היין שמאחורי התווית

18/08/2013
טפרברג 1870 חונך יין בוטיק המשך »

קברנה פרנק מהדורה מוגבלת 2010

כתב וצילם: אבי הלוי

זה היה צפוי. לאחר שנים שבהם נמנע יקב טפרברג 1870 מלהוציא סדרות של יינות בכמות קטנה ובמחיר גבוה (יחסית למחירי היקב עצמו) הגיע היין הראשון שמבשר את כניסת יקב טפרברג למועדון היקבים הגדולים המוציאים יינות בוטיק. מדובר ב- 3200 בקבוקים של יין חד זני, מכרם יחיד והוא קברנה פרנק מבציר 2010. מחיר המדף של היין הוא 120 ש' וכותב שורות אלו צופה שהיין יאזל מן השוק במהירות ואז יצמח שוק משני והיין יימכר במחירים יותר גבוהים מכיוון שהפער, כפי שנראה בהמשך, בין האיכות למחיר הוא גבוה – לטובת האיכות. סיפור נוסף שקשור ביין הזה, ונעסוק בזה בהמשך, הוא התווית שעל הבקבוק.

חלקת כרם בת חמישה דונם בהרי השומרון, בגובה 650 מטר, הוא המקור לענבים שמהם מפיק יקב טפרברג 1870 את הקברנה פרנק. "הקברנה פרנק מבשיל מוקדם יחסית", אומר שיקי ראוכברגר, היינן הראשי של יקב טפרברג, ומסביר שהקרירות היחסית במיקום הכרם מאפשרת הבשלה פנולית ופרופיל ארומות ייחודי לקברנה פרנק הזה. עוד מסביר ראוכברגר שלזן הקברנה פרנק יש נטייה ליבולים גדולים ולכן שליטה בצימוח יחד עם דילול אשכולות הביאו להגבל היבול לכדי 900 ק"ג לדונם. הענבים עברו השרייה קרה בטמפרטורה נמוכה עוד לפני התסיסה כדי למצות צבע וטעמים ללא אלכוהול גבוה שנוצר בתסיסה. זו הסבה שהיין מכיל רק 13.2% אלכוהול למרות ששנת הבציר 2010 הייתה חמה מאוד. היין שהה 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות ו'נח' ששה חודשים נוספים בבקבוקים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

את התווית ליין עיצב דניאל מרקוביץ', סטודנט בבית הספר של חברות הפרסום, בֶצֶפֶר, שזכה במקום ראשון במסגרת תחרות

לעיצוב תוויות ומארז ליין הדש. התחרות נערכה לפני שנה, בקיץ 2012, והשתתפו בה סטודנטים הלומדים ב- בֶצֶפֶר וגולשים ברשת הפייסבוק. לשלב חצי הגמר הגיעו שמונה משתתפים שהציגו מיגוון מרתק של עבודות ששאבו השראה מקונספטים שונים. דניאל מרקוביץ' התייחס בעיצובו למוטיב חמשת הדורות של משפחת טפרברג כאשר הדור החמישי במשפחה הוא המנהל כיום את המסורת המשפחתית של היקב. דניאל מרקוביץ זכה כפרס באספקת יין מיקב טפרברג במשך שנה שלמה.

 

טפרברג 1870, Limited Edition, קברנה פרנק 2010

ליין צבע אדום כהה ארגמני עמוק וחזק עם מרכז כהה עוד יותר, כמעט שחור. האף מאופק בתחילה, מעט סגור, אך שהייה של כמה דקות בכוס משחררת ארומות נעימות של פרי אדום צעיר אך בשל עם רקע עץ עדין.
בלגימה ראשונה המיפגש עם החיך מאוד נעים ותחושה זו הולכת ומתעצמת בלגימה שנייה ושלישית כאשר יותר ויותר מרכיבים וטעמים מתגלים ביין.
האיזון מצוין – שום דבר לא 'קופץ' יותר מדי, לא המתיקות, לא החמיצות ולא הטאנינים הרכים אך בהחלט נוכחים. הגוף למעלה מבינוני והמירקם של היין קטיפתי ונעים מאוד לחיך. לאחר הבליעה הטעמים נשארים עוד הרבה זמן וחמיצות קלה ונעימה מופיעה בצידי החיך. קברנה פרנק מתאפיין בדרך כלל בטעמים 'ירוקים' שביין הזה כמעט ואינם מורגשים.

האלכוהול, כבר אמרנו, נמוך יחסית – 13.2%.
יופי של יין – לקנות מהר ולשמור עוד שנה שנתיים לפני שפותחים.
מחיר היין בעת ההשקה: 120 ₪.

קברנה פרנק

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על היין שמאחורי התווית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *