שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טרור ומלחמה משבשים את תעשיית היין בישראל

כולנו מצפים לסיום המצב הקשה

בשעה 6:30 לפנות בוקר של חג שמחת תורה פלשו מחבלי חמאס לישראל בצפון מערב הנגב. זה היה בשבת. רוב המשפחות עדיין היו במיטותיהן. חמאס עבר מבית לבית, מקהילה לקהילה, רצח משפחות במיטותיהם ובחדרים בטוחים. במקביל התקיים פסטיבל מוזיקה בשם השלום. בליינים עדיין חגגו כשחמושים של חמאס כיסחו אותם במאותיהם.

1,300 ישראלים נטבחו בטבח בשמחת תורה. אלו היו בעיקר אזרחים. בתים הועלו באש ואנשים נשרפו חיים. משפחות שלמות נהרגו, כולל קשישים, נשים וילדים. אפילו תינוקות נשחטו בדרכים הכי נוראיות שאפשר. כלבי משפחה נורו בצורה סדיסטית. האנשים שהנציחו את הזוועות הללו היו פלסטינים. הם היו במסווה של חמאס, ארגון הטרור המיליטנטי, אבל השיטות היו של דאעש. יותר יהודים איבדו את חייהם ב-7 באוקטובר 2023 מאשר בכל יום מאז השואה. כדי לשים את זה בהקשר, זה היה המקביל לכך שאמריקה איבדה 35,000 אנשים ביום אחד.

בנוסף, חמאס לקח 150 בני ערובה. הם חטפו אימהות ותינוקות, וסבתות במצב בריאותי ירוד, בשנות השמונים לחייהם והובילו אותם לעזה. העולם המתורבת הראה את הסלידה שלו ונשיא ארצות הברית ביידן נשא נאום גדול שתמך בישראל. לאחר שהותקפה ישראל, הכריזה מלחמה על חמאס.

אין אדם בישראל שלא מכיר מישהו שנהרג, נחטף או נעדר. אין תעשייה או ארגון שלא מושפע. יין לא היה ממוקד, אבל נותר מופרע בגלל טבח שמחת תורה ותוצאותיו. עובדי היקב זומנו לצבא. (צה"ל הוא צבא עם.) יקבים נאלצו להיסגר. מרכזי המבקרים אינם פועלים וממילא אין תיירים. בציר היין הלבן הסתיים, אך המלחמה קטעה את השלמת בציר היין האדום. פועלים חקלאיים רבים נקראו, אך היקבים יקבלו את היבול. הטבע לא מחכה למלחמה.

אלה שעובדים במשרדי יקבים נאלצים לעתים קרובות לרוץ למקלטים. חמאס ירה כ-5,000 רקטות על אזרחים ישראלים. בתי ספר נסגרו; כל כך הרבה עובדי יקבים צריכים לעבוד מהבית בזמן שהם מטפלים בילדים חסרי מנוחה. האזור העיקרי המותקף הוא מדבר הנגב המערבי ומישור החוף הדרומי. זהו אותו מדבר הנגב שמדהים את העולם עם האופן שבו הישראלים גורמים למדבר לפרוח בכרמים. הם נאלצו להתמודד עם מטחים תכופים של רקטות שנורו ללא הבחנה לעבר אזורים אזרחיים. אפילו תל אביב וירושלים ממוקדות. כמו כן, הגליל העליון והגולן הם אזור גידול היין העיקרי של ישראל בצפון הארץ. הכרמים שלהם מתעלמים מארגון הטרור חיזבאללה בלבנון. הם בעלי ברית של חמאס ונציגי איראן. יש התנגשויות יומיומיות עם רקטות שנורו, אבל בינתיים סכסוך גרון מלא עולה על שריפה איטית. אולם כאמצעי זהירות, אנשים פונו מהכפרים והיישובים הסמוכים לגבול. במקרים רבים עובדי כרמים אינם יכולים להגיע לכרמים שלהם.

הרבה יותר מזעזע היה אובדן יקיריהם. אור רן ז"ל היה דוגמה למיטב ישראל. הוא נפל בשיא חייו; אחד מקורבנות הטבח. הוא אחיה של מיקה רן מנדל, הבעלים היינן של יקב מיקה, אחד היקבים המבטיחים שלנו. תנחומים מעומק הלב לה ולמשפחתה. יהי זכרו ברוך.

אחרים חסרים. למעלה משבוע לאחר האסון, דבר לא נשמע עליהם. דניאל ליפשיץ הוא השוער לשעבר של מכבי תל אביב. הוא יבואן יין ואחד המומחים המובילים של בורגון בארץ. החברה שלו נקראת Bourgogne Crown . בין הנעדרים נמנים סבו וסבתו עודד ויוכבד ליפשיץ, בני 83 ו-85 בהתאמה. הם נחטפו באותו יום נורא. אף אחד לא יודע איפה הם נמצאים ואין שום קשר. יש הלם וזעם שיש להחזיק אזרחים, ילדים וקשישים. התנהגות לא אנושית. בית ישראל מתפלל לחזרתם הבריאה של סבא וסבתא של דניאל ליפשיץ.

בנו של יבואן היין שי ונקרט הלך לפסטיבל המוזיקה ההוא של פסטיבל שלום. צעירים רבים נרצחו בדם קר. על פי ההערכות, עומר ונקרט שרד, אך היה אחד החפים מפשע שהובלו כבן ערובה. שבוע לאחר מכן המשפחה לא קיבלה כל מידע; אין אינדיקציה לחיים. משפחות הנעדרים יוצאות מדעתן. אנחנו רוצים את עומר הביתה עם המשפחה שלו.

המלחמה נוגעת גם ביקבים בדרכים שונות. רקטה של חמאס נחתה באחד הכרמים בבעלות דומיין דו קסטל, מהיקבים המובילים בישראל. באופן אירוני זה היה אותו כרם שנשרף בשריפה פראית לפני כמה שנים. קסטל ממוקם בהרי יהודה המתנשאים לכיוון ירושלים. יקב רמת נגב, מחלוצי מדבר הנגב, זכה להפתעה. מיכל של בקבוקים חדשים נפגעה מרקטה של חמאס. הבקבוקים נהרסו ברובם אך למרבה המזל איש לא נפגע. עם זאת, זוהי דוגמה לנזק נלווה.

המדינה במלחמה. הכבישים פנויים ומדפי הסופרמרקטים ריקים. אנשים כואבים. ההלם והאימה מורגשים על ידי כולם והם רק מודגשים שוב ושוב ככל שמתגלים יותר ויותר סיפורים. הדבר החיובי הוא הרוח של הישראלים, הביחד והנחישות. בעשרת החודשים האחרונים ישראל מפוצלת בשל פעולותיה של הממשלה הימנית ביותר אי פעם. לממשלה הייתה האג'נדה שלה, והמתנגדים הביעו את רגשותיהם בהפגנות עצומות מתמשכות שנמשכו למעלה מ-40 שבועות.
יום החשבון יגיע לראש הממשלה, לשרים ולממשלה וגם לביטחון, שעמדו בראש המהומה הגדולה בתעשייה הישראלית. בינתיים ישראל מאוחדת וממוקדת. האסון הפגיש בין ישראלים.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות