שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פפיקיאן: יין כמו בן אדם

גם מזל משחק תפקיד חשוב מאוד

ערך: ישראל פרקר
תודה לדנה בנית

ד"ר  ארקדי פפיקיאן  הוא יועץ וותיק ליקבים רבים בארץ וגם היינן הראשי של יקב אמפורה. תמיד נחמד להקשיב לדעותיו ולמחשבותיו בנושא היין  ועל תפקידו של היינן בייצורו.
שוב הייתי בערב טעימה נחמד בהדרכתו של ארקדי, שהפעם ארגנו אותו אנשי "בייגלה".

פתח ארקדי ואמר: "עולם היין הוא חלק קטן של העולם הגדול. כל מה שאתם מכירים בעולם הגדול וכל הניסיון שצברתם בחייכם  עוזר ותומך  בהבנה נכונה של היין, של הייננות, של התהליך, של המהות, של הרוחניות ושל כל מה שקורה בכרם, ביקב ואחר כך על השולחנות שלנו.
תפקידו של היינן הישראלי שצריך לא רק לעשות יין, לא רק לעבוד ולהעביר חלק גדול בחייו במלאכה הרוחנית הזאת, אבל גם להביא אותו לכמה שיותר אנשים שנותנים כבוד למשקה המיוחד הזה. לאנשים שמקדישים את הזמן היקר שהם מסוגלים ורוצים להשקיע לדו שיח עם היין."

לכוסות נמזג יין אמפורה וארקדי ממשיך:SANYO DIGITAL CAMERA
"אני עברתי 38 בצירים. 2 בתור עוזר יינן בתקופת האוניברסיטה בברה"מ  ו- 36 שנים בתור יינן מדופלם. מתוכן 22 בארץ ישראל, ואני גאה להיות יינן ישראלי. היה לי מזל גדול לעלות לארץ בתקופת התפתחות היין, תקופת המהפכה הטכנולוגית, מהפיכה של מודעות וסקרנות כלפי המוצר המעניין הזה.

היום חווים יין ישראלי לא כמו פעם שהיו מתביישים בו. היום גאים בו, ובגב ישר ובמבט ישיר מביאים אותו בתור מתנות, הפתעות, כשמקבלים אנשים מחו"ל וגם מביאים אותו מהארץ לחו"ל.

עליתי לארץ ב- 91, כאשר 14 בצירים מאחוריי והשפה העברית לא כל כך הייתה מובנת לי. ככה השתתפתי בשישה בצירים ביקבי כרמל.  הייתי כולבויניק  ביקב . משם עברתי לדלתון בתור יינן ראשי. בקיץ לקראת בציר 97 היה פיצול בעלים ביקב שורק. ברי  ססלוב הדריך 3 מחזורים של בית ספר ליין  והוא פנה לדרכו והקים את יקב ססלוב המפורסם. אני הייתי אחד המדריכים בקורסי היין.

אני רוצה לספר על ההרצאה הראשונה  שלי ארץ אחרי קבלת הדוקטורט. עשיתי הכנות מול הראי והתכוננתי הרבה זמן כדי להצליח. בסופו של דבר ניר שחם הציג אותי. כל המילים הפשוטות ברחו לי. התכסיתי בזיעה קרה. מישהו מהקהל "הציל" אותי בהסכמה שקטה של כולם ואמר לי "לא צריך להתרגש, מכירים אותך, אתה יודע את החומר, העברית שלך מצוינת!!! אנחנו מבינים הכול." זה היה נהדר ומעודד.

סופר ומשורר מדברים בשפת הרומנים, מלחינים מדברים בשפת המנגינות, צייר מדבר בשפת הציורים ויינן מדבר בשפת היינות. שפת היינות היא שפה מעודנת.
הייננים היו רוצים להגיד שהם קובעים את הבציר, את תהליך הייצור והיישון ומכתיבים את האיכות הסופית של היין,  אבל הם בעצמם יודעים שזה לא נכון.

רוב הגורמים שמכתיבים את איכות היין, את היין שנולד לעולם הזה הם המקורות של הענבים: הכרם, הגפן, האזור, הזן, הטכנולוגיה, הוותק של החלקה ורמת הבריאות של החלקה, ורק אחר כך מגיע היינן עם הצוות הטכנולוגי עם הידע והניסיון, עם הציוד וחומרי העזר.
 יש עוד 2 גורמים לא מבוטלים בחשיבותם והם לדעתי הפסגה של הפילוסופיה של היינן.  כמו שילד נולד ומקבל חום, אהבה, תמיכה, חינוך במשפחה תומכת ואוהבת, תמיכה תחת שיקול כדי שהילד יהיה מוצלח, אותו דבר יין. אם הסביבה טובה ידידותית, אוהבת, תומכת, שמחה אז עם האהבה, האמונה מגיעים יינות איכותיים ומיוחדים. הנתון הנוסף הכי מדעי נקרא מזל! גם בייננות כמו בחיים, ביצירה, בקריירה ובהמון דברים, מזל משחק תפקיד חשוב וכדאי מאד לבקש בלב גם ברכה גם מזל וכל מה שצריך כדי שייצא יין מוצלח.

אותן מילים המשמשות לתיאור אדם הן מילים לתיאור יין. המראה שלו, ההתנהגות שלו, הפרופיל שלו, האינטיליגנציה שלו, הרגישות שלו. יין יכול להיות מלא ורזה, קל וכבד, רגוע ועצבני, עדין וגס, אלגנטי ופשוט, צעיר ובגיל מסויים גם זקן, רענן ועייף, שטוח ופירותי ועוד המון מילים אחרות.
 


​צילם ישראל פרקר
 

כמו שבן אדם מתחיל את חייו בבטן אימו, ככה היין מתחיל בכרם, בבטן של אמא אדמה עם הלבלוב של הגפנים. כל התקופה עד הבציר, הפריחה וכל צבירת הסוכר, המתיקות, הארומות והטעמים זהים להבשלה של העובר אצל אמו בבטן. היום בו לוקחים את הענבים מהבציר  ליקב זה אותו היום שהבעל האוהב לוקח את אישתו לבית היולדות. מביאים את הענבים ליקב, מועכים אותם, מתחילה התסיסה, זו התקופה שהאישה בבית היולדות. סחיטה של היין האדום, של התירוש המותסס האדום, זו הלידה. כשמפרידים מכל מה שליווה אותו, מהקליפות, מהחרצנים אז היין האדום הצעיר נולד.

היין מתחיל להתעצב, להיות יפה חיצונית, להיות צעיר וארומטי. כל היופי שלו הוא שהוא צעיר. אחר כך היין אחרי תקופת יישון מסויימת מתחיל להפגין את השרירים שלו, את הגודל שלו, וזה בדיוק כמו גבר צעיר בן 25 שמאד נעים להסתכל עליו והוא יפה חיצונית, הוא גם מתחיל להיות חכם, רגוע, שקול, סקסי, אוהבים אותו והוא בשל.

כמו עומק הנפש, הרגש והניסיון של האדם כך היין. אפשר לשבת שעות ארוכות וליהנות מדו שיח. ולא ממהרים לחדר המיטות כי גם כך נהנים. ואז היין מגיע לשלב של גיל הזהב שהוא די חלש חיצונית אבל החוכמה שלו, הדרך שעבר, העומק, השינויים שהוא עובר בתוך הכוס ואפילו רק בגלל הגיל, בגלל העיניים הסקרניות, העדינות, החכמות הם שמושכים אנשים לתת כבוד וליהנות.

אני יודע שכמו בן אדם כך יין. אין יין בעולם שכולם אוהבים אותו. אם יין ימצא חן בעיניי 50, 40, 30, 20, 10 ואפילו 1 אחוז של אנשים הוא לא נולד לשווא! יקב טוב הוא יקב שנותן מענה למגוון חובבי היין, שיש לו מגוון יינות ומגוון סגנונות במגוון האיכויות והמחירים.

לכל גפן, לכל כרם, לכל יין שאנו ניגשים עם אותה התרגשות ואהבה, ועבודה חרוצה יגדלו יינות טובים ויפים. אבל אנחנו לא מצפים שאת כולם יאהבו אנו מצפים שהילד כמו היין יפגוש חברים טובים, חבר נאמן, ימצא בן זוג או בת זוג,יבנה משפחה ובסופו של דבר יחייה חיים טובים ומאושרים."

ארקדי ממשיך ברגש רב למלא כוסות ביינותיו האיכותיים, לערסל את הכוס, להריח, ללגום, לגלגל בפה ולבלוע, וכל המשתתפים, המקשיבים בקשב רב לדימוייו, טועמים אחריו ונהנים יותר ויותר מהיינות. כי יין זה לא סתם עוד איזה משקה היין ממש כמו ילד נאהב ומוערך ע"י אלה המוכנים לתת לו את תשומת הלב הראויה לו.

לחיים !!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות