שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

 עדר העיזים וגבינות אורגניות

של משק הר פרחים

ישנו גידול בדרישה במדינות מפותחות לחלב אורגני של עיזים. משק הר פרחים הקים עדר עיזים אורגני לחלב במושב עופר שבמורדות המערביים של הכרמל בבעלות יואל ורונית בלומנברג.
המשק האורגני החבר בארגון טיב השדה, ארגון לחקלאות אורגנית, פעיל למעלה מ- 18 שנים ומכיל תמהיל של ירקות שטח פתוח, ירקות חממה, ומעט מטעים בהיקף כולל של כ 90 דונם. חלק בלתי נפרד מהמשק הוא עדר עזים אורגני לחלב ומחלבה לייצור גבינות עיזים אורגניות זאת בניהול בנם רועי, הגבן. הגבינות מיוצרות מחלב טרי שנחלב בכל בוקר בתקופת החליבה של העדר.
משק הר פרחים מגדל מגוון ירקות גדול תוך מגמה לגדל עצמאית את מירב הירקות המשווקים .
בין הירקות הגדלים בחממות נמצאים עגבניות מסוגים שונים, פלפלים, מלפפונים, שעועית, תות שדה וחצילים. בשטח הפתוח גדלים מגוון רחב של גידולי עלים , תבלינים ושאר ירקות העונה.

עדר העיזים גדל על פי התקן האורגני, כלומר כל המזון שהן מקבלות מגיע ממקור אורגני והן אינן מטופלות בהורמונים להגברת הפוריות ונכנסות להריון רק בעונה הטבעית פעם בשנה . מכיוון שבחודשי ההריון האחרונים לא ניתן לחלוב את העיזים , יש תקופת יובש שבה לא חולבים את העדר ועל כן יש הפסקה בייצור הגבינות הטריות . לאחר ההמלטה הגדיים יונקים מהאימהות כחודשיים עד לגמילה, בשונה מגידול רגיל בו מופרדים ישר אחרי ההמלטה.
העדר של משק הר פרחים יוצא למרעה כל יום על הר הכרמל. הוא ניזון מצמחי הבר לפי העונה וזה מה שנותן את הטעם המיוחד של החלב שממנו מייצרים את הגבינות. בין צמחי הבר תוכלו למצוא את אלת המסטיק, חרוב, אורן, אלון, סירה קוצנית, קידה שעירה ועוד.

רועי בלומנברג הגבן של משק הר פרחים מספר כי עדר העיזים נחלב רק פעם ביום בשעות הבוקר לפני היציאה למרעה. חלב העיזים האורגני הטרי בריא מאוד וממנו מייצרים יוגורט, גבינה צפתית, גבינה מלוחה, גבינות עם עובש לבן כמו סנט מור, גבינת שמנת וגבינת לאבנה.
ישנה גם סדרת גבינות מיושנות כמו גבינת תום, עיזינו, אלפינית שהיישון שלהן אורך בין 3-6 חודשים.

מרעה עזים. משק הר פרחים. צילום טל בן חיים

אודות החלב האורגני
 חלב אורגני הינו חלב המיוצר בדירים המחויבים מעבר לדרישות האיכות והבטיחות גם בקיום התקן המחמיר של משק ליצור חלב אורגני במהלך השנה האחרונה. היצרן נדרש לעמוד בביקורת מדי מספר חודשים.
התקן של משק אורגני כולל התחייבות להזנה במספוא שגודל בתנאים אורגנים, איסור שימוש בהנדסה גנטית, איסור שימוש בתרופות אך ורק בטיפולים דחופים ואיסור מוחלט על שימוש בהורמונים, מזרזי גדילה ובחומרי הדברה בשטח הגידול של המספוא.

את מוצרי החלב של משק הר פרחים אפשר להשיג בחנות הבית של המשק במעיין צבי ובחנות בכרכור (נעורים 27). טלפון 04-9541537 | 052-3134113 , שעות המענה הטלפוני: א'-ה' – 8:00 – 13:00, אתר הבית https://www.ecomeshek.co.il/
בין המוצרים הפופולאריים: יוגורט סמיך בסגנון יווני עם 8% שומן וגבינת התום המיושנת.

משק הר פרחים ועוד מאות משקים נוספים חברים בארגון "טוב השדה" הארגון לחקלאות אורגנית בישראל, המאגד ומטפח עוסקים אורגניים, מוביל מקצועיות, מדיניות וצריכה, במטרה לקדם חקלאות ותעשייה אורגנית בישראל. הארגון הוקם כאגודה שיתופית בשנת 1982 ומאז ועד היום מהווה את עמוד הענן בחקלאות והתעשייה האורגנית בישראל. הארגון מאגד בתוכו מאות חקלאים, יצרנים, ועוסקים מכלל הייצור האורגני, ומהווה הגוף היציג של כלל התחום האורגני מול משרד החקלאות. https://www.organic-israel.org.il/

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות