שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

השנה צפוי יבול שיא של כ-250 אלף טון אבוקדו – למרות המלחמה

על כנס מגדלי אבוקדו - מו"פ צפון, שה"מ ומועצת הצמחים

הצלחה הייתה ל'כנס מגדלי אבוקדו', שהתקיים בעמק הירדן בהשתתפות מעל 200 חקלאים, ראשי ארגונים חקלאיים, מנהלי מפעלים וחברות, חוקרים ומדריכים בתחום האבוקדו.
הכנס נערך ביוזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל, שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

משה ברוקנטל, מנהל ענף הפירות במועצת הצמחים: "חרף הקשיים שהערימה המלחמה על החקלאות הישראלית, לרבות מחסור בכוח אדם בכל הארץ וגישה מוגבלת למטעים צמודי גדר בצפון ובדרום, נקטף רוב הפרי במרבית ענפי הפירות בארץ. זאת בזכות התושייה ואומץ ליבם של המגדלים, וההתגייסות של אלפי מתנדבים שהבינו את גודל השעה וחשיבותה של החקלאות. אין חשש מפני מחסור בפירות בשווקים".
בהתייחסו לענף האבוקדו, ציין ברוקנטל כי הענף בישראל נמצא בצמיחה גדולה: "יבול האבוקדו צפוי לעמוד העונה בשיא של כ-250 אלף טון, לעומת כ-150 אלף טון אשתקד.
שולחן מגדלי האבוקדו במועצת הצמחים פועל במגוון דרכים לחיזוק ופיתוח הענף, בהן קידום מחקרים חקלאיים יישומיים בהשקעה של כ-5 מיליון שקלים לשנה, פתיחת שווקים חדשים ברחבי העולם לרבות המזרח הרחוק. קיימת גם פעילות נרחבת שמטרתה הגדלת הצריכה לנפש בקרב הצרכן הישראלי מכ-8-9 ק"ג ל-12 ק"ג פרי בשנה ועוד".

אודי גפני המנהל המדעי של שולחן מגדלי האבוקדו במועצת הצמחים, ציין כי בעשרים השנים האחרונות היקף שטחי גידול האבוקדו בישראל גדל פי 3.5, מכ-40 אלף דונם מטעי אבוקדו בשנת 2004 לכ-143 אלף דונם כיום.
זו מגמה הצפויה להימשך גם בשנים הקרובות עם קצב נטיעה שנתי של 5-6 אלף דונם.
בקשר להתפלגות זני האבוקדו בישראל הוסיף גפני כי הזנים השחורים ('האס' ודומיו) שהפופולריות שלהם בקרב המגדלים הולכת וגדלה בשל ביקושם הגבוה בשווקים העולמיים, מהווים כבר כ-62% מהגידול בישראל.
הזנים הירוקים (בראשם ה'אטינגר' וה'פינקרטון') מהווים כ-38%.  גפני אמר גם כי מתוך יבול של 250 אלף טון, מעל 140 אלף טון מיועד לייצוא, קרוב ל-60%.

חיה רק יהלום מנהלת מו"פ צפון: "מלחמת 'חרבות ברזל' חידדה את חיוניות ענף החקלאות למשק הישראלי, כמו גם את חשיבות המשך ההשקעה במחקרים יישומיים המשפרים את איכות התוצרת, מגדילים יבולים, חוסכים במים וכוח אדם ומחזקים את המגדלים הישראליים. המגדלים שומרים על גבולות המולדת בצפון ובדרום וממשיכים לעבד את אדמותיהם במסירות, לעיתים תוך סיכון חייהם, לשמירה על רציפות אספקת המזון הטרי והאיכותי לאזרחי המדינה".
"חוקרי מו"פ צפון, שהסתגלו במהרה לשגרת המלחמה, ממשיכים לעמול בקידום מחקריהם לחיזוק עשרות ענפי חקלאות שונים, לרבות אבוקדו. זאת במימון מועצת הצמחים, משרד החקלאות, קק"ל ושותפים נוספים".

בכנס הציג בועז סופר, מרכז נושא פיצויי נזקי המלחמה מטעם מועצת הצמחים, סקירה מקיפה על המסלולים השונים העומדים בפני המגדלים לתביעת פיצויים עקב המלחמה.

מימין: שי צעידי ,ד"ר ליאור רובינוביץ, משה ברוקנטל, חיה רק יהלום, תמיר פורת – צילום מו"פ צפון

הוצגו גם המחקרים הבאים:
מחקר של פרופ' מרטין גולדווי ממכון המחקר מיגל לשיפור חנטה אבוקדו על ידי שימוש במעכב אתילן בעת פריחת העץ.
ד"ר ליאור רובינוביץ ממו"פ צפון-מיגל בנושא פיתוח אמצעי הגנה למטעי אבוקדו בפני נזקי צינה וקרה והרצאה נוספת בנושא ריבוי כנות וגטטיביות באבוקדו בעזרת תרבית רקמה ייחודית בעולם.
כרמית סופר ארד משה"מ בנושא הגנת הצומח.
פרופ' דני שטיינברג ממכון וולקני על ריסוסי פריחה להקטנת הנזק של פטריית הבוטריוספריה.
ד"ר נועם אלקן ממכון וולקני על האפרה בפרי האבוקדו.
ד"ר יואב מוטרו מהשירותים להגנת הצומח על דרכי התמודדות עם נזקי בעלי חיים במטע.

'כנס מגדלי אבוקדו' הינו חלק מסדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות, ביזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל, הנערכים השנה בבית גבריאל שבעמק הירדן, עקב מצב הלחימה בצפון. סדרת הכנסים, בארגון שלומי כפיר מנהל פרויקטים במו"פ צפון.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות