שישי בכרמי יוסף

06/07/2013
אבי הלוי ביקר וטעם יינות המשך »

BRVD03ביקב כרמי יוסף, הקרוי בפי קהל חובבי היין 'יקב ברבדו', כבר מתכוננים לבציר 2013. בעקבות מזג האוויר החם שהיה בשבועות האחרונים מצפים ביקב להבשלה מוקדמת והזן הראשון להיבצר יהיה השרדונה, כנראה בסוף יולי – תחילת אוגוסט. גם הזנים האדומים מתחילים לאותת: "זני הענבים האדומים מתחילים לשנות את צבעם מירוק לאדום. צמיחת השריגים נפסקת וכל הסוכר שנוצר בעלים כתוצאה מהפוטוסינתזה, זורם אל הענבים ומצטבר שם עד שהם מגיעים להבשלה מלאה", מסבירים אנשי היקב, שמי כמותם מתמצא בצפונות גפן היין.

יקב כרמי יוסף הוא יקב המצוי בין כרמים בבעלותו, מה שקרוי בלע"ז "Estate Winery" ובתור שכזה הוא מעניק למבקרים בו חוויה מיוחדת. על מרפסת העץ שבמרכז המבקרים, תחת הפרגולה, מתארחים בכל יום שישי ובערבי חגים אוהבי יין, לקוחות היקב ואחרים, טועמים יינות ושומעים מפי הפרופסורים ברבדו ושוסיוב הסברים על היינות ועל הכרמים. בנוסף, מקיים היקב פעילויות תרבותיות כגון ערבי הרצאות בנושאים שונים, לאו דווקא יין, תחרות צילומים, ערבי שירה וכד'. באחד מימי שישי של תחילת קיץ 2013 ביקרתי במקום וטעמתי את היינות שכעת בשוק: רוזה 2012, שרדונה 2012, מרלו 2010, קברנה סוביניון 2011, קופאז' 2011 ושיראז 2011.

BRVD01

כרמי יוסף, 'ברבדו' רוזה 2012

יין סמוק שהוכן מענבי קברנה פרנק שהתירוש שלהם בא במגע קצר, שעתיים בלבד, עם הקליפות. התסיסה הייתה קצרה והתבצעה בטמפרטורה נמוכה כדי לשמור על הפרי והארומות, נושא מאוד חשוב, במיוחד ביקב כרמי יוסף ששם את שימור הארומות כיעד עיקרי בייצור יינותיו. בטעימה: יין בצבע נחושת אדומה בהירה. באף ריחות מאופקים של פירות אדומים צעירים. הריחות משתחררים קצת יותר כאשר היין שוהה בכוס, מתאוורר ומתחמם. הפה הרבה יותר נדיב והטעמים מזכירים תות שדה בשל ומתקתק, למרות שהיין מוגדר כיבש. יין שמתאים למאכלי קיץ קרים. 3000 בקבוקים נוצרו מהיין הזה ומחיר כל אחד מהם 92 ש'.

כרמי יוסף, 'ברבדו' שרדונה 2012

100% ענבי שרדונה שעברו, על פי פרסומי היקב, תהליכים מיוחדים למיצוי ושימור ארומות הפרי. תהליכים אלו כוללים עקת מים לגפן לפני הבציר, צינון מהיר של התירוש, שיקוע חלקיקים ועוד. שני שליש מהיין תסס התיישן על השמרים בחביות עץ ושליש במיכלי נירוסטה. בטעימה: יין בצבע שמפניה, צהבהב בהיר. באף ריח מאוד מבושם, מפתיע ומוזר שכן הוא מאוד לא אפייני לשרדונה אלא משהו שדונה יותר לגווירצטרמינר. בפה איזון מצוין בין מתיקות לחמיצות, שום דבר לא 'קופץ' יותר מדי ותופס את החיך. הטעמים בהחלט 'שרדוניים' – גם חמאתיות, גם עץ אבל הכול ברמה נמוכה ומרוסנת. יופי של שרדונה. כמו הרוזה, גם מחירו 92 ש' לבקבוק.

כרמי יוסף, 'ברבדו' מרלו 2010

100% מרלו מענבי כרם יחיד שנבצרו בכרם יחיד. שניים עשר חודשים בחביות עץ. היין הזה ממש קיבל ציון 88 ממרק סקווירס וביקב מאוד גאים על כך, ובצדק. מעבר לציון חשוב לקרוא את רשמי הטעימה שכתב סקווירס על היין הזה: "טעים ובנוי היטב, טאנינים שמשתלבים היטב וסיומת נאה ועסיסית…" בטעימה עצמית: צבע אדום חום שמזכיר את היינות של ריוחה, או את הנביולו האיטלקי. ריח של פרי בשל עם ניואנסים של פרי קצת יותר צעיר, חמצמץ. בחיך יין יבש עם טאנינים רכים וסיומת טעימה וממושכת. גוף בינוני. בטעימה שנייה ושלישית, לאחר שהיין 'נח' ומתאוורר הריחות והטעמים מתעצמים. סוג של קברנה מעודן. נמכר בחנויות במחיר של כ- 120 שקלים.

כרמי יוסף, 'ברבדו' קברנה סוביניון 2011

90% קברנה סוביניון ו- 10% מרלו. היין כהה מאוד והוא בעל ריח מאופק של פרי שחור ובשל. האיפוק של הריח משתחרר מעט בהמשך ככל שהיין עומד פתוח בכוס ו'נושם'. בפה גוף מלא וטעמים פירותיים חזקים ומודגשים. טאנינים בינוניים, בהחלט לא מציקים. איזון טוב ומשחק טעמים נעים של מתיקות וחמיצות. עוצמת הפרי מתמודדת היטב עם 12 חודשי חבית העץ ששהה בהם היין. יין מאוד טעים עם טעם שיורי טעים אף הוא, ארוך וממושך. נמכר בחנויות בכ- 120 שקלים.

כרמי יוסף, 'ברבדו' 'קופאז'' 2011

יין חדש יחסית של היקב, יוצא בפעם השלישית, והיחידי שהוא רב זני. הוכן מ- 40% קברנה פרנק, 33% שיראז ו- 27% קברנה סוביניון שנבצרו בכרמי היקב. התיישן בחביות שרובן צרפתיות ומיעוטן (רבע) אמריקאיות. בטעימה: צבע אדום-חום-ורוד כהה, בהחלט גוון שונה מהיינות האחרים אבל צבע 'בריא'. באף ריחות פרי בשל עם רקע עץ ווניל קל. מהלגימה הראשונה חשים באיזון טוב שבין מתיקות לחמיצות והאיזון הזה מורגש טוב יותר בהמשך, בלגימה שנייה ושלישית. הגוף בינוני-מלא, הטאנינים טובים ולא יותר מדי מחוספסים, הטעם השיורי ארוך וטעים. יופי של יין. נמכר בחנויות בכ- 130 ש'.

כרמי יוסף, 'ברבדו' שיראז 2011 –  גם יין זה חדש יחסית ביקב, יצא לראשונה בבציר 2007. בטעימה: צבע אדום כהה מבריק ויפה. באף ריחות פרי נעימים עם רקע תבליני שדה, משהו שמזכיר זעתר. בפה טעים טעים טעים. הפירותיות חוגגת, הטאנינים רכים והסיומת ארוכה אם כי יבשושית משהו. יש גם טאנינים במשחק אבל הם לא מפריעים יותר מדי ודי משתלבים במשחק הטעמים הכללי. יופי של יין שלא צריך לחשוב עליו יותר מדי. עקב עושר הטעמים שבו מתאים ללגימה גם ללא אוכל. נמכר בחנויות בכ- 120 שקלים.

לסיכום

יקב כרמי יוסף שהמותג 'ברבדו' הולך לפניו התבסס היטב במבחר היינות הישראלים המוצע ללקוחות. על רקע התופעה של יקבים חדשים וייננים מתחלפים ביקבים קיימים נעים לראות שנבנית כאן מסורת שמרגילה ומרגיעה את הלקוח חובב היין בידיעה שהיין שהוא אוהב יחזור בכל שנה. ברשמי הטעימה שלו מציין מרק סקווירס שהתמחור של יקב כרמי יוסף הוגן (היינות נמכרים בארה"ב במחיר של 30-35 דולר). מנקודת מבט ישראלית יש לציין שהיקב לא העלה מחירים כבר כמה שנים כך שיחסית למה שקורה בשוק היין המחירים בהחלט סבירים. מומלץ לבקר ביקב ביום שישי, מעבר לטעימת היינות זוהי הזדמנות לנהל שיחה אינטליגנטית עם הפרופסורים בעלי היקב. מהנה מאוד.

 

Bravdo Bottles

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.