שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טעימות מבחן – שמן זית

ישראל פרקר

אז איך יודעים איזה שמן זית טוב ואיזה לא. איפה כדאי לקנות שמן טוב? אבל הם נורא יקרים שם….
הם שואלים ושואלים וצריך להתאמץ כדי להסביר להם שאי אפשר לדעת במילים איזה שמן טוב ואיכותי ואיך יודעים מה אוהבים ומה לא. פשוט חובה לטעום שמנים, להשוות וללמוד איך להתרחק משמנים ירודים המתאימים בקושי לתאורה. עולם שמן הזית הוא גדול ומלא בהיבטים ובמידע.
זאת בדיוק הסיבה שאני מצטרף כבר מספר שנים מדי חודש, כמעט, לצוות טעימה מקצועי מרכז, של ענף הזית במועצת הצמחים. טועם, מצלם, משכיל ומדווח. כבר מזמן הבינו האף והפה שלי מהו שמן איכותי ומהם שמנים ירודים ופשוטים הנמצאים בשפע על מדפי החנויות והצורכים אותם בכלל לא מודעים מה הם מטפטפים על הסלטים שלהם מדי בוקר וערב.
לאחרונה נפגשנו שוב בחדר ההרצאות בפארק נאות קדומים, לא רחוק מהמתחם בו יצרו שמני זית לפני אלפי שנים בשיטות השונות מאלה של היום.

מובילים ומנהלים את הקבוצה, בנאמנות, חני אשכנזי ועידו תמיר מגדלי זיתים ויצרני שמן זית.
הפעם הגיעו לטעימה ממדריד, שבספרד, 10 בקבוקים מקודדים עם שמנים, לצורך בחינת המשתתפים הישראלים כדי לקבל הסמכה של INTERNATIONAL OLIVE COUNCIL .
IOC – מועצת הזית הבינלאומית היא הארגון הבין-ממשלתי הבינלאומי היחיד בעולם בתחום שמן הזית וזיתי השולחן. הוא הוקם במדריד, ספרד, בשנת 1959, בחסות האו"ם.
זהו פורום עולמי לדיון בנושאי קביעת מדיניות והתמודדות עם אתגרים. עידוד שיתוף פעולה טכני בינלאומי בפרוייקטי מחקר ופיתוח, הדרכה והעברת טכנולוגיה, עידוד הרחבת הסחר הבינלאומי בשמן זית וזיתי שולחן, אספקת מידע וסטטיסטיקה ברורה ומדויקת על שוק הזית ושמן הזית העולמי ועוד.

השמנים נמזגו לכוסות הכחולות, הבלתי שקופות, והחברים החלו בטעימה ומילויי התוצאות בטופס מיוחד באנגלית. הוקפד לא לשוחח או להציץ אצל תוצאות השכנים.
רוב השמנים היו עם ריחות וטעמים מיוחדים ולעיתים גרועים, כנראה כדי לבחון אם הנבחנים אכן הרגישו זאת ומהי רמת הפגמים לדעתם.
2 שמנים בלבד אהבתי ובמיוחד את האחרון שהיה עם ריחות וטעמים פירותיים נהדרים וגם מאוזנים כראוי במרירות וחריפות. הלוואי וכל יצרני השמן בארץ היו יכולים לייצר שמנים דומים.
היו מספר שמנים שלדעתי היו להם טעמים נוראים. מאוד !!!
בטפסים צריך היה למלא ציונים בנושאים:
פגמים – אם היו: עובש (זיתים כבושים), גפת, טחב (פטריות, בוץ, מים עומדים) , יינני (חומץ, יין לבן) , מחומצן – מעופש (ריח שמן ישן), מבושל ( עץ רקוב) ועוד. כן, לעיתים יש טעמים וריחות כאלה לשמני זית שרבים רוכשים.
רמת נקודות חיוביות: פירותיות בחזית החיך, מרירות בגב הפה ובצדדים וחריפות מאחור. מזכירים אותן רק אם השמן אינו פסול ופגום בבדיקה ההתחלתית.

כן חברים, כדי לדעת איזה שמן טוב או לא חובה לטעום אותו, אבל מומלץ להשתתף באירועי טעימה וללמוד, לפחות בשלב ראשון ובגדול, מהו ההבדל בין טוב לרע ולרע מאוד, בשמן זית.
ובבקשה אל תתנו ליד לבחור בחנות שמנים בהתאם למחיר. אגב, בשנה האחרונה יש הפחתה גדולה בשמן זית בעולם ובארץ והמחירים עלו. לא באשמת היצרנים !!!
בהצלחה !!!
https://www.winesisrael.com/olive-oil/ – יצרני שמן זית בארץ.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות