אמפורה ויינות מקורה 2008

08/08/2013
עם חתימת יועץ היין העולמי מישל רולן על התוויות המשך »

יקב אמפורה ומישל רולאן, יועץ היין המוערך ומומחה עולמי ליין, משיקים את הפרי הראשון של עבודתם המשותפת בארבע השנים האחרונות- סדרת יינות מקורה 2008 שנעשתה בשיתוף פעולה מלא עם ד"ר ארקדי פפיקיאן, היינן הראשי של היקב.

דבר היקב

סדרת מקורה היא החשובה והיוקרתית ביינות יקב אמפורה. זהו יין בו הושקעה כל תשומת הלב בכדי להגיע לאיזון המיטבי. יין עוצמתי ומורכב השומר על איפוק והרמוניות, הסינרגיה הנהדרת בין איכות הכרמים, הידע והציוד העילי המשמשים ביקב ומגע האמן של היינן, באים ליידי ביטוי ביין זה בצורה הטובה ביותר מבין יינות יקב אמפורה. יין זה נמצא במיטבו כמעט בכל שלב בהתפתחותו ויוסיף וישתבח בשנים הבאות.

יקב אמפורה נרכש בשנת 2008 על ידי משפחת דובוב ומאז לא פוסקת  ההשקעה האדירה בתשתיות, כרמי איכות וידע מקצועי, הצוות המקצועי פועל בראשות דר' ארקדי פפיקיאן ומאז שנת 2009, בשיתוף פעולה וליווי צמוד של מישל רולאן ועוזרו טיירי הברר.

מישל רולאן, יליד ליבורן, שבחבל בורדו, בוגר הפקולטה לאנולוגיה בבורדו, החל לייעץ לפני כ 25 שנים וכיום הוא אחד הייננים המשפיעים בעולם. הוא מייעץ לכ- 100 יקבים ב- 17 מדינות בכל רחבי העולם. הניסיון וכמות האינפורמציה אשר הוא מביא איתו, הינם עצומים בעלי פרספקטיבה יוצאת דופן בעולם היין כולו. סגנונו והחתימה האישית שלו מורגשים בכל יין ויקב עימם עבד, דבר שאמנם שנוי במחלוקת בקרב אלה המחפשים בידול וייחוד מקסימאליים, אך על תרומתו האדירה אין הדעות חלוקות.

כיינן משנתו של רולאן היא שהיין מתחיל בכרם ושאיכות היין תלויה בראש ובראשונה באיכות הענבים אשר מהם נהנה היינן. אך אין בכך די, היינן הוא אשר יעצב את אופיו הסופי של היין, הן בעזרת ידע מקצועי וטכנולוגי והן בזכות המגע היצירתי האומנותי שכורך את כל היצירה הנהדרת הנקראת יין יחד.

יקב אמפורה הוקם בשנת 2000 על ידי גיא רילוב והיינן גיל שצברג. בשנת 2008 נקנה על ידי משפחת דובוב וייצור היין מנוהל ומובל על ידי דר' ארקדי פפיקיאן. כרמי היקב נמצאים במספר אזורים בארץ, תוך מיקוד באזורי היין האיכותיים והמבטיחים ביותר לגידול כרם יין: במורדות הצפוניים של רמת הגולן, בצפון עמק קדש, שבגליל העליון, ובפסגות, שבהרי יהודה.

היינות החדשים הוצגו בפני כתבי יין במוזיאון ישראל שבירושלים
בערב פתיחת פסטיבל יינות ישראל

מקורה אמפורה1

צילם ישראל פרקר


אבי הלוי מסכם את רשמיו לטעימת היינות

אמפורה, מקורה מרלו-ברברה 2008

זהו יין מאוד ייחודי ליקב אמפורה שבנוי מ- 86% מרלו ו-14% ברברה. ענבי המרלו נבצרו בכרם שנטוע בגובה 830 מטר במושב בן זמרה ואילו ענבי הברברה מגיעים מכרם בכפר יובל בגובה 400 מטר. היין התיישן 3 שנים בחביות גדולות, 300-500 ליטר, ועוד שנה בבקבוק. בטעימה: ליין צבע אדום כהה מבריק ויפה. באף ריח שמושך יותר לכיוון הפרי הצעיר מאשר הבשל. בפה טעמים מאוד נעימים, מין מתיקות קלה וחמצמצה. החמיצות, כך נדמה לי, נמוכה באופן יחסי לבצירים קודמים שטעמנו לפני שנה ושנתיים. הגוף בינוני עם נטייה לכיוון המלא. האלכוהול מפתיע ברמתו הנמוכה: כ-13%. גלגול היין בפה חושף טאנינים רכים ונעימים. הטעם השיורי מלווה את החיך שניות ארוכות אחרי הבליעה. יין חביב.
 מחירו: 230 ש'.

אמפורה, מקורה בלנד קברנה-סירה-מרלו 2008
בלנד אהוב ומוכר שבנוי, במקרה זה, מ-43% קברנה סוביניון, 31% סירה ו- 26% מרלו. הענבים מגיעים מכפר יובל מכרמים בגובה 400 מטר. גם היין הזה התיישן 3 שנים בחביות גדולות, 300-500 ליטר, ועוד שנה בבקבוק. בטעימה: יין בצבע אדום-שחור עם שוליים סגולים. האף שופע ריחות נעימים בנדיבות רבה עד כדי כך שהרחתי והרחתי ולא חשתי צורך ללגום אלא, כביכול, להסתפק בהנאה מהריח… הפה ממשיך את האף ומהווה חגיגת טעמים. הטעמים מגוונים מפרי אדום צעיר ועד פרי שחור בשל כאשר ברקע עשבי תיבול וניחוח קל של עץ קלוי. הטעמים האלו נשארים בחיך עוד זמן רב אחרי הבליעה. הגוף מלא והמירקם קטיפתי. האלכוהול גבוה (15%) אבל עוצמת הפרי מתמודדת איתו יפה ואין הוא מורגש יותר מדי (תלוי כמה שותים…) בסך הכול יין עשיר וטעים מאוד. מחירו: 230 ש'.

אמפורה, מקורה קברנה סוביניון 2008
100% קברנה סוביניון אבל בכול זאת בלנד… מחצית מן היין נעשתה מענבים מכרם פסגות בהרי ירושלים בגובה 900 מטר והמחצית השנייה מענבי כרם מנרה בגליל העליון בגובה 650 מטר. כקודמיו, גם היין הזה התיישן 3 שנים בחביות גדולות, 300-500 ליטר, ועוד שנה בבקבוק. בטעימה: יין בצבע אדום כהה מאוד, כמעט שחור. האף, בניגוד ליינות האחרים בטעימה סגור ומאופק. אמנם עירסול היין בכוס משחרר מעט את הסגירות הזו אבל לא ממש. יש להניח שזה ישתנה כאשר היין יתבגר. בפה, לעומת זאת, הטעמים מפצים על היעדר הניחוחות. החמיצות הנעימה והקלה מאוזנת היטב במתיקות קלה אף היא. הטאנינים טובים, הגוף מלא והאפטר טייסט ארוך ונעים. היין מתפתח יפה בכוס ונעשה טעים יותר ומהנה בהמשך ככל שהוא שוהה בכוס. קברנה טוב ורציני.
מחירו: 230 ש'

סיכום

יקב אמפורה צועד בכיוון מאוד ברור – לקחת אליפות… מישל רולאן התבטא בנושא בעבר והביא דוגמא מעולם הספורט המוטורי באומרו שחברה כמו פרארי השקיעה 200 מיליון יורו בפיתוח מנוע שישיג את המתחרים בחלקיק שנייה. בינתיים עוד לא נשלחו יינות של אמפורה לטעימת המגזין של רוברט פרקר אבל אני מניח שכאשר זה יקרה אנחנו נשמע על כך רבות. ייתכן שאני מושפע מההילה של מישל רולאן אבל התחושה היא שהיינות בטעימה הזו מפגינים רמת איכות 'אולימפית'. 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.