שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב רמת הגולן – מבט ורוד קדימה

ביקב רמת הגולן מסכמים שנה ומשיקים יין מבעבע חדש: ירדן רוזה 2008

כתב וצילם: אבי הלוי

"שנת 2013 הייתה שנה מדהימה", אומרת ענת לוי, מנכ"לית יקב רמת הגולן. לוי מאמינה שזו הייתה אחת השנים הטובות של היקב, הן מבחינת הייצור והן מבחינת המכירות. בציר 2013 נראה לה מצוין ולמרות התקלה עם הבוצרת (תקלת נזילת שמן שגרמה לפסילת כמות משמעותית של תירוש – א.ה.) היא צופה שהיקב יוציא גם השנה את רוב היינות שהוא מוציא בדרך כלל אם כי, אולי, באיחור מה. "יקב רמת הגולן הוא יקב חזק ואיכותי ששומר על סטנדרטים גבוהים. אנו נעשה הכול כדי לשמור על סטנדרטים אלו", מסכמת ענת לוי. הדברים נאמרו באירוע לכתבי יין ומובילי דעה שהתקיים במסעדת מול ים ובו הושק יין חדש לגמרי: ירדן מבעבע רוזה 2008. בנוסף, הושק יין מבציר חדש: ירדן קברנה סוביניון מכרם יחיד, כרם יונתן בציר 2010.

"אתמול בלילה שברנו שיא מבחינת רמות הקור ברמת הגולן", מספר ויקטור שונפלד, היינן הראשי של יקב רמת הגולן, "מדדנו טמפרטורה של מינוס 14.70 באחד הכרמים שלנו במרום גולן". בהמשך דבר שונפלד על הגיוון ביינות שמפיקים ברמת הגולן וספר שכאשר הוא מסתובב בעולם, ומביא יינות לטעימה, קשה לאנשים להבין איך עושים באותו אזור גם יין מבעבע בשיטת שמפיין וגם יין קברנה סוביניון דוגמת הקברנה מכרם יותן ממרכז רמת הגולן. לפני שטעמנו את הירדן מבעבע רוזה 2008 החדש, הנחה שונפלד טעימה השוואתית של שני סוגי יין מבעבע נוספים: גמלא ברוט 2010 ובלאן דה בלאן 2007. בכך ביקש שונפלד להעמיד את טעימה הרוזה בפרספקטיבה של יינות דומים המכילים את זני הענבים שמהם מורכב הרוזה.

מול ים-אבי

ירדן בלאן דה בלאן 2007
הבלאן דה בלאן עשוי כולו משרדונה ומכאן שמו "לבן בן לבן" שזהו התרגום הנכון ביותר למושג בלאן דה בלאן הצרפתי. השרדונה הוא הזן ש- 70% ממנו מרכיבים את הרוזה מבעבע החדש, כפי שנראה בהמשך. הבלאן דה בלאן 2007 צלול מאוד בהשוואה לגמלא ברוט שטעמנו לידו. הריח מזכיר תפוח ירוק עם ניואנסים של פרי הדר כמו לימון ירוק או ליים. בפה הוא חד ופריך עם חמיצות בולטת ומתיקות נמוכה יחסית (5.6 ג' לליטר – נתוני יינן). יופי של יין 'שמפניה' במחיר נוח (130 ש') בהשוואה ליינות צרפתיים מסוג זה.

 

גמלא ברוט 2010
היין הוצג בפנינו תחת השם הנ"ל אבל בשוק הוא מוכר כגמלא השמורה ברוט NV. רוב הפרי שממנו עשוי היין נבצר בבציר 2010 והוא כולל שרדונה ופינו נואר (שהוא כידוע זן אדום) בחלקים שווים. בטעימה ניתן היה להבחין במראה שונה מהבלאן דה בלאן. לא זיהיתי את הגוון אדמדם שויקטור שונפלד דבר עליו אבל היין הזה פחות צלול והעכירות היחסית שבו מתפרשת על ידי כשאריות שמרים ולאו דווקא פיגמנט מקליפת הפינו נואר. בריח הוא לא חזק אבל בפה הוא מעניק חמיצות טובה ומתיקות טובה עוד יותר (כ-7 ג' סוכר שיורי – נתוני יינן). מבחינת מחירו, 70 ש', הוא מאוד אטרקטיבי.

 

ירדן רוזה מבעבע 2008
יין חדש לגמרי ביקב זה. הוכן מ- 70% שרדונה, 19% פינו נואר 'לבן' (פינו אדום שנסחט בעדינות ולא 'תפס' צבע מהקליפות) ו- 11% פינו נואר אדום שכן בא במגע עם הקליפות. מסתבר שבייצור יין מבעבע מותר לערבב יין אדום ביין לבן כדי לקבל יין רוזה, כך מסביר ויקטור שונפלד היינן הראשי של יקב רמת הגולן. ליין צבע ורוד יפהפה הדומה לנחושת אדומה בהירה. באף אי אפשר שלא לחוש בריח תות שדה, אפילו אם זה רק 'פסיכולוגי' בגלל הצבע… ריחות נוספים נוטים להיות ריחות של פרי טרופי עם רקע שמרי משהו, מה שמתפרש אצל שונפלד כריח באגט צרפתי… בפה חמיצות טובה, אבל פחות מהבלאן דה בלאן ומתיקות בינונית (כ-6 ג' סוכר שיורי – נתוני יינן). בסך הכול יין מבעבע מתקתק וחנפני שיתאים מאוד לזוגות אוהבים ללגימה באווירה רומנטית. המחיר: 140 ש'.

 

ירדן קברנה סוביניון כרם יונתן 2010
כרם יונתן ממוקם ליד מושב יונתן במרכז רמת הגולן בגובה של כ-600 מטר מעל פני הים. החלקה הראשונה של כרם היין שבמקום ניטעה בשנת 1978 ובמשך השנים ניטעו במקום חלקות נוספות. הכרם מהווה כבר שנים רבות מקור ליינות איכותיים שונים של יקב רמת הגולן. במשך הזמן הבחינו יינני יקב רמת הגולן באיכות יוצאת דופן של חלקות קברנה סוביניון מסוימות בכרם ולאחר בציר 2007 הוחלט להוציא בפעם הראשונה יין כרם יחיד מחלקות אלו.

"שנת בציר 2010 הייתה שנה חמה בארץ", מזכיר לנו ויקטור שונפלד אך טוען שברמת הגולן ההשפעה הייתה מוגבלת ורואה בכך שרמת הגולן הוא אזור יין שונה מהותית משאר אזורי היין בארץ. שונפלד מייחס לכרם הוותיק ביונתן חלק רב בהצלחת יינות היקב.

ליין צבע אדום כהה מאוד עם לב שחור ושוליים סגולים כהים. גם באף וגם הפה ריחות וטעמים חזקים של דובדבן אדום בשל. תכולת האלכוהול גבוהה והיין בכללותו מזכיר ליקר דובדבנים. הגוף מלא ו'לעיס' ובגלגול היין בפה מתפתחים טאנינים טובים אבל די רכים. הטעם השיורי ארוך ומושך ללגימות נוספות. בסך הכול יין מאוד טעים שאני מתרשם שיתחבב מאוד על קהל אוהבי הקברנה 'מתוק וחם'. נמכר בכ- 205 ש'.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות