יקב צרעה – זמנים מודרניים

29/06/2013
ההשקה השנתית של יינות היקב המשך »

כתב וצילם: אבי הלוי

למעלה מחמש שנים עברו מאז פטירתו של רוני ג'יימס ז"ל, המייסד והיינן הראשון של יקב צרעה, ויקב צרעה הולך ומבסס את מעמדו כיקב מודרני אך גם כזה שמשמר במשהו את מורשת העבר. יינות היקב זוכים להערכה בארץ ובחו"ל ובטעימה השנתית האחרונה של המגזין של רוברט פרקר קיבלו שלושה יינות של היקב ציון 90 ומעלה. היינות נמכרים במיטב החנויות והמסעדות בארץ ויש גם יצוא לחו"ל. במרכז המבקרים של היקב מתקיימות פעילויות רבות שהמרכזית שבהן היא סדנת טרואר בהנחיית היינן ערן פיק. בסדנא זו מבקרים המשתתפים בכרמים, מסיירים בחלקות השונות וטועמים את יינות היקב.

יינות היקב נעשים כיום משני בתי גידול עיקריים: כרם נווה אילן, על המורדות המערביים של הרי ירושלים, וכרם שורש הנטוע במספר חלקות על פני שטח הררי ליד המושב שורש בדרך לירושלים. לצערם של חובבי יין הותיקים שבינינו, בית הגידול השלישי של היקב, כרם גבעת החלוקים שהיה כה קרוב ללבו של רוני ג'ימס נעקר עקב מחלה. לאחרונה התקיימה במרכז המבקרים ההשקה השנתית של יינות היקב. באירוע טעמנו ששה יינות: נווה אילן לבן 2012, שורש לבן 2012, הרי יהודה 2011, שורש 2011, מיסטי הילס 2010 וכן את 'אור' – יין הקינוח הלבן של יקב צרעה.

צרעה, נווה אילן לבן 2012 – 100% שרדונה מכרם נווה אילן בגובה 600 מטר. אדמת הכרם היא אדמת טרה רוסה מעורבת בגיר, אוורירית, עשירה בברזל וביקב מאמינים שתכונות אלו תורמת במיוחד לאיכות הענבים. היין לא עבר תסיסה מלולקטית והתיישן ברובו על שמריו בחביות עץ ובחלקו במיכלי נירוסטה. בטעימה: יין בצבע שמפניה זהוב ירקרק תפוחי. הריח מזכיר אף הוא תפוחים בתוספת אגסים ירוקים ואפילו תפוז. המיפגש הראשוני עם החיך חושף יין חד, חומצי ופריך. תחושה זו מתעדנת במשהו בלגימה שנייה ושלישית כאשר מתווספת מתיקות קלה ונעימה. לאחר הבליעה נשארת תחושה לימונית בצידי החיך. אוהבי השרדונה הקלאסי לא ימצאו כאן את מבוקשם אך זהו בהחלט יין לבן מרענן וטעים.
מחירו: 99 ש'.

צרעה, שורש לבן 2012 – 100% סוביניון בלאן מענבי כרם שורש הנטוע על גבי טרסות עתיקות הבנויות על מדרונות בגובה 700 מטר מעל פני הים ובו אדמת טרה רוסה רדודה הממוקמת מעל סלע גיר. באופן די יוצא דופן זהו סוביניון בלאן שהתיישן מספר לא מבוטל של חודשים (7) בחביות עץ. בטעימה: צבע זהבהב, מעט יותר בהיר מהשרדונה שהוזכר קודם לכן. ריח מבושם קלות שמהווה הקדמה לטעמים מאוד נעימים כאשר טועמים את היין. ליין כזה אני קורא יין שהפה פוגש בשמחה. הטעמים מזכירים את כל פירות הקיץ שעל גבול הירוק-לבן וטעמים אלו נשארים בחיך זמן רב אחרי הבליעה. אחד מיינות הסוביניון בלאן הטעימים שיצא לי לטעום לאחרונה.
מחירו לא פשוט: 129 ש'.

צרעה, הרי יהודה 2011 – תערובת של קברנה סוביניון (65%), מרלו (25%) וסירה (10%) מענבים שמגיעים ברובם משורש והיתר מכרמים שונים באזור. היין התיישן שניים עשר חודשים בחביות עץ, לדעתי חביות לא חדשות. בטעימה: צבע אדמדם כצבע החימר. באף ריחות פרי אדום הנוטה יותר לכיוון הפרי הצעיר מאשר פרי בשל. היין טעים וערב לחיך. הוא מתיישב יפה בפה ועוטף אותו בידידות רבה. בגוף בינוני והטאנינים רכים רכים. הטעם השיורי נעים ועושה חשק ללגום עוד ועוד.
יופי של יין במחיר טוב: 89 ש'.

צרעה, שורש אדום 2011 – תערובת זנים זהה ליין הקודם אך ביחסים שונים: 80% קברנה סוביניון, 17% סירה ו- 3% מרלו. "זן הקברנה מעניק ליין את עמוד השדרה והעומק, ענבי הסירה תורמים לאופיו השחור של היין, וענבי המרלו מוסיפים לו קטיפתיות וחיוּת" כותב ערן פיק בדף היינן. כל הענבים מגיעים מכרם שורש והיין התיישן תקופה ארוכה יותר בהשוואה ל'הרי יהודה', ששה עשר חודשים. בטעימה: יין בצבע אדום עז עם נטייה קלה לכיוון הסגול. באף ריח עצור ומאופק שמשתחרר בהמשך ככל שהיין חשוף לאוויר בכוס. הטעמים 'רציניים' משהו ויש צורך ללגום שוב ושוב כדי להתיידד עם היין. יחד עם זאת זהו יין רב שכבתי, כלומר, מדי פעם מתגלים טעמים חדשים החל משזיף וכלה בתמר רך ובשל. הגוף בינוני-מלא והמרקם קטיפתי ונעים. הטעם השיורי 'חם' וממושך.זהו יין צעיר שהיקב ממליץ לחדרר לפני ששותים ואני הייתי מוסיף אומר שכדאי לחכות עוד שנה שנתיים.
מחיר היין: 129 ש'.

צרעה, מיסטי הילס 2011 – זהו יין הדגל של היקב. תערובת 'אוסטרלית' של 55% קברנה סוביניון ו-45% סירה מחלקה מובחרת בכרם שורש, חלקה הקרויה בפי אנשי היקב 'חלקת המאובנים'. זוהי חלקה שנטועה על גבי מדרון צפוני והיא בעלת אדמת טרה-רוסה רדודה על גבי סלע גיר."שילוב מרכיבי הטרואר של החלקה יוצרים תנאים מיטביים לגידול גפנים בעלות כוח צימוח חלש, שמהם מופקים יינות מרוכזים ואלגנטיים" – כותב ערן פיק בדף היינן. בטעימה: צבע אדום ארגמן עמוק וכהה. באף ריחות נעימים ונדיבים של שזיפים שחורים בשלים עם רקע תבליני מבושם משהו. היין עשיר וכבד וממלא את החיך. טעמים מעורבים של פירות שחורים-אדומים בשלים עם רבת תות שדה ועישון קליל ברקע. סגנון מעודן של פנפולדס 389 האוסטרלי, למי שמכיר.
מחיר המיסטי הילס: 210 ש'.

השקה בצרעה אבי 6-13

סיכום

יקב צרעה הציג בטעימה זו יינות ברמת איכות מהגבוהות שיש בארץ. היינות מדברים גם אל ה'מבינים' (ניקיון, איזון, מבנה) וגם אל אוהבי היין שמבחנם טעים /לא טעים. מרכז המבקרים של היקב מסודר מאוד ורמת השירותים הניתנים למבקר גבוהה. לאחרונה החל היקב להיעזר בשרותיו של ז'אן קלוד ברואה, מי שהיה היינן הראשי של יקב שאטו פטרוס. אני בטוח שזה הישג מקצועי ממדרגה ראשונה אבל אני, אישית, מתגעגע לרוני ג'יימס וליינות גבעת החלוקים…

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.