שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

כרם גפן מחקרי ניטע בגן לאומי עבדת

שביל גיתות ויין בלב המדבר

כרם גפן מחקרי המבוסס על זני מורשת ייחודיים לנגב מלפני אלפי שנים ניטע מחדש בגן לאומי עבדת.
ב 13.9.23 התקיים בגן הלאומי עבדת אירוע היסטורי בו ניטעו בפעם הראשונה בעולם גפנים עתיקות בכרם המקורי בהן גדלו לפני אלף וחמש מאות שנה, במעמד השרה להגנת הסביבה עידית סילמן.
הגפנים שוחזרו מזרעים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בעבדת ובמחקר DNA בהובלת פרופ' גיא בר-עוז מאוניברסיטת חיפה ובשיתוף ד"ר מירב מאירי מאוניברסיטת תל אביב וחוקרים מרשות העתיקות.
אלה זנים ייחודיים לנגב, מהם הכינו את יין הנגב שזכה למוניטין בכל רחבי הים התיכון ומעבר לו במהלך האלף הראשון לספירה. השבת הגפנים האבודים אל הנגב מחזקת את הזהות של הנגב כאזור יין מדברי עם שורשים היסטוריים עמוקים.
הפרויקט נוצר בשיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים ואוניברסיטת חיפה יחד עם רשות העתיקות, קרן מיראז' ישראל ומועצה אזורית רמת הנגב.
בגן לאומי עבדת מדובר בעיר שהייתה בעבר מרכז ייצור וייצוא של יין בעולם העתיק, וכיום  הוא מהווה גן לאומי ואתר מורשת עולמי.
פרויקט נטיעת כרם הגפנים המסורתי לאורך שביל גיתות היין כולל שחזור של שלוש חלקות כרם בסמוך לגת התחתונה, שהיא אחת מתוך חמש גיתות שנחשפו במקום.
בחלקות אלו ניטעו צאצאי הגפנים שגודלו בעבר, בעיקר במאות רביעית-שביעית לספירה, כאשר האזור נודע בכל רחבי העולם הביזנטי כמקור לגידול  וייצור יין איכותי. זני מורשת שהתגלו במחקר הגנטי שנערך על חרצני ענבים שהתגלו בחפירה בעבדת כוללים שני זנים מקומיים סריקי ובאר, שני זנים ייחודיים לנגב.
כרם מורשת זה הוקם על בסיס המבנה המסורתי של כרמים שהיה נפוץ בין חקלאי ארץ ישראל בתקופת המשנה והתלמוד. הכרם הותאם למודל של מערכת חקלאית היסטורית וכולל ידע שנאסף על ידי אגרונומים וארכיאולוגים ישראלים במהלך שנות דור של מחקר חלוצי בנגב.
הכרם ממחיש את עקרונות הקיימות המאפיינים כרם מדברי, מנחיל את סיפורם ההיסטורי של יינות הנגב, ומחבר בין מסורת עתיקה של גידול גפנים ותעשיית יין חלוצית-מודרנית באופן המחזק את הנרטיב של הנגב כאזור יין עתיק שקם לתחייה בימנו.
פרויקט השבת הגפנים המסורתיות לנגב הוא חלק מסיפור היין בנגב שהתפתח מאוד בשנים האחרונות ובמסגרתו, בין היתר, הקימה קרן מיראז' ישראל את מועדון יקבי וכרמי הנגב בו חברים כבר למעלה מ-40 יקבים מצפון הנגב ועד לאילת.

המועדון הוא פלטפורמה לשיתוף פעולה של קהילת היקבים והכרמים, הפועל לשיפור המקצועיות וחווית הביקור בהם, ולמיתוג הנגב כאזור יין ייחודי.
הקרן פועלת מול משרד המשפטים להגדרת הנגב כאזור יין בעל סימן מקור גיאוגרפי "אפילסיון" שנראה כי בקרוב יקבל גם הכרה בינלאומית כדרך יין המחברת בין דרך היין ההיסטורית לדרך היין המודרנית, בין המורשת העתיקה של יין הנגב לתעשיית היין החלוצית של היום.
בעתיד, חלק מהזנים האנדמיים העתיקים ייטעו גם בכרמים החברים במועדון ופרוסים ברחבי הנגב, ויתווספו לאלפי הדונמים של כרמי גפן הנטועים כיום במרחב ועל בסיסם מיוצר יין מהמדבר.

 

השקת כרם היין העתיק בעבדת – צילום דבורין תקשורת  — מימין לשמאל: רעיה שורקי, מנכ״לית רשות הטבע והגנים – רוני מרום, ראש המועצה המקומית מצפה רמון – ליאור שווימר, ממונה מורשת ברשות הטבע והגנים –  השרה להגנת הסביבה עידית סילמן – ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב – ניקול הוד סטרו, מנכ״לית קרן מיראז׳ ישראל – גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים.

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "זהו סיפורה של ארץ ישראל היפה. הידיעה שבארץ ישראל הפיקו במדבר מיליון ליטרים של יין בשנה וסיפקו אותו לאירופה, מעוררת השראה והתרגשות. יש לנו היום את היכולת הטכנולוגית לשתול גפנים עתיקות באמצעות שיטות עתיקות ומודרניות, במדבר וזו בשורה משמחת ומרגשת בוודאי בתקופה של שינויי אקלים.
באמצעות הידע, הניסיון והחדשנות הישראלית, אנחנו יכולים להיות דוגמא למדינות רבות המתמודדות עם אתגרי האקלים. זאת הסיבה לכך שהמשרד להגנת הסביבה מוביל עם קרן מיראז' והמכון הישראלי לחדשנות את קהילת החדשנות דזרטק שמציבה את ישראל כמרכז גלובלי לפתרונות בני קיימא, להזדמנויות ולמנוע כלכלי.
זאת זכות גדולה עבורי להיות השרה שמובילה את רשות הטבע והגנים ועל יופיה של הארץ, אני שמחה שהאתר היפיפה והעתיק הזה ששוחזר בקסם רב ובעבודה מאומצת, מאפשר לציבור הצצה ייחודית לעולם העתיק מלפני 1,500 שנים אליו יחשפו המוני אזרחים מהארץ ומהעולם"

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: ״אני מתרגש מהפיכת חזון טוסקנה של עבדת למציאות, להחזיר עטרה ליושנה, לחדש בטרסות של עבדת כרמי גפנים מזני המורשת שגדלו כאן לפני 1,500 שנה.
רמת הנגב עומדת בחוד החנית של המחקר והפיתוח החקלאי גם בתחום הגפן וייצור היין. אנו יודעים לייצר יין איכותי באקלים צחיח ומביאים לעולם פתרונות פורצי דרך לאתגרי תעשיית היין לאור שינויי האקלים. שתילת זני הגפנים המסורתיים, מעמיקה את הקשר החקלאי היסטורי בנגב. אני מזמין את עם ישראל לחגוג את השנה חדשה עם מגוון היינות המעולים תוצרת רמת הנגב"

פרופ' גיא בר עוז אוניברסיטת חיפה: "מדינת ישראל היא חלוצה בקנה מידה עולמי בחקר המדבר. הכרם המחקרי מתוכנן לשלב עבר-הווה-עתיד, ולגלם באופן מוחשי את המשקל הסגולי הטמון בפיתוח חקלאי בר קיימא והשפעתו על התוצרת המקומית.
בעקבות זני הגפן המסורתיים וההתייחסות הסביבתית כלפי גידולם, הכרם יסייע בהצגת תנאי הקיום של המערכת החקלאית העתיקה, ויחשוף עבור המבקר את פוטנציאל התושייה האנושית מול מגבלות אזור צחיח, והתרומה הייחודית של המדבר למאפייני ענבי היין הנגבי. מעבר לנכסי המורשת של יין הנגב בעבר ובהווה, אנו משוכנעים כי בעולם ההולך ונעשה מודע לשינויי אקלים יש ערך אוניברסלי בהיכרות מקרוב עם חקלאות היסטורית שמותאמת לתנאי המדבר."

רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "נטיעת כרם בגן לאומי עבדת הוא פרויקט מורשת במיטבה מצית את הדמיון וחלוצי לכל דבר ועניין ועל זה נאמר להחזיר עטרה ליושנה.
כשבן גוריון דיבר על חזון הפרחת השממה וישוב הנגב וחשיבותו למדינת ישראל מניחה שלא עלתה בדעתו האפשרות לטעת כרם מזני גפנים מסורתיים למרות שהיה חקלאי. זו סגירת מעגל של 1500 שנה. אנו מודים לשותפינו בפרויקט רשות העתיקות, קרן מיראז', אוניברסיטת חיפה והמועצה האזורית רמת נגב. רשות הטבע והגנים תמשיך להנגיש את אתרי המורשת בישראל לכלל הציבור ולספר את סיפורה של ארץ ישראל בכלל וסיפורו הייחודי של הנגב בפרט. אנו מברכים את המטיילים ומעודדים אותם ללכת בשבילי העבר בלב המדבר."

ניקול הוד סטרו, מנכ"לית קרן מיראז' ישראל: "הנגב הופך להיות שחקן בינלאומי בתחום היין – הן בגידול גפנים בתנאים הקשים של המדבר, והן בעשיית יין בעל מאפיינים ייחודיים. לפני מספר שנים זיהינו את הפוטנציאל שיש לתחום בנגב והחלטנו להשקיע ולמסד את מועדון יקבי הנגב. אנו פועלים במישורים המקומיים והבינלאומיים לקידום הנגב כיעד בינלאומי לתיירות יין, כחלק מפעילות הקרן לפיתוח הנגב."

מידע נרחב על יקבי הנגב

 

פרופ' גיא בר עוז – צילום דבורין תקשורת

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות