ח"י שנים ליקב דלתון

03/08/2013
יפים ימי הבחרות המשך »

כתב: אבי הלוי

"בשבוע שעבר קלטנו בבוקר אחד חמישים טון שרדונה, מה שהיה לוקח לנו את כל עונת הבציר כשהוקם היקב לפני שמונה עשרה שנים", אמר אלכס הרוני, הבעלים של יקב דלתון, ובכך היטיב לתאר את הדרך הארוכה שעבר היקב מאז הקמתו. את הגידול ביכולות של היקב מייחסת משפחת הרוני בעיקר למנכ"ל משה חביב אשר דחף לכך שהיקב יהיה בעלים של הכרמים שמפריים הוא מפיק את היין. "כיום אנו בעלים של למעלה משמונים אחוז מהכרמים שלנו", אמר אלכס הרוני, והוסיף: "איכות היינות שטעמו היום היא תוצאה של היכולות שלנו בכרמים ושל המאמץ של צוות הייננים בראשותה של נעמה סורקין".

נפגשנו עם אנשי יקב דלתון בביתו של מר מתי הרוני אביו של אלכס. הרוני, איש עסקים מבריטניה, ציוני נלהב, החליט בשנת 1995 לעלות ולהשקיע בארץ במפעל שיש לו קשר לאדמת הגליל. הוא נכנס לשותפות עם ארמנד ממן, כורם ממושב כרם בן זמרה ובשנת 1999 עבר היקב לפארק התעשייה דלתון שם הוא נמצא עד היום. היקב מייצר כמיליון בקבוקים בשנה ונחשב לאחד מהיקבים האיכותיים בקטגוריה של יקבים בסדר גדל בינוני עד גדול. באירוע טעמנו בסך הכול ששה יינות, שלושה לבנים ושלושה אדומים, היוצאים בימים אלו לשוק. היינות הלבנים נעשו בבציר 2012, והם: סוביניון בלאן, סמיון וויונייה. היינות האדומים נעשו בבציר 2011, משתייכים לסדרת כרם יחיד וכוללים שיראז, מרלו וקברנה סוביניון. את היינות הציגה ייננית היקב, נעמה סורקין, וביחד אתה טעמנו והתרשמנו.

דלתון רזרב, סוביניון בלאן 2012

סוביניון בלאן מענבים שמגיעים משתי חלקות כרם בגליל העליון: כרם אלקוש שניטע בשנת 2009 וזהו לו הבציר הראשון, ומאזור הפלאטו שבמושב כרם בן זמרה, חלקה ותיקה שניטעה בשנות השמונים ונחשבת לחלקה מצטיינת. היין תסס בתסיסה קרה ושהה על השמרים כשלושה חודשים. בטעימה: יין בצבע שמפניה בהירה מאוד. באף שפע של ריחות נעימים אפופים בבישום ופרחים, מאוד מפתיע ומזכיר דווקא גווירצטרמינר. המגע הראשוני עם החיך מפגין חדות ופריכות עם חומציות טובה. תחושת החדות מתעדנת מעט בלגימות שבאות לאחר מכן ומופיעה קטיפתיות מסוימת שעושה טוב בפה. אלכוהול נמוך (!) 13.3%. יופי של סוביניון בלאן לקיץ הלוהט במחיר מצוין: 55-65 ש'.

דלתון רזרב, ויונייה 2012

ויונייה מענבים שמגיעים מכרם בגליל העליון בגובה 850 מ' ליד קיבוץ משגב עם. הכרם ניטע בשנת 2007 על מדרון מתון במפנה צפון מזרחי. האדמה הינה אדמת טרה רוסה משובצת באבנים במידה בינונית. התסיסה בוצעה ספונטנית בהתבסס על שמרי בר ולאחר מכן היין התיישן על השמרים במשך כארבעה חודשים. בטעימה: צבע ברונזה נחושתי, מאוד שונה, מוכר יותר ממקרים שעושים יין לבן מענבים אדומים. האף קמצן בריחות ובקושי אפשר להוציא משהו מהיין לאחר זמן מה ולאחר ערסול נמרץ של הכוס. הפה הרבה יותר נדיב ובתחילה מורגשת מתיקות יתר אשר מתאזנת בלגימה שנייה ושלישית כאשר החומציות הולכת ומאזנת את התחושה הזו יותר ויותר. הגוף בינוני מלא. האלכוהול גבוה (15%) אבל אם משלבים את היין בארוחה כדבעי לא מרגישים אותו כמעט. מחירו: 70 ש'.

דלתון סמיון כרם אלקוש 2012

יין חדש לגמרי ביקב דלתון והוא מופק מענבי סמיון הגדלים בכרם שניטע בשנת 2009. אנשי היקב מספרים על מיקום מיוחד של הכרם שנטוע על מדרון תלול שתחילתו בסמוך למושב אלקוש והוא יורד לכיוון נקודת החיבור בין נחל מתת ונחל בירנית. האדמה גירית ומשובצת במאובנים שדוגמת אחד מהם מופיעה על התווית של היין. היין תסס בחביות בנות שנתיים ולאחר מכן התיישן באותן חביות במשך ארבעה וחצי חודשים. בטעימה: צבע צהבהב ירקרק בהיר. באף ריח נעים אבל מעודן, לא מתפרץ. במגע ראשון עם החיך הפה ממשיך את האף וחשים בטעמים נעימים אך קלושים משהו. בלגימה שנייה ושלישית מתחילה להופיע חמיצות שנותנת קצת יותר אופי ליין. בסך הכול, לטעמי, יין לא מרגש במחיר שאינו הולם את החוויה שהוא מעניק: 99 ש'.

 

 
​צילם ישראל פרקר

דלתון שיראז כרם חושן 2011

100% שיראז מענבים שנבצרו בכרם חושן הנמצא במדרון המזרחי של הר מירון. הכרם ניטע בשנת 2000 ואנשי דלתון מעידים עליו שהוא מהכרמים המצטיינים של היקב. ברוב שעות היום הכרם נמצא בצל, כך נמסר, והענבים נהנים מקרירות יחסית. היין התיישן כשנה בחביות עץ בנות שנתיים-שלוש ועוד כחצי שנה בבקבוק. בטעימה: יין בצבע אדום כהה עם שוליים סגולים. באף ריחות טובים של פרי אדום בשל עם רקע של צמחי תבלין (לואיזה, לימונית וכד'). המגע הראשוני עם הפה "חם" וטעים אבל עוקצני משהו. בלגימות הבאות היין הולך ונעשה יותר ידידותי והוא 'עוטף' יפה את החיך. לאחר הבליעה נשאר טעם שיורי ממושך, טוב ונעים שגורם לרצות ללגום את היין הטעים הזה שוב ושוב. מן היין הזה נעשו כמה מאות בקבוקים ומחירו של כל אחד מהם: 149 ש'.

דלתון מרלו כרם בן זמרה 2011

100% מרלו מכרם הנמצא בפלאטו שבמושב כרם בן זמרה. זהו כרם שניטע בשנת 1986 (!) והוא הכרם הוותיק ביותר העומד לרשות היקב. נעמה הייננית מספרת שהתנובה של הכרם הזה הולכת ויורדת כך שכמעט ואין צורך לדלל יבולים. היין התיישן כשנה וחצי בחביות ובוקבק רק לאחרונה. בטעימה: יין בצבע שנוטה יותר לאדום מאשר סגול-שחור. האף מאופק ועצור אבל בהמשך משתחררים מן היין ריחות הנוטים לכיוון הפרי הצעיר ולאו דווקא הבשל. בחיך מורגשת עדיפות לחמיצות על פני מתיקות אבל בסך הכול היין אלגנטי ונוח ללגימה. "יין בחליפה" מכנה נעמה הייננית את היין הזה. אישית אהבתי את היין הזה והוא היה טעים לחכי. מחירו: 129 ש'.

דלתון קברנה סוביניון כרם מירון 2011

100% קברנה סוביניון מענבי כרם מירון של יקב דלתון שניטע בשנת 2000 בגובה 715 מטר. 'כרם הבית' מכנה את הכרם הזה נעמה הייננית. 70 דונם של קברנה סוביניון יש בכרם הזה אבל רק חלקה קטנה ומובחרת משמשת כמקור ליין הזה. היין התישן כשנה וחצי בחביות ובוקבק לפני כחצי שנה. יין זה נעשה רק בשנות בציר מסוימות וזוהי לו הפעם 'הופעתו' השלישית לאחר בצירים 2004 ו-2008. בטעימה: צבע אדום כהה עם לב שחור ושוליים סגולים. באף ריח טוב ומלא של פרי שחור עסיסי ובשל. בפה המון טעם ושלל הטעמים הולך ונעשה מגוון ומעניין בכל לגימה ולגימה וככל שחולף הזמן. הגוף מלא וקטיפתי. לאחר הבליעה נשאר הטעם בחיך זמן רב. יופי של קברנה סוביניון, יופי של יין, אהבתי אותו מאוד. מחירו 149 ש' ולדעתי המחיר, במקרה זה, הולם את רמת היין.

סיכום

מטרת האירוע הייתה השקת יינות כרם יחיד אבל מעבר לכותרת ראינו כאן הפגנת יכולת מרשימה של יקב שמשפר את יכולותיו משנה לשנה. לא יכולתי שלא להיזכר בדבריו של מנכ"ל היקב משה חביב בהשקת יינות לפני כמה שנים: " אנו עדיין לא נמצאים במקום שהיינו רוצים להיות בו, ויש לנו לעשות כברת דרך כדי להגיע לשם". כפי שזה נראה בטעימה הנוכחית יקב דלתון בהחלט קרוב מאוד ליעד.

 

דלתון השקה יולי 2-13

צילם ישראל פרקר

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על ח"י שנים ליקב דלתון

  1. מאת Billy Hasidim‏:

    אבי חן חן לך והמון המון תודה על הפירגון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.