הקיץ הזה נשתה ורוד

26/07/2013
סיור מרתק ומהנה המשך »

מאת גיל חריף
צילום אנה איז'וצייב

לוגו ייו וגורמה

 

במכונית שטח מהודרת יצא גיל חריף לתור ולטעום את מנעמי הנוף והיין של הרי יהודה. בלי קשר להבטחות השלטון, הוא מאמין שהקיץ הזה יהיה ורוד, צונן ומלא פרי.

החניתי את הרכב שלי בחניית האורחים של סוכנות הרכב ונעלתי את הדלת באמצעות המפתח. בעודי עושה את דרכי לעבר משרד המכירות, הבחנתי מבעד לחלון התצוגה בהתקהלות מוזרה של מספר נציגים ומבטם מופנה לעברי. אומנם אני גבר נאה שזוכה מידי פעם למבטי השתאות מבנות המין היפה (בעיקר כשאני מגיע לבקר את סבתי בקאונטרי) אבל תשומת לב כזו לא קבלתי מאז פורים אשתקד כשהגעתי למסיבת התחפושות של המשרד לבוש במכנסי עור צמודים וגופיית שרשראות. "מי זה טל" שאלתי, אחד הנציגים הרים את ידו וזימן אותי אל משרדו."אני מבין שהגעת בכדי לקחת את הלנדרובר דיסקברי 4 לנסיעת מבחן", הוא אמר. לאחר מכן ביקש ממני את רישיון הנהיגה ונעלם. מספר דקות לאחר מכן הוא שב עם חיוך על פניו, "אני מתנצל על העיכוב" אמר, "פשוט לא בכל יום אנו זוכים לראות רכב כמו שלך אצלנו בסוכנות" והצביע על הרכב שלי שבחניית האורחים. למען הגילוי הנאות אציין כי 'הרכב' נראה כאילו יצא זה עתה ממשחתת רכבים בשטחים, שאף היא סירבה לקבלו נוכח העובדה שאין נקודה בפגוש, בכנפיים ובדלתות, ללא שריטה או עיקום בפח.

תדרוך לפני יציאה

התיישבתי במושב הנהג והאזנתי להנחיותיו של טל. כל כך הרבה גאדג'טים לא ראיתי מאז הסרט האחרון של ג'יימס בונד. כל עוד אתה לא מתכוון לטפס על מעלה עקרבים או מעלה מחמל, תרגיש חופשי לבחון את הג'יפ בנסיעת שטח. "אנחנו בסך הכל יוצאים לסיור יקבים בהרי יהודה", צעקתי בעת שחלפתי על פני שער היציאה מהחניון. למחרת בשעה 7:30 בבוקר ה'צוות לעניין' היה בדרכו למשימה המאתגרת – ביקור בשישה יקבים ומבשלת בירה הממוקמים על דרך היין של הרי יהודה.

 

פרובנס הקטנה בדרך אל הרי יהודה  

במשך שנתיים התגוררנו במושב תעוז, השוכן בסמוך לבית שמש הבירה הבלתי מעורערת של שפלת יהודה, או 'פרובנס הקטנה' כפי שחלק מהתושבים מכנים את האזור. אומנם קשה למצוא קווים מקבילים בין בית שמש למרסיי, בירת חבל פרובנס, אולם בדרך היין שמתחילה בכרמי יוסף בצפון, נמתחת עד בית גוברין בדרום וגובלת בהרי ירושלים במזרח ניתן למצוא לא מעט קווי דמיון. במהלך התקופה, כאמור, התאהבתי באזור זה שמסורת היין וגידול הכרמים אינם זרים לו ומקורותיו שוכנים בגתות העתיקות הפזורים במקומות שונים באזור. תוסיפו למסורת העתיקה את הטרואר הייחודי והאנשים הנפלאים ותקבלו דרך יין שמכילה עשרות יקבים קטנים וגדולים שישמחו לפתוח את דלתם בפניכם.

 

 

גיל חריף בגיפ

סיפור דרך

הדיסקברי השחור נהם קלות בעת שחלפנו על פני שער הגיא והתחלנו לטפס על הרי ירושלים אל עבר היקב הראשון בסיור. במספר שעות מצומצם לא ניתן לבקר בכל יקבי האזור ועל כן אני מתנצל מראש בפני היקבים שלא נכללו בסיור זה. המסלול שלנו נבחר בהתאם לתוואי שטח גיאוגרפי בו מתחילים מהנקודה הגבוהה ביותר ויורדים מטה אל עבר עמק האלה. "צא ביציאה הקרובה ימינה" בקע קולה השרמנטי של תוכנת הניווט Waze בעת שהתקרבנו אל מחלף הקסטל. מספר דקות לאחר מכן קידם את פנינו פול דאב היינן של יקב צובה.

 

צובה – יקב עם פלפל

התחלנו את הסיור ב'גת וגפן', מרפסת הטעימות של היקב המכילה מספר שולחנות ובמרכזה ניצב אח המשמש את המקום בימי החורף הקרים. מהמרפסת נשקף נוף מקסים כשבאופק מציצה חלקה אחת מתוך מאות דונם של כרמים שמגדלים בקיבוץ. פול לא זכה לגדול בחדר הילדים בקיבוץ. בגיל 26 הוא עזב את ההורים בדרום אפריקה ונחת באולפן בצובה. מאחר וכבר בילדותו עסק בעשיית יין, היה זה תהליך טבעי שבתוך זמן קצר התמנה לאחראי על גידול הכרמים בקיבוץ, אשר עד שנת 2005, המועד בו הוקם היקב, יבוליו שימשו יקבים אחרים. כיום מייצרים ביקב כשמונה סוגי יינות אשר הענבים המשמשים להכנתם נבצרים באופן ידני מהחלקות המובחרות ביותר אותם מכיר פול ככף ידו. היקב מאמין בייצור יין איכותי המהווה תמורה טובה למחיר, ראייה לכך הן שלל התעודות והמדליות המוצגות לראווה בחדר הטעימה. הבקבוקים החלו למלא את השולחן. סמיון ירושלמי עם נוכחות צרפתית, סירה אלגנטי, שרדונה גנדרן ואז, כאב גאה, הציג בפנינו פול את הבן החדש והשובב של היקב, הקברנה פרנק אותו טעמנו בטעימת חבית ולהערכתי מדובר בתחילתה של ידידות נפלאה. נפרדנו מפול והבטחנו לשוב ולבקר באחד מימי הקיץ, ליהנות מהבריזה ומכוס יין לבן צונן על המרפסת הפסטורלית.

היקב פתוח למבקרים מידי יום בתיאום מראש בטלפון 02-5347000.
 

יקב קסטל – מהאבות המייסדים

שנת 1995, בחנויות האלכוהול המובחרות ניתן היה למצוא מדף גלמוד עליו ניצבו מספר בקבוקי אמרלד ריזלינג של יקבי כרמל מזרחי או חרמון של יקב רמת הגולן וזה במידה והיה מדובר בחנות באמת איכותית. באותה השנה אלי בן זקן מקבל בשורה מפתיעה מלונדון. סרינה סת'קליף Master of wine ומנהלת מחלקת היין בבית המכירות הפומביות סות'ביס טועמת את היין של אלי וקובעת כי הוא "עשוי בצורה מבריקה, קלאסי, “Tour de force . ביטוי צרפתי המבטא הישג יצירתי יוצא מן הכלל.

משפחת בן זקן נרתמת למשימה ופותחת בסמוך לביתם שברמת רזיאל את היקב המשפחתי קסטל. היקב כל כך משפחתי כך שמידי יום בשעה 13:15 בדיוק מתייצבים אלי והילדים לשולחן האוכל ונהנים ממעשי ידיה של מוניק. יקב קסטל מתגאה בכך שכל הכרמים שלו נמצאים ברדיוס של עד 5 ק"מ מהיקב, מה שהופך אותו בהגדרה לאסטייט, אחוזה משפחתית. מאפיינים קלאסיים נוספים ניתן למצוא כמעט בכל פינה ביקב, החל ממרתף החביות העצום בו גדל היין, דרך מרתף היינות הפרטי של המשפחה, המכיל, בין היתר, יינות החל מהבציר הראשון בשנת 1992 ומסתיים בקולאז' הכחול הנושא את לוגו היקב. במהלך הביקור נמסר לנו כסקופ כי אל הסדרות הרגילות המיוצרות מידי שנה – גראנד וין, פטיט קסטל והשרדונה C – מצטרף גם רוזה דה קסטל שיהפוך את הקיץ הקרוב להרבה יותר צונן.

היקב פתוח למבקרים בתיאום מראש בטלפון 02-5342249.


יקב פלם – שושלת היין

ישראל פלם טוען כי הוא היינן השני הכי מבוגר בישראל. כבר למעלה מארבעים שנה שהוא במקצוע שהחל משום שהיה במקום הנכון (הפקולטה לחקלאות ברחובות) בזמן הנכון (מיד לאחר מלחמת ששת הימים כשתורם יהודי העניק מלגת לימודי ייננות בדרום אפריקה). את יקב פלם הוא מלווה היום כאביהם של גלעד וגולן אשר בתמיכתה של אימם, קמי, הקימו את היקב מיד לאחר חזרתו של גולן לארץ. גולן הינו בוגר תואר שני בייננות באוניברסיטת פיאצ'נזה באיטליה והתמחה במספר יקבים מובילים בטוסקנה ובאוסטרליה. את יקב פלם הקימו האחים בתוך מוסך במושב גינתון ובעקבות הצלחתו העתיקו את מושבו למבנה הנוכחי הנאה והמבודד בפתחו של נחל כסלון, בואך למושב אשתאול.

היקב דוגל במקצועיות ומקצוענות שמתחילה בגידול והשגחה קפדנית אחר הענבים, אשר כ- 40% מהם גדלים בכרמים שבגליל העליון והיתר בכרמים באזור יהודה. את הטעימה התחלנו ביינות הלבנים של היקב ומיד לאחריהם הוגש הרוזה שאותת לי כי כנראה שהקיץ הזה ביקב ילבשו ורוד. כשהגענו אל הטעימה האחרונה הוחלפו כוסות הטעימה בכוסות רידל על מנת לכבד את ה'נובל', יין הדגל של היקב "יין עם לב ישראלי ונפש אצילה". בעודו מספר על היין נראה היה כי ישראל הפך לרגע מהיינן השני הכי ותיק בארץ לנער מתבגר שפגש זה עתה את אהבתו הראשונה. 

היקב פתוח למבקרים בתיאום מראש עם ליאת בטלפון 054-2113324


יקב מוני – הסיפור האמיתי

ערבי ישראלי, יהודי קנדי ונזיר איטלקי נפגשים מידי בוקר. נשמע כמו פתיח של בדיחה אבל ביקב מוני מדובר בסדר יום שגרתי למדי. היקב השוכן בצמידות למנזר דיר רפאת שייך למשפחת ערטול והוקם בשנת 2000 לזכרו של ד"ר מוני ערטול, הבכור בבני המשפחה. שקיב ערטול, אבי המשפחה, עסק במסחר בזיתים בכפר מעאר שבגליל. בשנות השמונים, כשרצה להרחיב את העסק המשפחתי, מצא שקיב הזדמנות עסקית נפלאה באזור בית שמש. לאחר מספר שנים של עבודה באזור, ארזה המשפחה את חפציה ועברה להתגורר בסמוך למנזר דיר ראפת ממנו הם משקיפים היום על הנוף המרהיב של עמק שורק, בו שוכנים מטעי הזיתים והכרמים המטופחים על ידם באהבה רבה. את היינן סם סורוקה פגשנו במערה שנחצבה בתוך ההר ומסייעת ליקב, בין היתר,  גם לקיים אירועים פרטיים. המבטא האנגלו סקסי של סם מסגיר את העובדה שאינו יליד בית שמש וכי עלה לארץ לפני מספר שנים ממונטריאול. לאחר תקופה בה שימש כיינן של הסדרות האזוריות ביקבי כרמל, הגיעה בשנת 2009 ההצעה להצעיד את יקב מוני כמה צעדים קדימה. ההצלחה לא איחרה לבוא וכבר בסדרת היינות הראשונה ניתן היה לטעום את השינוי שחל ביקב. היד החופשית שמקבל סורוקה מאפשרת לו ליצור יינות מעניינים ראיה לכך הוא הפרנץ' קולומבארד המרענן שטעמנו מתחת לגפן הצופה על העמק.

היקב פתוח למבקרים בתיאום מראש בטלפון 02-9916629

 

מבשלת שריגים – איחוד מבשלות

לאוהד ועופר יש כמה דברים במשותף, שניהם אנשי היי טק לשעבר, שניהם התאהבו בבירה במסגרת עבודתם בחו"ל ועכשיו יש להם מבשלה משותפת – מבשלת שריגים. האחד נשבה בקסמיה של מבשלת בוטיק אמריקאית שיצרה בירה בשם  Pete's Wicked Ale ואילו השני ביצע פרויקט ארוך במינכן ונחשף לטעמה המיוחד של ה Wisebeer הגרמנית. במבשלה מייצרים 7 סוגי בירה טרייה, איכותית ועטורת פרסים, הנחלקת לשתי סדרות: הסדרה הקלאסית כוללת בירת חיטה גרמנית, בלונד אנגלית, אירית אדמונית וטריפל בלגית. וסדרת רונן הכוללת בירות מיוחדת ושובבות ככהה המרושעת, החיטה המחוצפת וההודית המכוערת.

מעבר לכך שמאוד נהנינו לשתות את הבירות המיוצרות במבשלה, שמחנו לדעת כי אחד מעקרונות המפתח שלה היא שימור וקיימות. נושא זה בא לידי ביטוי בין היתר בשימוש במוצרים מתכלים, שימוש בחביות בירה הניתנות למחזור וכן שימוש בשאריות הלתת להאכלת עדר עזים, שעל פי דיווחיו של הרועה שיפר לאין ארוך את איכות וכמות התוצרת. לקראת סיום הביקור התעניינו לדעת למה בחרו לקרוא לבירה בשם ההודית המכוערת. בחיוך רחב הגיש לנו עופר טעימה מההודית ואמר כי לאחר שנשתה יגלה לנו את התשובה. הניחוח הפירותי והמתקתק של הבירה הפיך בנו ציפייה לבירה קלה ומתקתקה. בפועל טעמה של המכוערת מר ככל בירה מסוג IPA, אבל מרירותה לא מנעה ממנה לזכות במדליית זהב בתחרות ה- BIRA הבינלאומית.    

המבשלה פתוחה למבקרים בסופי שבוע או תיאום מראש עם עופר 052-6227679 או אוהד 052-5938287


יקב עגור – סיפורו של אלול 1999

אל היין של יקב עגור נחשפתי כאשר חמי הביא לי במתנה בקבוק קסם 2008 והעובדה שאני זוכר זאת היא סימן לכך שהוא באמת היה יין טוב. עתה שפגשתי סוף סוף את שוקי ישוב, היינן של היקב. השתוקקתי לדעת מהו סוד הקסם של היין? "איזה קסם?", הוא אמר והביט בי בתדהמה. "מדובר בסך הכל בממסך של קברנה סוביניון ומרלו". האמת שלא הייתי מוכן לתשובה שקבלתי, אבל ככל שהעמקנו בשיחה התחלתי להבין על מה הוא מדבר. היקב הוקם בשנת 1999 כשאת היין הראשון שלו – אלול -הכין בשיתוף עם זאב דוניה מיקב סוסון ים בהדרכתם של רוני ג'יימס ז"ל מיקב צרעה ואלי בן זקן מיקב קסטל. בדומה ליקבים האחרים בהם בקרנו, גם יקב עגור מחזיק עשרות דונמים של כרם, שחלקם ניטעו בחצר של מרכז המבקרים. האידיאולוגיה של שוקי דוגלת בכך שיין זה טרואר, או כפי שהוא מכנה זאת "יין הוא דמות נוף מולדתו". היקב מייצר אך ורק ממסכים מכיוון שהוא מעוניין לשים את החלקות המובחרות בקדמת הבמה ולאו דווקא את סוג הענבים. בעודנו משוחחים על האלול שהזכרתי קודם, ניגש שוקי אל ארון היינות, שולף את הבקבוק ומציע לבדוק האם היין חי. המתנו בשקיקה לחליצת הפקק שהיה שלם לחלוטין, לגמנו מהיין הוותיק וחשבנו כי אין זה פלא שרוגוב ז"ל העניק לו את הציון 90. לפני שעזבנו התעקש שוקי שנכיר את רוזה, יין הרוזה החדש שלו שהופך אט אט להיות הלהיט הגדול של הסיור. 

היקב פתוח למבקרים בסופי שבוע או תיאום מראש עם לינה 02-9995423


יקב קדמא – אין עוד מלבדו

הסיבה שבגינה בחרתי לכלול בסיור את יקב קדמא שבמושב כפר אוריה נובעת משיטת ייצור היין אשר אין שני לה בישראל וקיימים מספר מצומצם של יקבים בעולם המייצרים יין בשיטה זו. לינה סלוצקין, הייננית והבעלים של היקב, עזבה עבודה תובענית בחברת אינטל והלכה ללמוד לעשות יין בו שילבה שורשים מילדותה שבגאורגיה. ה'שוס' הגדול בייצור היין הוא שאת הילדות המוקדמת עובר היין בכדי חרס ענקיים בהם מתרחשת תסיסה ארוכה ומתונה מהרגיל הנובעת מהשימוש בכלי החרס ורק לאחר מכן הוא עובר להתיישן בחביות עץ אלון. לאחר יום אינטנסיבי ביותר, היה זה כמו חלום לשבת במרכז המבקרים החדיש והיפה של היקב, להביט בנוף הירוק שנשקף סביב ולאכול מפלטת הגבינות והאנטיפסטי אותם ניתן להזמין במקום. אומנם מדובר ביקב צעיר אך הרושם שקבלנו הוא שהושקעה מחשבה רבה בכל פרט ופרט. החל מהבנייה הירוקה, השימוש במים האפורים להשקיה, מכשור חדשני, מעבדה וכמובן כלי החרס אותם נסעה לינה להביא מגאורגיה באופן אישי. מוטיב נוסף בו נתקלנו ביקבים הקודמים בהם ביקרנו ומאפיין גם את יקב קדמא הוא נושא המשפחתיות ושיתופם של כל בני המשפחה בעשייה. רות, הבת המקסימה של לינה, רק בתיכון אבל מארחת אותנו כאילו צברה ניסיון רב שנים. מוזגת לנו את הסירה 2011 שנמסר לי ממש היום כי זכה במדליה בתחרות אשכול הזהב שהתקיימה בתחילת יוני.

היקב פתוח למבקרים בסופי שבוע או תיאום מראש עם לינה 054-9195156

בואו בהמוניכם

קשה לסיים ביקור כזה תוסס במספר משפטים מצומצם, אך לאלו מכם שיבקרו בדרך היין של הרי יהודה, על שלל יקביה, צפוי סיור מרתק ומהנה במהלכו יפגשו אנשים ומשפחות נפלאות אשר משתוקקים לארח אתכם. ייחודיות נוספת של יקבי האזור מתאפיינת בכך שרוב היקבים עונים להגדרת אסטייט מאחר והכרמים (שלרוב אף בבעלותם) נמצאים ברדיוס קטן מהיקב אשר מסייע להם מאוד לשמור על הענבים בתקופת הבציר.

אחת המסקנות שלנו מהסיור היא כי הקיץ הזה יתאפיין בפריחה של יינות רוזה מצוינים אשר מספקים מענה צונן לימי הקיץ החמים. לנו היה סיור נעים וצונן כזה בין המזגן של הלנדרובר ויינות הקיץ של היקבים.

מגזין יין וגורמה 1-700-504-404

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.