ברקן Assemblage–המשפחה מתרחבת

21/07/2013
יין לבן מבציר 2012, מצטרף המשך »

מאת: אבי הלוי

יקבי ברקן חונכים בימים אלו את הבציר השלישי של היינות האדומים בסדרת 'אסמבלאז'', בציר 2010. בפעם הראשונה מצטרף יין חדש לסדרה, יין לבן מבציר 2012, שקיבל את השם ריחן לבן. ככלל, יינות סדרה נקראים על שמות הרים מאזורים שונים בארץ: 'איתן' מהרי ירושלים, 'ריחן' מהגליל העליון ו- 'צפית' משפלת יהודה. בנוסף, הם נבדלים מיתר יינות ברקן בכמה מאפיינים: האחד – אלו יינות בלנד שהורכבו, כל אחד מהם, מכמה זנים (רמז לכך יש בשם של הסדרה שמשמעותו בצרפתית הרכבה, צירוף). ההבדל האחר הוא אמירה אזורית שכן ביקבי ברקן מאמינים שהיינות נועדו  לתת ביטוי לאזור שממנו הם באים ללא קשר להרכב הזני שלהם.

בעת השקת היינות דבר שמואל בוקסר, המנכ"ל, על הפוטנציאל הגדל והולך של יקבי ברקן עם צירוף זנים חדשים למבחר בד בבד עם כניסת כרמים חדשים של היקב למחזור היצור. מנגד כרמים רבים מתבגרים ויש גם כרמים מבוגרים ונגועים שיוצאים מהמחזור. לדברי בוקסר יינות הסדרה, שהושקה כאמור בפעם הראשונה בבציר 2008, נמכרים היטב ו- "הלוואי והיה לנו יותר", כדבריו. הוא מנה את הזנים החדשים שמצטרפים למבחר, ביניהם הגווירצטרמינר, ורמז שסדרת אסמבלאז' עתידה להתרחב בעתיד. בציר 2013, אומר בוקסר, צפוי להיות גדול ב-20% מקודמו – כשניים עשר אלף טון. בוקסר אינו חושש מעודף פרי למעט שנת 2015 שהיא שנת בציר. "אני מקווה שימצא לכך פתרון" אמר שמואל בוקסר, מנכ"ל יקבי ברקן.

ברקן, ריחן לבן Assemblage 2012

יין חדש לגמרי ביקב ברקן, בציר ראשון. בלנד של שרדונה (54%), ויונייה (32%) וסוביניון בלאן (14%). הענבים מהגליל. על פי נתוני היקב, השרדונה והויונייה התיישנו ששה חודשים בחביות עץ, רובן חדשות, ואילו הסוביניון בלאן שהה במיכל נירוסטה עד ערבובו עם הזנים האחרים. בטעימה: יין בצבע צהוב בהיר, די עמוק, שמריח פרי טרופי בשל. הריח אמנם עצור ומאופק, אבל שהייה של היין בכוס משחררת אותו יותר ויותר עם הזמן. המגע הראשוני עם החיך מפגין טעמים מאוד נעימים שהשולט בהם הוא מתיקות קלה. בלגימה שנייה ושלישית 'מופיעה' חמיצות מאזנת ותחושת המתיקות מתמתנת. הגוף בינוני-מלא והמרקם די חלק וקטיפתי. הטעם השיורי אחרי הבליעה נעים ומושך ללגום שוב ושוב. בסך הכול יין לבן טעים שמתנהג בבגרות מפתיעה למרות גילו הצעיר. מחירו: 70 ש'.

ברקן, צפית  Assemblage 2010

ליקבי ברקן מספר כרמים בגובה 150-200 מטר בקרבת תל צפית שליד קריית גת ומכאן שם היין. הרכב הצפית הפעם הוא 51% מרסלן (הכלאה של קברנה סוביניון וגרנאש), 33% קלדוק (הכלאה בין גרנאש ומלבק) – והיתר פינוטאז' וקריניאן. ליין צבע אדום כהה, נוטה לשחור. באף ריחות בשלים, דובדבניים. בחיך מורגשת חמיצות טובה ומרעננת, טאנינים טובים, גוף בינוני וסך כל הטעמים מהוה חגיגה טעימה בחיך. הטעם השיורי שלאחר הבליעה הוא בעיקר חמיצות שמתיישבת בשני צידי החיך אבל זוהי חמיצות טובה ונעימה, לא מציקה. יין שמאוד מתאים לאוכל, מכל סוג. נמכר בחנויות בסביבות 90 ש'.

איתן ריחן צפית

ברקן, איתן  Assemblage 2010

יין שמורכב משיראז (35%), מרלו (35%), וקברנה סוביניון (30%( . הענבים מגיעים מכרם יחיד בגובה כ-700 מטר בקריית ענבים שבהרי ירושלים. היין קרוי על שם הר איתן שהוא אחד ההרים הבולטים באזור. לפי נתוני היקב כל זן נבצר בחלקה נפרדת באותו כרם והיין מכל חלקה התיישן בנפרד שניים עשר חודשים בחביות, לדעתי לא חדשות, ולאחר מכן בוצעו הערבוב והביקבוק. ליין צבע אדום-סגול. באף ריח של פרי בשל. המגע עם החיך מפגין טאנינים רכים, חמיצות נמוכה ומתיקות קלה שמאזנת את החמיצות הנמוכה בלאו הכי. הגוף בינוני והאלכוהול נמוך – 13.5%. היין מאוד נעים לחיך והריחות המאופקים משהו הולכים ומשתחררים ככל שהיין עומד פתוח בכוס. יין מאוד נעים לחיך עם טעם שיורי טוב וממושך. מחיר היין 90 ש'.

ברקן, ריחן אדום  Assemblage 2010

היין קרוי על שם הר ריחן בגליל העליון, האזור שבו נבצרו הענבים המרכיבים את היין. ה- 'ריחן' 2010 מורכב מקברנה סוביניון (72%), מרלו (16%) ושיראז (12%). הענבים מגיעים מכרם עלמה (הקברנה) והיתר מכרמים במושב כרם בן זמרה. היין הוא 'קברנאי' באופיו. צבעו אדום כהה, נוטה לשחור, הריחות הם ריחות אופייניים לקברנה, בעיקר שזיפים שחורים ובשלים והטעמים נעימים מאד. הגוף בינוני-מלא והאלכוהול די נמוך – 13.5%. הטעם השיורי הוא ארוך ונעים ומזכיר תערובת של שוקולד, קפה ותבלינים. מחיר היין 90 ש'.

סיכום

שנת 2010 הייתה שנה חמה מאוד ובכל זאת הצליחו יינני ברקן להפיק מבציר זה יינות לא כבדים ולא ריבתיים. רמת האלכוהול הנמוכה יחסית (13.5-14%) מעידה גם היא על כך. יינות הסדרה, כעדות יוצריהם, הם יינות מעט מופנמים, יינות שמתאימים לאוכל וככאלו הם מוצלחים מאוד. נוסיף לכך את המחיר הנוח (יש חנויות שמוכרים את היין ב-75 ש') והרי לך יופי של יינות ללוות כל ארוחה. אהבתי.

בהשקת יולי

צילם ישראל פרקר
 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.