קהילה, בית, כבוד, עצמאות ויין

28/07/2013
עם יין בוטיק גלילי מכישורית המשך »

כתב וצילם: אבי הלוי

"לכולנו, לכל אלו שיושבים כאן יש צרכים מיוחדים", אמר שוקי לוינגר, מנכ"ל 'כישורית' – כפר לבוגרים המתמודדים עם קשיים שונים, כל אחד והקושי שלו. הכפר, שמקימיו מעדיפים לקרוא לו בצדק 'בית', ממוקם בגליל המערבי על חלק משטחו של קיבוץ כישור. מאה ושישים איש מנהלים במקום חיי קהילה ועובדים בענפים יצרניים שונים, ביניהם יקב הנושא את השם 'כישור'. חברי כישורית שותפים מלאים לתהליך הפקת היין, הם מטפחים את הכרמים ויוצרים יין בוטיק גלילי איכותי בליווי והדרכה של אנשי מקצוע. נפגשנו עם מנהלי הכפר וכמה מדייריו ועם אנשי היקב באירוע במלון הילטון בתל אביב שנרתם לסייע למפעל החשוב הזה על ידי שילוב יינות היקב בארוחה מיוחדת שתוגש במלון המהלך הקיץ.

היינן איתי להט, המייעץ ליקב כישור, וריצ'רד דייויס הכורם סיפקו כמה פרטים מקצועיים: ליקב 80 דונם כרמים ששלושה רבעים מתוכם מניבים כבר כעת פרי להפקת יין. הכרמים בבעלות כישורית והם נטועים בגובה 500 מטר מעל פני הים בבית גידול לא מוכר וחדש יחסית – גליל מערבי עליון. מסביר איתי להט: "זהו איזור מאוד מעניין. בהשוואה לגליל העליון אנו נמוכים יותר ומערביים יותר ובנוסף אנו יושבים בתוך ואדי. כתוצאה מכך האקלים במקום קריר יותר ביום וחמים יותר בלילה. אין ספק שהכרמים מתנהגים אחרת מכל מקום אחר בארץ. ההבשלה יותר איטית אבל בגלל הלחות עלינו לבצור מוקדם, בהחלט אתגר עבור סוג היינות שאנו עושים", דברי איתי להט.

בכרמי היקב גדלים כמה וכמה זנים: קברנה סוביניון, קברנה פרנק, פטי וורדו, סירה, מורבדר, גרנאש, סוביניון בלאן, ויונייה וריזלינג. שלושה יינות מיוצרים ומשווקים כבר כעת: יין סמוק (רוזה) העשוי מענבי קברנה סוביניון וקברנה פרנק, יין לבן יבש העשוי מסוביניון בלאן וויונייה ויין לבן חצי מתוק בסגנון גרמני העשוי מריזלינג. בפגישה טעמנו את שלושת היינות הקייציים: כישור לבן 2012, כישור רוזה 2012 וכישור לבן חצי מתוק, גם הוא מבציר 2012.

כישור לבן 2012

בלנד של 80% סוביניון בלאן ו- 20% ויונייה. "שני הזנים הבשילו יחד וזה משהו שלא ראיתי בשום מקום אחר" אומר איתי להט, שכן בדרך כלל הסוביניון בלאן מקדים את הויונייה בהבשלה. עוד נמסר שהיין שהה על השמרים במשך שלושה חודשים. בטעימה: ליין צבע צהבהב-שקוף, כמעט לבן. באף חגיגת ריחות שבדרך כלל אופיינית לזן כמו גווירצטרמינר: פרחים וליצ'י. "במוצר הזה תקבלו יין לבן יבש וארומטי ולא צריך לעניין אתכם מהם הזנים…", אומר איתי להט. המגע הראשוני עם החיך מאוד נעים ומפגין חדות ופריכות בולטים. בלגימה שנייה ושלישית התחושה הזו מתעדנת ומתחילים להופיע רכות שמעדנת את הסך הכול. לאחר הבליעה נשארת תחושת לימוניות בצידי החיך. מאוד מרענן. יופי של יין לבן יבש.

כישור רוזה 2012

יין סמוק יבש שהוכן משני זנים אדומים ביחס שווה: קברנה סוביניון וקברנה פרנק. "הענבים נבצרו מוקדם באופן ייעודי להכנת יין רוזה", אומר איתי להט. ההערה חשובה שכן בדרך כלל יקבים מכינים רוזה מתירוש עודף, זה המוצא מן התערובת עם הקליפות כדי לקבל כמות גבוהה יותר של קליפות ביחס למיץ. בטעימה: צבע היין כצבע נחושת אדומה, ממש כמו מוליכי חשמל שנחשפים כאשר מסירים את הבידוד. האף עצור ומאופק, צריך להתאמץ ולערסל את הכוס כדי לקבל קצת ריחות אבל הם מגיעים לבסוף והם מזכירים ניחוחות רחוקים של תות שדה ופטל. הפה הולך אחרי האף ומקמץ בטעמים. בסך הכול זהו רוזה יבש האופייני לאזור פרובנס שבצרפת ומתאים מאוד לשילוב עם אוכל. לאוהבי רוזה יבש ולא חנפני.

כישור לבן חצי מתוק 2012

יין בסגנון גרמני העשוי כולו מריזלינג שנבצר בבציר מאוחר. "אלכוהול מאוד נמוך וסוכר יחסית גבוה, מה שמאוד מתבקש מיין שנעשה מענבים שנבצרו ב- PH של 2.9" מסביר היינן איתי להט. צבע היין מפתיע בלובנו שכן אנו רגילים ליין כזה בצבע יותר צהוב. האף נדיב ונעים מאוד בהזכירו ריחות של פירות טרופיים בשלים ומתוקים. בפה חגיגת מתיקות שמתאזנת היטב על ידי חומציות טובה. היין מאוד מאוד טעים וחשוב לציין שהטעם המתוק והטוב אינו טעם "זול" אלא איכותי ומהנה. אנשי היקב חששו לגבי תגובת השוק ליין זה אך באופן מפתיע היין נחטף.

 

כישור בהילטון


 

סיכום

היינות הראשונים של יקב כישור מפגינים רמת איכות שאינה מביישת אף יקב ותיק. לדברי אנשי היקב היינות נמכרים היטב כבר בכמה חנויות ומסעדות ולא רק בגלל הסיפור שמאחורי היקב, שכן זו יכולה להיות סבה לקניה חד פעמית, וביקב מבינים שכדי שהלקוחות יחזרו צריך מוצר מאוד איכותי. "ככלל", הם אומרים, "אנו עושים את הטוב ביותר או שלא עושים בכלל". לא נמסר מידע לגבי מחירי היינות אך מעיון ברשת עולה שמדובר במחיר דו ספרתי לא גבוה. אישית אהבתי מאוד את היין הלבן שהיה יבש אך ארומטי, פחות את הרוזה ואני בהחלט יכול ליהנות מהריזלינג כיין קינוח.

שבחה של אכסניה

כאמור, הצגת היינות נעשתה במסעדת המלך שלמה במלון הילטון בתל אביב תוך הדגמת ארוחה המשולבת ביין של יקב כישור. את הארוחה הכין השף עונג עץ חיים, היא תוגש במהלך הקיץ, והיא כוללת את האפשרויות הבאות (ראה בהמשך):

·       ראשונה – אנטריקוט כבוש עם צלפים, צנונית, חרדל דיזו'ן, שמן זית ומלח אטלנטי.

·       עיקרית – דג קוד שחור עם אטריות אורז, פטריות שיטאקי, בוק צ'וי ורוטב מיסו.

·       אחרונה – קרם ברולה קוקוס מוגש עם בננות מקורמלות.

הסועד יוכל לבחור במנה ראשונה + עיקרית או עיקרית + קינוח במחיר 225 ש'. לארוחה מתלווה גביע יין – כישור לבן יבש 2012. כמו כן כולל מחיר הארוחה חנייה בחניון המלון למשך שעתיים. הזמנות בטלפון 03-5202023.

רשמים: האירוח במסעדת המלך שלמה 'מלכותי' ומענג. לגבי האוכל: המנה הראשונה, מנת האנטריקוט הכבוש, מצוינת אך דומה במשהו למנות מסוג 'קרפצ'יו' או ברזואלה המוגשות במסעדות. המנה העיקרית, לעומת זאת, מאוד מיוחדת ומאוד מאוד טעימה. הקינוח עשיר ומפנק. היין – כבר אמרנו – הטוב שבטעימה.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.