שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

המנזר הבנדיקטי וכנסייה צלבנית שבמתחם, באבו גוש

ישראל פרקר

באבו גוש, סמוך לכביש העולה בפיתולים לירושלים נמצאים מנזר בנדיקטי וכנסייה צלבנית מטופחת כנסיית התחיה , מקום אליו נגיע בהמשך.
אַבּוּ גוֹשׁ היא מועצה מקומית הנמצאת מערבית ליישוב מבשרת ציון .
במקום הוא רב שנים ותקופות. באבו גוש התגלו שרידים מיישוב שהתקיים בתקופת האבן החדשה, ומהתיישבות בתקופה הרומית (שילוט חרוט על הקיר החיצוני ליד הכניסה לקריפטה של כנסיית המנזר הבנדיקטיני.), מהתקופה הביזנטית והמוסלמית ועוד. זהו אזור המלא בעניין רב ובשפע סיפורים.
ב-1141 עבר שטחה של אבו גוש, לידי ההוספיטלרים, שהקימו את הכנסייה הצלבנית במנזר הבנדיקטיני במקום. הנוכחות הנוצרית במקום פסקה בסוף המאה ה-15, וגם היישוב הנזירי, והמבנים שימשו רק כתחנת מעבר לצליינים בדרכם לירושלים.
מוצאם של תושבי אבו גוש הנוכחיים הוא, מהקווקז, מאינגושטיה ומשיבוש השם "אבו אינגוש" נוצר השם אבו גוש. בתחילת המאה ה-20 התחדשה האחיזה הנוצרית בכפר, באמצעות כנסיית גבירתנו של ארון הברית והמנזר הבנדיקטיני.

במנזר הבנדיקטיני נמצאים נזירים ונזירות לבושי לבן מהמסדר הבנדיקטי, וביניהם האח אוליביה, שהגיע למקום ב 1977 מצרפת שם שירת בחיל הים, הגיע הנה והצטרף למנזר. הוא מקבל בשמחה ובחמימות את המגיעים לביקור ומספר בעברית רהוטה, מטובלת בסלנג צבאי , עם מבטא צרפתי, על המקום והחיים בו . בין הסיפורים הוא גם פוצח בשירה רמה מרטיטת לבבות. בהחלט מומלץ להגיע לסייר במקום ולהיפגש עימו.

"התפלל ועבוד" הוא עיקרון חשוב שקבע במאה השישית לספירה הנזיר בנדיקטוס ולכן האחים מועסקים בעבודת כפיים במשך היום, וגם בקריאה בספרי הקודש.
הנזירים והנזירות שבמתחם אחראים לניקיון, לבישול, לעבודות החקלאיות, לתיקוני החשמל וכו'. האח אוליביֶה, המשנה לאב המנזר, מטפל בגן ובגפנים שניטעו כדי לספק הענבים לייצור היין לדיירי המנזר.
"העבודה נעשית לרוב ביחידות, אבל מדי פעם יש גם מלאכות משותפות", אומר אוליביֶה. "את ניקיון הכנסייה אנחנו עושים ביחד".
התפילה בעברית בכנסייה הצלבנית, אחת הבודדות בארץ שהשתמרו בשלמותן מאז המאה ה-12. האקוסטיקה באולם התפילה טובה מאוד ומרעידה את קולות המתפללים. רוב הנזירים דוברים עברית ברמות שונות, כמה מהם בוגרי אולפן. אוליביה שולט בשפה העברית בזכות מפגשיו עם חיילים רבים שהוא מדריך במנזר והקשרים שקשר עימהם, בהמשך. רבים השאירו מזכרות המוצגים במקום.

מבנה המנזר הנוכחי ומגורי הגברים והנשים הוקמו ב 1908 ומאז חיים נזירי המקום בדו קיום טוב עם שכניהם המוסלמים והיהודים.האח אוליביה ישמח להיפגש גם איתכם לסיור במתחם, בחצר, בכנסייה ובמוזיאון המאוד מיוחד ומעניין שהוא הקים באחד מאולמות עם קירות האבן.

במסירת עוד פרטים ותאום ביקור במקום ישמח לעזור גונן, בטלפון 052-8997291. מומלץ מאוד לבקר. קדימה !!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות