר הם מתעכבים לרגע, מסתכלים לרגע ומחליטים מה לקחת. מי שנכנס לחנויות יין יודע ששם התהליך הוא יותר מורכב , ותמיד החיפוש מסקרן ומחכה להפתעה הבאה שתהיה בכוס.


כרמל  הוא המפעל המסחרי והיצואן הראשון של ישראל
אנחנו בעצם המפעל המסחרי הראשון והיצואן הראשון של מדינת ישראל . הטלפון הראשון והחיבור הראשון לחשמל היו ביקבי כרמל. האנקדוטה הכי משעשעת בעיניי היא ששלושה ראשי ממשלה עבדו ביקב: דוד בן גוריון, לוי אשכול ואהוד אולמרט.

יש לנו שני יקבים גדולים , בזיכרון יעקב ובראשון לציון. יש גם שני יקבי בוטיק, אחד ברמת דלתון והוא מכונה קאיומי , והשני הוא יקב יתיר ברמת ערד.
 אנחנו מייצרים כ15,000,000 בקבוקים בשנה, ויש לנו 14,000 דונם כרמים, כמחצית מהכרמים במדינת ישראל. הענבים מגיעים אל היקב שלנו מאזורי הגידול הטובים ביותר.

מבחינת הסדרות שלנו, יש לנו שני יינות הדגל: כרמל לימיטד אדישן וכרמל מדיטריאן. יש לנו את סדרת היינות מהכרמים היחידניים סינגל ויניארד. אנחנו משיקים עתה סדרה חדשה, "כרמל ויניארדס", שבעצם מביאה יינות מתתי אזורי גידול נבחרים. יש לכרמל גם את הסדרה האזורית והפרייבט סלקשן.

הצוות המקצועי של כרמל
 כמה מילים על הצוות המקצועי של יקבי כרמל אני יכולה להגיד שפגשתי בארבעת החודשים שבו אני נמצאת ביקב, צוות מקצועי מהמעלה הראשונה. הם בעצם עושים את היין למה שהוא.
ליאור לקסר, היינן הראשי שלנו, הצטרף ליקבי כרמל ב2003 .
ערן גולדווסר, יינן יקב יתיר, בחור מאוד מוכשר שלמד באוסטרליה והצטרף ליקב בשנת 2000 .
אדם מונטיפיורי, עם 35 שנות ניסיון, הוא מנהל את המחלקה המקצועית של היקב.
וד"ר ניר גיל, שהוא אגרונום, הוא המנהל המקצועי של המחלקה החקלאית, ואחד האגרונומים המנוסים בישראל.

איכות היין והצריכה
סיפור טוב זה יפה , אבל חייבים גם יין איכותי, בעיקר כשהצרכן הולך ונעשה יותר מתוחכם.
כשחקן בתחום היין וכשחקן מוביל, אנחנו צריכים לתת מענה לכל צורך. אם אנשים וילדים רוצים לשתות תירוש אנו ניתן להם תירוש. אם אנשים רוצים לשתות סינגל ויניארדים ויינות סופר מתוחכמים , אנו ניתן להם את מבוקשם.
אני חושבת שכיקב מוביל אנחנו צריכים לתת מענה לכל צורך ולכל טעם ולעשות זאת בצורה הטובה ביותר. אנחנו צריכים שתהיה לנו נוכחות רב ערוצית מפני שהתחום הזה הוא מרובה הזדמנויות צריכה. לא צורכים יין רק בבית ולא רק בארוחת ערב אלא גם בארוחת בוקר. יש פה שלל הזדמנויות.

מבחינת הכיוונים האסטרטגיים שלנו, אנחנו נכנסים למהלך של צמיחה רווחית.

הצות מיקבי כרמל

פיתוח תרבות היין
כיקב המוביל בישראל, יש לנו אחראיות על פיתוח תרבות יין ישראל, מגמת פרימיוזיציה , היא מגמה מאוד משמעותית. היא תקבל אצלנו מענה דרך זה שנעמיק את הפעילות שלנו דרך ערוצי המכירה השונים והרלוונטים ליינות הפרימיום. חנויות יין, חבילות שי וכל נושא תחום המתנות ומסעדות כמובן.

אנחנו בהחלט שוקלים לרכוש יקב בוטיק נוסף, מכיוון שאחת התובנות שלנו היא שהצרכן המומחה אוהב מגוון וסיפורים, סיפורי יקב. מאחורי כל יקב בוטיק נמצא סיפור. או שנקים את היקב בעצמנו או שנבצע רכישה. אני מאמינה שהפוטנציאל העיקרי של היינות הישראלים נמצא ביינות הפרימיום והיינות האיכותיים
יש לנו סיפור יין מאוד מעניין. יין מדטירניין עם כל הטעמים וכל האפיון של הטרואר מהאזור שלנו. אני חושבת שלנו עם יקב יתיר בעיקר וגם כרמל יש סיפור יין עוד יותר מדהים ועוד יותר מיוחד עם הסיפור של המדבר המדיטרניין. מבדיקות ראשונות שעשיתי עם כל מיני אנשים שעוסקים בתחום היין  בחו"ל, שאינם קשורים לשוק היהודי, יש פוטנציאל אדיר כי גם כמו בישראל גם בעולם הצרכן המתוחכם שמשקיע מעל 20 דולר לבקבוק רוצה סיפור יין.
יש לנו סיפור יין מדהים לספר ואני רואה ככה בדמיוני את דרך היין של יקבי כרמל שמתחילה בדלתון עוברת דרך זיכרון, דרך הכרמים, בגליל, בגולן ומגיעה עד יתיר ויער יתיר למדבר.
ממה שראיתי פה, גם בעולם אתה יכול לקבל ולקנות יינות עד 5-6 דולר לבקבוק .

ותחום המחירים. המותג הנמכר ביותר בישראל הוא סלקטד שהמחיר שלו לצרכן הוא 25 שקלים.  לי קשה לראות איך נצליח להוריד מחירים  ולהישאר רווחים. אנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו. לפי מה שאני למדה על הענף, גם אצל טובי היקבים האחרים, אין אף יקב שמרוויח כל כך הרבה עד שיוכל להוריד מחירים. כנראה שזאת הדינאמיקה הנובעת מהייחודיות.

תוכניות לעתיד
אנחנו בימים אלה בוחנים את הערכות התפעולית של היקב. אנחנו יודעים שאנחנו עומדים לצאת מראשון. אין לנו עדיין לוחות זמנים למעבר למקום אחר. אחת החלופות היא זיכרון יעקב שם נמצא היקב המרכזי של כרמל. חלופות אחרות בהחלט יכולות להיות, כולל גם בראשון לציון, לצורך העניין. ואנחנו נעביר את הציוד ונשקיע בציוד חדש כדי לשדרג את היין ואת איכותו .

במתחם ראשון יש מבנים שמתוכננים לשימור. יש תוכנית מאוד יפה שמדברת על שימור של כל המבנים, אלפי מטרים לשימור. הולכת להיות כאן שרונה מספר 2 לפי התוכנית. משהו מאוד יפה."

המנכ"לית החדשה של יקבי כרמל שהגיע ליקב עם הרבה מרץ לפיתוח מואץ סיימה את דבריה, ואנו הודינו לה ואיחלנו לה בהצלחה בהרמת כוס יין גבוה גבוה לחיים.

אותי ואת שאר חובבי היין  מטרידה העובדה שעד כה איש מאיתנו טרם הצליח לקבל תשובה מקור מהיימן  מה בעצם יקרה במתחם היקב הראשון וההיסטורי בראשון לציון. נאמר בגדול שהמקום מיועד לשימור אבל מה, איך?  מי ישמר? כולנו מקווים  כמובן, שבמקום יוקם מוזיאון לתעשיית היין המפוארת בארץ בעת העתיקה והחדשה.
הלוואי ונוכל לסוף סוף לקבל ממישהו מיקבי כרמל או מעיריית ראשל"צ מיידע מהיימן על התכניות לפיתוח המקום, זאת לפני שיבואו הבולדוזרים ויהרסו את המקום לטובת עוד מתחם נדלני למגורים או למסחר ואז במקום עיר היין יתחזק תוארה של ראשון כעיר הקניונים.

תודה לניב פרקר על העזרה בהכנת הכתבה.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על מנכ"כלית חדשה ביקבי כרמל

 1. מאת עובד היקב‏:

  המשקיעים החדשים הם קפיטליסטים. לא מעניין אותם כהוא זה מהיקב או מעובדיו. הנדל"ן שווה הרבה כסף.
  עיר היין? כשמעבירים את היקב מהעיר סוגרים את הגולל על סמל העיר
  ועל 150 מקומות עבודה.\
  והיכן ראש העיר בסיפור? מספר סיפורים על שימור המבנים
  ובעיקר יודע שיקום במקומו קניון.
  עצוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *