יין – טבע לא דומם

24/07/2013
בתערוכתו של האומן דדי בן שאול בקרית טבעון המשך »

תערוכתו של האומן דדי בן שאול – דרך היין – ציור וקרמיקה,  מוצגת בימים אלו בגלריית קריית האמנים, ברחוב הדגניות 12 קריית טבעון.

במקום התקבצו אורחיו של האמן עם אורחי המבשלה והגלריה למפגש רב חושי מהנה. דדי בן שאול ריתק את הקהל בסיפוריו על הקשר שלו ליין שהחל כבר בשנות ה – 40 ובהן בנה מיכלים ליין. לדבריו הוא יצר כלים בעלי תכולה של 2-3 ליטר מחרס (שאינם שקופים) כך שאין לדעת כמה יין נמצא בהם וכמה נשתה. בן שאול הרחיב על ייצור היין אותו למד מהחברים ברובע היהודי, מקום מגוריו הקודם בירושלים. אחת מקבוצות הכלים הם סוסים.

הסוסים הם מיכלים בעלי ארבע רגליים עם פה פעור, המכילים כשלושה ליטר, כשהכנסת היין והשתייה נעשית דרך פה הסוס. את המסקנה שאי אפשר לחיות מקדרות הבין מהר מאוד. קיץ שלם עבד בייצור כלים ליין וביקש למכור אותם ב"משכית". שם באה האכזבה הגדולה מבת שבע דה רוטשילד, שרצתה לשלם מעט מידי ולדבריו "לא רצה לקבל נדבות". בן שאול וויתר באחת על קריירה של קדר ואז בערב אחד החליט לשבור את הכלים, תרתי משמע. הוא הלך לבית הקפה "כסית" עם חבריו, הם קיבלו אישור למלא את הכלים מבלי שידעו במדויק מה תכולתם, שילמו מחיר מוערך ובתום השתייה, זרקו את הכלים על הרצפה ושברו אותם. בן שאול סיפר על החשיבות שבהרס היצירה, עשייה שנעלמת. למזלנו, חלק מהסוסים ניצלו וניתן לראותם בתערוכה.

מיכל עזרוני קסירר מ"חנות חקלאי יודפת" הנעימה את הערב עם טעימות של יינות בוטיק, מיכל הציעה : "יין לבן חדש מיקב סוסון ים – "האחים רייט". שנין בלאן הותיק חוזר בגרסה של מתקתקות עדינה ומקסימה. רוזה/סמוק מיקב חדש – כישור. קברנה סוביניון וקברנה פרנק יצרו יין רענן, פירותי וחמצמץ. נהדר לערב קיץ ישראלי! בלנד מיקב אהוד במיוחד – רד פואטרי – "ארליך". שיראז מרלו וקברנה ביין מורכב, עוצמתי ואלגנטי והיו עוד הפתעות. את היין אפשר היה לשתות מגביעי הקרמיקה של הקרמיקאיות נורית וולפה ורינה קמחי מטבעון, של אילן בק מתמרת ומגביעי הפורצלן העדינים של רונית מוגל מעצמון שהוצעו למכירה במקום.

מבוסמים ומחוייכים נאספו כולם להרצאתו של היינן יפתח פרץ, תושב טבעון, "ייצור יין בעת העתיקה". יפתח המשמש היום יינן ראשי ביקבי בנימינה, סיפר על עשרות אלפי שנים של גידול יין ברחבי העולם, דיבר על סוגים שונים של גפנים וחשף את תולדות גידול היין וחוקיו בתקופת המקרא והתלמוד בארץ ישראל. יפתח הראה צילומי גתות עתיקות המפוזרות ברחבי הארץ וסיפר את חשיבות דריכת הענבים בהנאת הייצור.

ניתן לבקר בתערוכה עד יום חמישי ה 25/7. אוצרים – עפרה עמיקם ואילן בק.
 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *