שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ערב יינן בוינו סיגר – יקב ספֵירה (SPHERA)

עם דורון רב הון

כתב וצילם: אבי הלוי

אני מאמין שאם מישהו היה אומר לנו לפני כעשר שנים שיבוא יום ויקום יקב בישראל שיעשה אך ורק יינות לבנים היינו אומרים שהוא יצא מדעתו. חובבי היין בישראל, אלו שנדדו מהרצאה להרצאה, מטעימה לטעימה, הורגלו לשמוע עד כמה האקלים הישראלי אינו מתאים לגידול ענבי זנים לבנים. רוב יקבי הבוטיק נמנעו, חלקם נמנעים עד היום, מעשיית יינות לבנים ואלו שכן לא חרטו על דגלם את היין הלבן. לכך יש להוסיף את אופנת העבר "אני שותה רק יין אדום", והרי לך 'תקופת יובש' ליין הלבן. השינוי החל לפני למעלה מחמש שנים. מישהו נזכר שאנו ארץ חמה וליין הלבן יש כאן תקומה. בקיץ התחילו לצוץ ירידי יינות לבנים ויותר ויותר יקבים נכנסו לנושא והחלו לעשות יינות לבנים לצד יינותיהם האדומים.

על רקע זה נסללה הדרך ליקב שיעשה רק יינות לבנים וכזה הוא יקב ספֵירה (SPHERA)  של היינן דורון רב הון. לפני כשנתיים עזב רב הון את יקב עמק האלה ופנה לדרך עצמאית. לפני כחצי שנה יצאו לאור פירות עבודתו בשנתיים האחרונות: סדרת יינות לבנים תחת שם המותג White Concepts. כאשר נדרש רב הון לסיבות שבחר בעשיית יינות לבנים הוא שם את האתגר כגורם העיקרי. "היין הלבן פחות סלחן", הוא אומר ומסביר שארגז כלי העבודה של יינן יינות לבנים יותר מצומצם: שימוש מועט בחביות, אין צבע, אין טאנינים וכדומה. רוב העבודה נעשית בכרם ולאחר מכן הוא ממעט לגעת ביין. את התכונות הנדרשות ביין לבן הוא משיג בעיקר בבצירים קצרים ומוקדמים.

פגשנו את דורון רב הון בטעימה שנערכה בחנות היין הותיקה 'וינו סיגר' שבקניון עזריאלי. לפני כשלוש שנים רכש את החנות דוד זיו, מי שהיה בעבר מנכ"ל יקבי כרמל, ולאחרונה הצטרף אליו כמנהל החנות יואב יער, לשעבר הבעלים של חנות היין המפורסמת 'סופר דרינק' ברמת השרון. כניסתו של יואב יער ל'וינו סיגר' נתנה תנופה לפעילות ההדרכתית בחנות ובמקום מתקיימים, מעת לעת, מפגשים של קבוצות מצומצמות עם ייננים ובהן ניתן לטעום את יינות היקב המתארח ולשוחח עם היינן. בפגישה עם דורון רב הון טעמנו שלושה יינות, כולם מבציר 2012 וכולם משתייכים לסדרת ה- White Concepts.

 

דורון ויין

SPHERA, White Concepts, Sauvignon Blanc 2012
100% סוביניון בלאן מכרם ותיק, בן 24 שנים, בספסופה שבגליל העליון. ליין צבע זהוב בהיר מאוד והוא מאוד ריחני, ריח שמזכיר פרחי יסמין, לא משהו שאתה מצפה למצוא בסוביניון בלאן אבל מאוד נעים לאף. המפגש עם החיך מבליט קודם כל את החומציות הטובה, אבל לא מוגזמת, שיש ביין ואז מופיעה גם מתיקות קלה שמאזנת את התחושה. היין מאוד טעים ומהנה ולטעמי הוא הרבה יותר מאוזן מאשר לפני חצי שנה כשטעמתי אותו זמן לא רב אחרי הבקבוק. אהבתי. מחיר: 110 ש'.  

SPHERA, White Concepts, Chardonnay 2012
זהו אמנם יין חד זני אבל הוא הורכב מענבי שרדונה שהגיעו מכמה כרמים די ותיקים (12-14 שנה) באזורים שונים: גבעת ישעיהו הסמוכה לעמק האלה, הרי יהודה ועמק איילון. היין מכול כרם תסס בנפרד ורק לאחר מכן בוצע הערבוב. מעט מאוד מן היין (20%) התיישן בחביות עץ והיתר במיכלי נירוסטה. כל היין לא עבר תסיסה מלולקטית. ליין צבע שמפניה בהיר. האף מאופק משהו אבל משתחרר בהמשך והריח נעים, אם כי לא מתפרץ כמו בסוביניון בלאן. המגע עם החיך מפגין חמיצות טובה ומאופקת ומתיקות המותאמת לרמת החמיצות. יין לבן טעים שאני לא בטוח שהייתי מזהה אותו כשרדונה בטעימה עיוורת. מחירו: 110 ש'.

SPHERA, White Concepts, First Page 2012
בלנד של שלושה זנים: פינו גרי, סמיון וריזלינג. רב הון מספר שהיה קשה למנוע מהפינו גרי, שהוא זן אדום, ל'צבוע' את היין. הענבים מגיעים מגבעת ישעיהו, עמק האלה, עמק איילון והרי יהודה. הפינו גרי תסס בנירוסטה אבל הזנים האחרים שהו בחלקם (60%) בעץ. ליין צבע צהבהב בהיר 'מסכן' כזה… האף שופע ריחות נעימים של פירות ופרחים. הטעמים טובים ומדי לגימה נחשפים כביכול טעמים חדשים. יופי של יין עם טעם שיורי יבשושי משהו אבל מושך ללגום שוב ושוב. היין האהוב עלי בטעימה. נמכר ב- 110 ש'.

סיכום:
אני מאוד שמח שהשתתפתי בטעימה זו למרות, ואולי דווקא בגלל, שטעמתי את היינות האלו לפני כחצי שנה. היינות כעת הרבה יותר 'סגורים על עצמם' ומפגינים את הזהות והאופי שאני מניח שהיינן התכוון לתת להם. המחירים, לטעמי, גבוהים ביחס ליינות לבנים אבל כל המכלול – הקונספט, היינן, התוויות – כל זה משדר יוקרה ואיכות היין בהחלט תומכת ביוקרה זו. בקרוב צפוי רב הון להוציא יין נוסף מבציר 2012 – יין בשם White Signature. יין זה, כעדות יוצרו, יהיה מהדורה מיוחדת, בחירת היינן, שמביאה את שיא העשייה הלבנה של הבציר. יש למה לחכות.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות