שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במוזיאון הישראלי במרכז רבין

ישראל פרקר

חברנו, מוטי בבלר, מראשל"צ, היה בין 10 השבויים הישראלים שנכלאו במצרים בתקופת מלחמת ההתשה ואחריה. הוא נפל בשבי ב 2 בפברואר 1970 ושוחרר אחרי מלחמת יום כיפור ב1973. תקופה קשה מאוד עברה על השבויים במצרים, שבין השאר עסקו בעיסוקים שונים כדי להעביר את הזמן.

במוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין שברמת אביב, נפתחה ביוני 2019 , במלאות חמישים שנה למלחמת ההתשה, תצוגה שמטרתה להצדיע לנופלים, למשפחות השכולות וללוחמים במלחמת ההתשה. מרכז יצחק רבין בחר למקד את המבט הציבורי במלחמה שנשכחה מהזיכרון של רבים בארץ ולהחזיר לתודעה את סיפורי הגבורה, את המבצעים המיוחדים, ואת העמידה העיקשת.
מוטי בבלר דאג להעביר לעורכי התצוגה פריטים שהוא וחבריו עשו בתקופת השבי והצליחו להביאם לארץ כששוחררו. בית מגפרורים שהוא בנה בסתר, תרגום לעברית לספר ההוביט שהחברים עשו, מחברות עם יומן מהכלא שנכתבו בכתב יד והועברו לדפוס ועוד. גם אוסף גדול של קופסאות גפרורים מצריות הם הביאו משם.

לפני מספר ימים הצטרפתי למוטי והיינו אורחי ד"ר נורית כהן מנהלת התוכן של המרכז ודנה, המדריכה. ביקרתי בתצוגת שבויי מלחמת ההתשה וסיירתי במרחבי המוזיאון הישראלי הגדול המספר את סיפורה של ישראל, מהיישוב שהתחיל להיווצר בשנות ה-20 ועד רצח ראש הממשלה יצחק רבין, מהאירועים הגדולים ועד הרגעים הקטנים.
צילמתי בעיקר את התצוגה שהגיעה ממצרים ואתם עם המשפחות, כולל הילדים והנכדים, מוזמנים לבקר במוזיאון הישראלי החשוב מאוד, במרכז רבין, להעשרת הידע מה קרה, במדינתנו היקרה, כאן, לפני עשרות שנים ובמשך עשרות שנים.
יש לתאם ביקור מראש בטלפון 4585 *
אני מביא מספר קטעים מקוצרים, מכתבה שפורסמה באתר רשת 13 כולל קישור לכתבה ובה סרטון בו מעלה גם מוטי בבלר, חברנו, מזיכרונותיו:
"מהשבי לא משתחררים": שבויי מלחמת ההתשה על הזמן בכלא המצרי – עבאסייה שבקהיר. 50 שנים אחרי, הם חושפים את רגעי האימה, הייאוש – והגבורה. "הטראומה ליוותה אותנו תמיד"

סמדר פלד -21.06.2019
בזמן מלחמת ההתשה, נפלו בשבי המצרי טייסים, חיילי שריון, צנחן ושקמיסטים, מילואימניקים ואזרחים עובדי צה"ל – כולם נכלאו בתא אחד צפוף. כארבע שנים הם העבירו בכלא עבאסייה בקהיר וניסו לשרוד. מלחמת ההתשה הייתה מלחמה בין מלחמות – אחרי התהילה של ששת הימים ולפני מפלת יום הכיפורים – בלי תהילה ובלי יחסי ציבור. "אני רוצה שעם ישראל יידע מי היו עשרת שבויי ההתשה – עשרה אנשים ששכחו אותם לגמרי", אמרר מוטי בבלר, שהיה אזרח עובד צה"ל בזמן המלחמה.
יאיר דורי, לוחם צנחנים, סיפר: "הטראומה של השבי ליוותה אותנו תמיד, אך יש כאלה שלא היו מודעים. מהשבי לא משתחררים לעולם. הייתי פצוע קשה, הם לא חסכו בעינויים – אבל מה שהיה הכי קשה זה ההשפלה, שאתה כלום". בבלר הוסיף: "עינו אותי בצורה כל כך קשה, שבשלב מסוים לא יכולתי לעמוד על הרגליים. הייתי בנקודת שבירה כמעט טוטאלית, ופתאום נזכרתי בששת המיליונים ואז אמרתי לעצמי – שש מיליון הובלו למשרפות ולא היה מי שיגן עליהם, ואתה שכל מדינת ישראל מאחורי הגב שלך – על מה יש לך בדיוק להתלונן. מצאתי את עצמי עומד על הרגליים מחדש".
היה ברור שכדי לשרוד יחד בצפיפות – צריך סדר חדש. השבויים, ניהלו 139 אסיפות, ואת הכול תיעדו ביומן, בכתב יד. בתוך התא הם תירגמו יחד לעברית במשך חודשים ארוכים את הספר "ההוביט" של טולקין – תרגום שיצא לאור כספר בעברית ב-1977. הם כתבו אותו לאור נר כדי שהסוהרים המצרים לא יבחינו בהם.
אבינועם קלדס, טייס קרב בזמן מלחמת ההתשה, נפל עמוק בשטח מצרים. "במזח על אחת המנורות היה תלוי חבל שהתאים בדיוק לגודל של הראש שלי. הייתה מלחמה מאוד רצינית בין ההמון לצבא, והצליחו לשים לי את החבל מסביב לצוואר, ושם פשוט התנתקתי, לא הייתי שם".
באוקטובר 1973 פרצה מלחמת יום כיפור והחיילים שנפלו בשבי עדיין היו בתא במצרים. רק בנובמבר, לאחר סיום המלחמה, הם חזרו סוף סוף הביתה. "העובדה שבמשך 25 שנה לא דיברתי עם אנשים כמעט כלום גרמה לכך שהייתי מסוגל לשבת בבית ולא להוציא מילה, לא להוציא את החרדות החוצה שלא יחשבו שאני משוגע". אך דווקא בקרב הזה, אחרי השבי, גילה בבלר שהוא לבד. "כשהגענו למשרד הביטחון לבקש עזרה אמרו לנו – 'לכו הביתה, תגידו תודה שלא חזרתם בארונות'. היה לי קשה לכלכל את המשפחה, אמרתי לפסיכולוגית שלי שבשבי היה יותר קל, כי שם הייתי צריך לדאוג רק לעצמי, לשרוד"

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות