שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מירון של הרי גליל – סירה במיטבה

טעימת יינות מירון

מאת: אבי הלוי

בימים אלו יוצא לשוק היין מירון 2010 של יקב הרי גליל. המירון הוא יין מבוסס סירה ומשתייך לסדרת העל של היקב – סדרת 'גליל עליון'. זהו הבציר החמישי שבו יוצא יין הזה וקדמו לו כל הבצירים ברצף החל מבציר 2006. לדעת כותב שורות אלו, זהו היין המזוהה ביותר עם היינן הראשי של היקב מיכה ועדיה, שאוהב מאוד לעבוד עם זן הסירה. אחוז הסירה שביינות אלו נע בין 70 ל-80 אחוזים כאשר אליו מצטרפים פטי וורדו וקברנה סוביניון. לרגל השקת המירון 2010 נערכה לאחרונה טעימת אורך של כמה יינות מירון. בפגישה השתתף גם מנכ"ל היקב, אורי טירולר, שסקר את הפעילות העסקית של היקב.

טירולר הציג נתונים: 14 שנות פעילות, 22 עובדים, 6 כרמים, מעל מיליון בקבוקים בשנה וגידול של 50% בארבע השנים האחרונות. טירולר סקר שלשוה מהלכים עיקריים שנעשו ביקב בשנים האחרונות: עקירת כרמים נגועים בווירוס ונטיעת כרמים חדשים מחומר ריבוי נקי, הגדלת כושר היישון ע"י הקמת מרתף חביות נוסף וחלוקת יינות היקב לשלוש סדרות: סדרת הרי גליל – יינות זניים שלא עוברים יישון בחביות ומיועדים לכלל השוק, סדרת גליל – יינות שהתיישנו זמן קצר יחסית (חצי שנה עד שנה) בחביות ומיועדים למסעדות וחנויות יין,  וסדרת גליל עליון – יינות שעברו יישון ממושך יותר (16 חודשים) בחביות עץ ומיועדים למסעדות וחנויות יין מקצועיות.

את טעימת היינות הנחה היינן הראשי של יקב הרי גליל, מיכה ועדיה, כשלצידו היינן הוותיק בועז מזרחי אדם. ועדיה סיפר שיינות מירון בצורתם הנוכחית החלו את דרכם דווקא כיינות סירה חד זניים תחת שם מותג 'יראון סירה'. בהמשך חש ועדיה שתוספת של קברנה סוביניון ופטי וורדו יעשו טוב לסירה מבחינת גוף יותר מלא וארוך ותיבול. כך נולד המירון הראשון, מירון 2006 שהכיל 78% סירה, 11% קברנה סוביניון ו-11% פטי וורדו. מאז, כאמור, יוצא המירון בכל שנת בציר בהצלחה גוברת והולכת. "יש איזו שהיא אנומליה בארץ עם זן הסירה, אנו הייננים מאוהבים בזן הזה ואילו השוק מגיב באיחור", מסכם מיכה ועדיה.

מירון 12-2013

יראון סירה 2003
הסירה הזני הראשון של יקב הרי גליל. עם הקמת היקב בשנת 2000 ניטעו כשמונים דונם של זן הסירה, מהם שלושים דונם בכרם יראון הסמוך ליקב וחמישים דונם בכרם מירון ליד קדיתא. תנובת כרמים אלו בבציר 2003 שימשה להכנת היין הזה וטעמנו אותו כהקדמה ליינות מירון שבאו בהמשך. צבע היין אדום סגלגל עם נטייה קלה לחום בשוליים. הריח מעט 'מבוגר' אבל בהחלט לא ריח של יין שעבר זמנו. החמיצות נמוכה, הפרי ירד, משהו מהעץ עדיין מורגש ובסך הכול היין חסר חיוּת. יין שידע ימים טובים יותר.

מירון 2006
כאמור, המירון הראשון. מכיל 78% סירה, 11% קברנה סוביניון ו-11% פטי וורדו. תבנית הבלנד שהיוותה אבן יסוד ליינות מירון שבאו בהמשך. צבע אדום כהה ועמוק. באף ריחות מתובלנים, מזכיר ניחוחות של תבלינים המשמשים לבישול בבית… המפגש עם החיך מאוד נעים והיין 'מתיישב' יפה בחיך. תכולת האלכוהול הגבוהה (15%) מחממת את הושט אבל עוצמת הפרי שטרם דעכה מקלה על התחושה הזו. יין מאוד טעים עם גוף טוב ומלא.  

מירון 2009
72% סירה, 19% פטי וורדו ו- 9% קברנה סוביניון. צבע אדום ארגמני. אף מעט סגור, משתחרר בהמשך ככל שהיין מתאוורר בכוס. בפה, לעומת זאת, חגיגת טעמים כאשר בכל לגימה נחשפים טעמים חדשים מפרי אדום מתוק ועד פרי שחור בשל. יותר מתחנף מקודמו, אולי בגלל תכולת הפטי וורדו הגבוהה יחסית שמעניק ליין רכות ומתיקות יחסית. בגוף בינוני-מלא והטעם השיורי ארוך ומושך.

מירון 2010
יין ההשקה. מורכב מ-73% סירה, 18% פטי וורדו ו- 9% קברנה סוביניון. צבע אדום חזק עם שוליים סגולים. אף הרבה יותר נדיב מה-2009, מה שמתבטא בפרץ ריחות של פירות שחורים בשלים. בפה הוא מאוד דומה ל-2009 אלא שהוא 'מרגיש' קצת יותר חם למרות תכולת אלכוהול זהה (15.5%). שנת בציר 2010 נחשבת לשנה חמה ודבר בהחלט בא לידי ביטוי ביין בהיותו בשל וריבתי לטעמי.

מירון 2011 (עתידי)
79% סירה, 15% פטי וורדו ו-6% קברנה סוביניון. היין אמנם מבוקבק ויצא בעוד רק בעוד שנה אבל החוויה שהוא מעניק מזכירה טעימת חבית שבה המפגש עם היין הוא הקרוב ביותר למפגש עם הפרי. צבע אדום ארגמני צעיר ויפה, באף ריחות פרי צעיר, חמצמץ משהו. בפה עושר טעמים וטאנינים בעלי נוכחות משמעותית. יש להניח שכאשר היין יצר הוא יהיה יותר 'רגוע' אבל כבר כעת ניתן להרגיש ברמת 'בשלות יתר' נמוכה מקודמו.

סיכום
מירון של יקב הרי גליל הוא חגיגה לאוהבי יינות סירה ותערובות מבוססות סירה. לטעמי היינות מהבצירים השונים די דומים זה לזה. יש הרואים בזה חיסרון, אני רואה בכך יתרון. מי שאוהב את מירון של הרי גליל יקבל בכל שנה את היין האהוב עליו בהבדלים לא משמעותיים משנה לשנה. אהבתי את כולם.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות