שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב שורק – השנה העשרים

עשר שנים לבית הספר לעשיית יין שפועל במקום.

כתב וצילם: אבי הלוי

בציר 2013 של יקב שורק מספק שלוש כותרות: האחת – זהו הבציר עשרים של היקב, השנייה – בציר ראשון במיקום החדש בקיבוץ נחשון והשלישית – עשר שנים לבית הספר לעשיית יין שפועל במקום. הכול התחיל בשנת 1993. במושב טל שחר עמל יוסי שחם, אביו של ניר, על טיפוח כרם ותיק של ענבי קברנה סוביניון שהיה כבר אז בן כעשרים שנה. מעטים היו אז כרמי קברנה סוביניון בארץ,  אך הכרם הייחודי לא מימש את ייעודו. הענבים נמכרו ליקבים מסחריים ונבלעו בים הפרי שזרם מכל הארץ ליקבים אלו. באותם ימים התחיל ברי ססלוב ללמד יין והוא זה שהציע ליוסי שחם שיקימו יחד יקב. בציר 94 היה הבציר הראשון של היקב החדש. היינות שהופקו מהכרם הוותיק זכו להצלחה בקרב חובבי יין ומבקרים מקצועיים. העתיד נראה ורוד והשותפים אף נטעו שני כרמים חדשים בסמוך ליקב. בשנת 1996 התפרקה השותפות ויקב שורק המשיך בדרך עצמאית.

הפעילות ביקב שורק מנוהלת מזה שנים על ידי ניר שחם, בנו של יוסי שחם, ומתקיימת בשני מסלולים. האחד – ייצור ושיווק יין, והשני – הקניית ידע באמצעות בית ספר לעשיית יין. מסלול ייצור ושיווק היין קיבל תנופה לאחרונה עם המעבר ליקב נחשון שכן המקום מאפשר פעילות נרחבת. בבציר 2013 קלט היקב 48 טון ענבים משבעה כרמים הפזורים בארבעה אזורי גידול, מהגליל העליון בצפון, דרך גוש עציון, הרי יהודה ועד מצפה רמון בדרום. היקב מייצר יין משלושה זנים לבנים (סוביניון בלאן, ויונייה וסמיון) ושמונה זנים אדומים (קברנה סוביניון, קברנה פרנק, מרלו, סירה, פטי וורדו, קריניאן, מורבדר וגרנאש). היקב מייצר כיום כעשרת אלפים בקבוקים בשנה ובעתיד הכמות הזו צפויה לגדול שכן היקב מצטרף לפרויקט תלת לאומי שבו ייוצר יין באותה טכנולוגיה אבל בשלוש ארצות שונות: ארצות הברית, קוסטה ריקה וישראל. היין הזה ייקרא: "שלוש פינות" והוא תוסס כעת במיכלים.

בית הספר לעשיית יין של יקב שורק נחשב למוביל בתחומו והוא מתייחד באותנטיות גבוהה שכן הפעילות נעשית ממש בתוך יקב והלומדים נמצאים בסיבת לימודים הפועלת בעולם האמיתי של ייצור יין. עשרות רבות של יקבי בוטיק ויקבים ביתים הקיימים ופועלים כיום החלו את דרכם בלימודי היין ביקב שורק. רבים מן הבוגרים זוכים במדליות ופרסים בתחרויות בארץ ובעולם והיקב אף ייסד את קטגוריית יקבי הבית בתחרות היין הבין לאומית טרה וינו התקיימת בישראל מדי שנה. לאחרונה הושקה סדרת יינות "בית ספר" עם שני היינות הראשונים, לבן ורוזה אשר נעשו על ידי משתתפי התכנית הדו שנתית, תכנית גבוהה ומקיפה ללימודי ייננות מעשית. פרויקט מעניין נוסף הוא עשיית יין הבית של רשת מסעדות, עשייה שהעובדים בעצמם שותפים לה.

בסוף השבוע האחרון של החודש יציע יקב שורק ללקוחותיו במכירה עתידית שני יינות מבציר 2012 המתיישנים כרגע בחביות. האחד, בלנד של סירה וגרנאש והשני בלנד קברנה מרלו. לקראת האירוע התקיימה טעימה מוקדמת לכתבי יין שבה טעמנו הן את היינות העתידיים והן יינות מתיישנים.

עשרים לשורק - אבי 600
רשמי הטעימה:

שורק, בלנד אגן הים התיכון 2012 (טעימת חבית).
תערובת של סירה מצפון הארץ וגרנאש מהנגב. הסירה מגיע מכרם ספסופה של משפחת סיידא. הכרם נמצא בגובה 850 מטר והוא ממוקם על המורדות המערביים של רמת דלתון. הגרנאש מגיע ממצפה רמון מהכרם של ערן רז. הסירה התיישנה בחבית אלון חדשה בת 300 ליטר ואילו הגרנאש התיישן בחבית ישנה. בטעימה: צבע אדום-סגול, יותר סגול מאדום. באף ריחות נעימים של פרי אדום, צעיר וחמצמץ. הריח הבולט הוא של תות שדה ריחני. בפה מתיקות טובה אבל לא מוגזמת שכן רמת החמיצות הגבוהה מאזנת את המתיקות הזו היטב. ברקע קצת עץ וקצת עשן ולאחר הבליעה הטעם השיורי ארוך ומהנה. אהבתי מאוד את הפירותיות וה'צעירות' של היין. יבוקבק באפריל ויסופק ללקוחות כתשעה חודשים לאחר מכן. מחיר (ברכישה עתידית): 85 ש'.

שורק, בלנד בורדו 2012 (טעימת חבית).
תערובת של מרלו מכרם טל שחר וקברנה סוביניון מצפון הארץ. המרלו מגיע מהכרם הבוגר ביותר של יקב שורק שניטע בשנת 1995 ואשר מטופל על ידי ניר שחם בעצמו. הקברנה מגיע מכרם בוגר בספסופה שבצפון הארץ, כרם בגובה 850 מטר הממוקם על המורדות המערביים של רמת דלתון. בטעימה: צבע אדום כהה, כמעט שחור. באף שלל ריחות של פרי שחור בשל משזיף ועד פטל שחור. הפה ממשיך את האף: עוצמות של פרי בשל, אך בהחלט לא בשל מדי, לא ריבתי. יין מרוכז וטעים ש'מתיישב' היטב בפה ועוטף את החיך. מתיקות טובה אך לא מוגזמת. חמיצות מותאמת. גוף מלא. טעם שיורי ארוך. יופי של יין. יבוקבק גם הוא באפריל הקרוב ויסופק ללקוחות בסוף השנה או תחילת השנה הבאה. מחיר ברכישה עתידית: 85 ש'.

כאמור, במפגש טעמנו כמה יינות נוספים כדי להתרשם מסגנון היינות של יקב שורק ויכולת ההתיישנות. טעימה זו כללה יינות מרלו מהבצירים 2005, 2007 ו- 2011. המרלו הראשון של יקב שורק נוצר בבציר 1997 ונקרא 'טל' מלשון 'טל שחר'. בין השנים 1998 ועד 2003 המרלו יצא תחת סדרת 'ספיישל רזרב' והחל מ-2004 תחת השם 'כרם יוסף' כשמו של יוסי שחם, אביו של ניר. רשמי טעימה:

שורק, מרלו כרם יוסף 2005
יין שהוכן מענבי כרם המרלו הוותיק של היקב בטל שחר (נטיעה: 1995). ניר שחם מעיד על עצמו שהחל מבציר זה הוא כיינן שינה גישה ובצר את הענבים מעט מאוחר מהרגיל. בטעימה: יין מבוגר במושגים ישראליים על כל המשתמע מכך. צבעו אדום חמרה עם נטייה לחום כהה. באף ריח 'מבוגר': מעט פרי והרבה בוקה מתיישן עם רקע תבליני שמזכיר לי משום מה דווקא יין סירה. בפה הפרי קצת יותר מופגן אבל הטעמים אדמתיים שוקולדים. הטאנינים כבר לא שם ואם בלגימה הראשונה עוד חשתי בהם לאחר כחצי שעה, כשחזרתי אל היין הזה, הם נעלמו לגמרי. טעמתי את היין הזה בחודש מאי בשנה שעברה ולפי רישומי הוא היה הרבה יותר חי ומהנה. לא נראה לי שחצי שנה עשתה את הבדל וייתכן שמדובר הפעם בבקבוק שהתבגר מהר יותר מאחרים. כך או כך, לא הייתי מחכה עם יין ישראלי בכלל, ושל שורק בפרט, הרבה מעבר לחמש שש שנים…

שורק, מרלו כרם יוסף 2007
על אף שמו, המרלו בשנה זו הגיע מכרם אדרת שבעמק האלה. מסתבר שבבציר 2007 בצר יקב עמק האלה כמות עודפת של ענבי מרלו והפרי הוצע למכירה ליקב שורק. הענבים הגיעו ליקב עם בריקס מאוד גבוה, 28, וכתוצאה מכך תכולת האלכוהול היא 15.3 אחוז, אלא שעוצמת הפרי מתמודדת היטב עם אחוזי האלכוהול הגבוהים. בטעימה: יין בצבע אדום כהה עם גוונים של חום כהה, אם כי פחות חום מקודמו. האף מעט חנוק אבל מרגע שנמזג לכוס הוא 'טס' ומשתנה מרגע לרגע. בפה הבדל תהומי: פרי עשיר, טאנינים טובים, גוף טוב ומלא, המון טעם של פרי עשיר עם רמזים לשוקולד מריר. יין מאוד טעים וערב לחיך שזה הזמן לפתוח אותו ולשתות. יופי של יין שלמרבה הצער אינו מוצע כעת למכירה אבל בזמנו נמכר במכירה עתידית בדיוק כמו בציר 2012 המוצע כעת. לאחר מכן מחירו היה 150 ש'.

שורק, מרלו כרם יוסף 2011
יין מבוקבק, נמכר כולו ועתיד להימסר החודש למי שהזמינו אותו במכירה עתידית לפני כשנה. הענבים מהכרם המבוגר בטל שחר. בוקבק לפני כחצי שנה. בטעימה: צבע היין אדום סגול כהה והוא שופע ריחות מתפרצים של פרי בשל מעורב בפרי צעיר ורענן. בפה תחושות של יין צעיר ממש כמו בטעימת חבית: טאנינים משמעותיים, מתיקות-חמיצות טובים ומאוזנים. הגוף מלא והאפטר טייסט ארוך ומהנה. יופי של יין שנכונו לו כמה שנים טובות קדימה. לא למכירה אבל דוגמא טובה למה שמחכה למי שירכוש את המרלו-קברנה בציר 2012…

סיכום
יקב שורק מציע במכירה עתידית יינות שיחס התמורה למחיר בהם גבוה מאוד. אתה רוכש יין מאוד איכותי, משלם היום 85 ש' ומקבל יין שכאשר יימסר לך בעוד שנה יאזל מן השוק או שבמקרה הטוב יעלה כ- 150 ש'. בימים אלו של מחירים משתוללים זוהי, לטעמי, עסקה מצוינת.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. נדיה אבני

    אבי כל הכבוד. כתבה מעמיקה ומרשימה

  2. Avi Halevi

    תודה נדיה – עוד נעשה ממך חובבת יין…

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות