שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור ביקב 70

ישראל פרקר

כשנסעתי דרומה ועברתי את אשדוד החלטתי לסטות מהכביש, המוביל לאזור שהפך לנורא לאחרונה, ולהיכנס שמאלה למושב אמונים (שנוסד בשנת 1950 על ידי עולים ממצרים על אדמות הכפר בית דראס. ב-1952 הצטרפו אליהם 5 משפחות מרומניה, וב-1954 הצטרפו אליהם כעשרים משפחות עולים ממרוקו) ולבקר ביקב, הביתי, של משפחת זוהר, יקב 70.
השאלה הראשונה שהביאה סקרנותי הייתה מהו ה70 הזה?
"70 הוא בגימטרייה גם יין וגם סוד", ענו לי במקהלה שמעון ואישתו מיכל, בעלי היקב. סוד אהבת היין ודרכי הכנתו, לבד, ביקב 70, חשבתי בליבי. שבעים פנים יש גם לתורה.
ואיך קראו למשפחת זוהר פעם, המשכתי בהתעניינותי, לפני שהתחלתי ללגום מהיינות שהוגשו לי.
מתברר שהשם זוהר ישן מאוד והיה מקובל במרוקו משם הגיעו לארץ משפחות זוהר, חלקן לפני מספר דורות.
ספר הזוהר הוא הספר המרכזי של תורת הקבלה. בקרב יהודי מראקש בפרט ובקרב יהודי מרוקו בכלל, תפס ספר "הזוהר" מקום חשוב ומרכזי. חבורות של תלמידי חכמים התכנסו בבתים פרטיים במוצאי שבתות, בראש חודש, בשמחות ובאבל ללמוד בספרי הזוהר. חבורות אלה נקראו על שם רבי שמעון בר יוחאי שעל פי האמונה העממית חיבר את ספר "הזוהר" והפך לאחת הדמויות הנערצות בקרב יהודי מרוקו.

כבר התחלה מיוחדת עבור ביקורי במקום. סיירתי ביקב בו מייצרים כ5,000 בקבוקים בשנה ובכרמים שלידו, בחצר המשק שבמושב אמונים. בפינת היקב נמצאת המעבדה רבת המכשירים בה בודק שמעון, בעצמו, את התקדמות תהליכי ייצור היין ומשפר בהתאם. לא ראיתי במקום מרלו וגם לא רמז לקברנה סוביניון.
היין המוביל ביקב 70 הוא הפטי וורדו, בצבע אדום כהה ובטעם מיוחד וטעים.

שמעון : יין עבורי הוא עולם ומלואו – הוא סקרנות וגילוי, הוא יצירה ועבודה מאומצת, הוא מדע והתנסות ובעיקר הוא חלום שמתגשם. יקב 70 הוא ההוכחה שחלומות גם מתגשמים – עובדה". היקב החל לפעול עם התגשמות החלום בשנת 2018.
בצמוד למבנה היקב נמצא מתחם אירוח גדול אליו מגיעים לבלות אוהביי יינות, שיחות נעימות ובראנצ'ים טעימים, בימי שישי או לפי הזמנות בבוקר או בערב. שמעון אחראי על הכנת המנות ומיכל אישתו ודנה, הבת, עוזרות במרץ ובחמימות באירוח הטעים והלבבי.
ברקע חצר המשק נמצאים 20 דונם בהם נטועים גפני ענבי היין, הנמצאים כרגע בתחילת שלכת, לאחר בציר 2023.
שמעון: "אהבה שלי ליין התחילה לפני שנים רבות, כשהייתי בחור צעיר המתנסה בעולם הבישול והקולינריה. המגוון, הטעמים המשתנים וההתפתחות של היין, ריתקו וסיקרנו אותי ומשכו אותי לנסות ולגלות עליהם עוד ועוד. חלמתי על יקב משלי וכיום אני יכול לומר בלי להתבייש שאני חי את החלום! מחלון הבית אני רואה את הכרם שלי ואני עובד קרוב לבית, כפי שתמיד רציתי"

יינות היקב:
יינות אדומים – פטי ורדו מבצירים 2021 – 2020 – 2019
נוצרו ביקב בתהליך מסורתי והם בעלי פוטנציאל התיישנות טובה עם התפתחות טעמים וארומות נעימות במשך השנים.
הפקתם נעשתה בשיטת free run ללא מעיכת הענבים בלחץ, בתהליך ייחודי המשמר את הטעם והחמיצות הטבעית של הפרי והופך אותו לעשיר ומורכב.
היינות התיישנו במשך כ- 13 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי חדשות וכ 3 חודשים נוספים בבקבוק לפני שעלו על מדפי המכירה.
יין פטי וורדו 2019 זכה במדליית ארד בתחרות DECANTER העולמית.
לגמתי עוד ועוד מהפטי ורדו 2021 ואהבתי אותו ואת גלישתו המאוד נעימה וקלילה בגרון.
יין לבן, סוביניון בלאן בציר 2021 –  ענבי הסוביניון בלאן שנבצרו ידנית ביום בהיר באוגוסט, עברו תהליך ייצור ייחודי ומקפיד. הטעם הפירותי של היין נוצר בהדרגה במשך מספר חודשים, כשילוב של שני תהליכי התיישנות שונים. חלק מהיין שהה בחביות עץ אלון צרפתי בגודל 300 ליטר וחלק שהה במיכלי נירוסטה. בסוף התהליך עורבב ואוחדו שני מקורות היין ליין מוזהב, חמצמץ, פירותי וטעים.
סוביניון בלאן 2023 – לגמתי ממנו. הוא עדיין נמצא בתהליך ייצור. צבע מוזהב בולט וטעם חמצמץ טעים ומאוזן. בטוח שיתעשרו הטעמים והארומות המיוחדות.
רוזה 2021 (אזל) -הרוזה הופק מ 100% ענבי קריניאן שעברו תסיסה ארוכה במכלי נירוסטה המקוררים בטמפרטורה נמוכה לאורך זמן וזאת כדי לשמר את ארומת הפרי של התירוש ואת הגוון הייחודי שלו.
משפחת זוהר ממליצה ללגום את הרוזה מיקבם בטמפרטורה של 8 מעלות ובחברה טובה, להנאה מקסימלית. יין זה לה היה מיועד להתיישנות.
הרוזה הזה זכה במדליית ארד בתחרות אשכול הזהב 2022.
רוזה 2023 – מיוצר מענבי פטי וורדו ופטי סירה נמצא עדיין בתהליך ייצור. לגמתי ממנו בסקרנות. הצבע אדמדם הכהה יותר מצבעי רוזה המוכרים, הודות לענבים עבי הקליפה הכהה. היה טעים ונוטה למתקתק. כנראה שיקבל חמצמצות טעימה בהמשך ההתפתחות.
יין קינוח מתוק – היין הופק מענבים שהגיעו להבשלה גבוהה ותסיסתם נעצרה ע"י הוספת ברנדי, רב אלכוהולי למיצוי ארומת פרי מיוחדת ומתיקות מעודנת.
היין התיישן בחבית עץ אלון צרפתית במשך 30 חודשים ובוקבק ללא סינון ולכן יתכנו, לעיתים, משקעים בבקבוק. לגמתי, וכמובן שגם אהבתי. איך לא?

מחירים עדכניים (עולים עם הגיל של היין) ובדיקה איזה יינות עדיין ממתינים במלאי, מומלץ, כמובן, לבדוק ביקב. חלק מהיינות אזלו מהמלאי וצריך להמתין ליינות מענבי בציר 2023 שנמצאים עדיין בתהליך, כמובן, במיכלי הנירוסטה.
שמעון זוהר מיקב 70: "יין עבורי הוא עולם ומלואו – הוא סקרנות וגילוי, הוא יצירה ועבודה מאומצת, הוא מדע והתנסות ובעיקר – הוא חלום שמתגשם."
רחוב הרימון 75 – אמונים
054-7866638
יינות היקב כשרים ולכן היקב אינו פתוח בשבת.
לחיים, ותודה על האירוח, חברים, ביקב 70.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות