שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אלה ודר' ויטלי מיקב דוכתא

אהבה ותשוקה ליין

מאת : ישראל פרקר  

כשראיתי את תוצאות תחרות היין הבינלאומית טרהוינו 2013  שנערכה בירושלים, מצאתי בין שמות היקבים גם כאלה שלא היו ידועים לי עד כה. אחד מהם הוא יקב ויטלי שהתברר שהוא בעצם יקב דוכתא מגן יבנה.

פגשתי את אלה ודר' ויטלי סקרלבסקי שהציגו בפני את שני יינותיהם בגאווה. הבקבוקים היו עדיין חסרי תוויות מודבקות, ותוויות זמניות נתלו עליהם בחוטים.
למה בגאווה, מפני שמתברר שהיין הוא חלק בלתי נפרד מחייהם בשנים האחרונות, ובתחרות טרהוינו 2013  זכה השיראז 2012, האדום שלהם, במדליית זהב.  יקב דוכתא הוכרז גם כיקב הביתי הטוב ביותר בתחרות, אשר מייצר עד 1,000 בקבוקים. (יחד עם יקב 3 גפנים מרמות נפתלי)

מה זה השם המשונה הזה דוכתא? תמהתי.
"דּוּכְּתָּא זה "המקום" בתרגום מארמית" הזדרזה אלה להסביר לי. "ואני חושבת שזה נורא מתאים ליקב שלנו, כי "זה המקום" שבו אנו מייצרים את היין שלנו."

היינן האחראי על תהליך ייצור היין הוא הכירורג דר' ויטלי סקרלבסקי.
"אני אוהב יין מילדות. גם סבתא שלי, בזמנו, הכינה יין בבית, בהרי קווקז הצפוני.
לפני שמונה שנים, הגעתי ליקב שורק, לניר שחם, ועשיתי קורס של עשיית יין. מאז ייצרתי בבית יינות, בכמויות קטנות של 70-80 ליטר, למשפחה ולחברים שנהנו מהם. לפני כשנה החלטתי לצאת לדרך חדשה ועשיתי חמש חביות חדשות של היין. הנה לשמחתנו הרבה, אחד היינות, השיראז 2012, זכה במדליית זהב בתערוכה האחרונה של טרהוינו בירושלים."

אלה: "אני חושבת שאנחנו זכינו מכיוון שעשינו יין תוך אהבה רבה לנושא."

ויטלי: "יין שנעשה בבית וכל יום שאתה נוגע בו ועושה בו דברים אחרים, זה בדיוק לדעתי מה שעושה את היין מיין טוב ליין הכי טוב. כמעט בכל דבר שאני עושה אני תמיד חושב על הבריאות. במקרה הזה אני חושב על שני דברים: על בריאות היין, שהיא מאוד חשובה, ועל הבריאות שתורם היין לאנשים.  זה בעצם השילוב המנצח שמאפשר לי להתעסק בתחום המרתק והאהוב הזה."

אלה: "התחשבנו בהתמדה בכל שלב בתהליך ייצור היין, והשתדלנו לעשות הכי נכון שאפשר. עשינו יין באהבה ובמלוא התחושה והתשוקה."

דר' ויטלי: "זה עושה לי ממש טוב אחרי יום עבודה קשה, אחרי שעות רבות של ניתוחים בבית החולים, לחזור הביתה ולעסוק קצת בהתרגעות ובאהבה, בתחום נוסף שאני אוהב."

אלה: "בנאדם כשהוא כשרוני, הוא כשרוני בכל דבר. בעלי הוא כירורג, אחד מהטובים בארץ. ברגע שאדם כשרוני נוגע בדברים, כל דבר הוא יוצא דופן. ככה גם עם היין בו הוא נוגע ומייצר.  ברגע שיש לו הובי, הוא נותן לו המון תשוקה ואהבה. ככה מרגישים את זה גם ביין."

ויטלי: "יין שיראז מבציר 2012 , זה היין שזכה בתחרות האחרונה בירושלים בטרה וינו. את היין הזה הרכבתי משני יינות שיראז. חלק מהענבים הגיעו מכרם בגליל העליון, והחלק השני הגיע מאזור כרמי יוסף. הענבים היו שונים בטעמם. היינות שהו בחביות נפרדות  שנה שלמה, ולאחר מכן ערבבתי ביניהם לקבלת היין הסופי. ולמה שקיבלנו ואהבנו לבסוף גם השופטים נתנו ציון גבוה ומדליית זהב."

היין השני שהציג בפני ויטלי היה בלנד של קברנה סוביניון  עם תוספת של 16% קברנה פרנק.
"בתהליך יישון היינות, אתה מקבל את האופי של היין, ואז אתה מתחיל לחשוב איזה יין אתה רוצה להוציא, ואיזה ערבובים אתה מעוניין לעשות ביין הזה. התוספת של הקברנה פרנק נותנת טעמים מיוחדים נוספים ומיוחדים."

אלה : "ביקב דוכתא, אנחנו מייצרים עד כה כ 1000 בקבוקים מדי שנה.  אנחנו מאוד מקווים שבשנה הבאה נתחיל לייצר יותר ויותר בקבוקים."

עכשיו, כשנחשפתם בפני ציבור אוהבי היין, איפה אפשר להשיג את היינות שלכם?
אלה: "נכון להיום אפשר להשיג את היינות רק אצלנו ישירות ביקב דוכתא שבגן יבנה.
עוד פרטים אפשר לקבל בטלפון 050-8464397 "

מה שלי נותר זה לברך את אלה ודר' ויטלי סקרלבסקי, בעלי היקב הצעיר שכבר זכה במדליה ומזהב, הרבה הצלחה גם עם יינותיהם מהבצירים הבאים.

תודה לניב פרקר על העזרה בהכנת הכתבה.
 


צילם ישראל פרקר

דוכתא

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות