שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ההפיכה המשפטית והשפעתה על צריכת היין

מתקרבים לקראת סוף עידן בתעשיית היין הישראלית ??

מאת: אלון גונן באתר אכול ושאטו                       

אנחנו אומנם אתר שעוסק בעיקר ביין ישראלי, ולא פעם קוראים שואלים מדוע אנחנו מכניסים פוליטיקה לכתבות שלנו, בעיקר כשמדובר בנושא הכשרות או יינות מיהודה ושומרון. התשובה מאוד פשוטה – אין במדינת ישראל דבר שאינו קשור בצורה זו או אחרת לפוליטיקה, ומי שרוצים לקרוא רק כמה הכול נפלא פה, או מחפשים רק פירגון וציונים טובים ליינות ישראלים, לא ימצאו זאת אצלנו.

מבחינתי יין הוא מוצר שלא רק טומן בחובו ריחות וטעמים, אלא גם טרואר פוליטי, אם אפשר להגדיר כך את מה שקורה אצלנו במדינה. מספיק להסתכל על ההשתלטות של החרדים על הכשרות, ועל הנעשה בתחום הקרקעות ביהודה ושומרון. אפשר גם להסתכל על חוסר העניין של הממשלה בענף היין, ועל הניסיונות שלה למחוק את יקבי הבוטיק וכרמי היין. ובואו לא נשכח את המחסור בתקציבים למחקר ופיתוח, שיווק ופרסום בינלאומיים, ואת חוסר העניין של גופים השייכים למדינה בתחרויות בינלאומיות. מכון יצוא מסורס, שרי חקלאות מתחלפים כמו גרביים, משרד הבריאות מפעיל פקחים נטולי ידע, רשות מקרקעי ישראל בה יושבים אנשים "רעים" שכל עניינם שאיבת כסף והפעלת איומים ומרות על חקלאים, כורמים ובעלי יקבים.

הכול פה משובש, אין אופק, אין ראייה ארוכת טווח או תוכניות עתידיות, הכול על כרעי תרנגולת – וזו הפוליטיקה שאנחנו מדברים עליה. לא מדובר בימין או שמאל, כי אף ממשלה לא עשתה דבר וחצי דבר לטובת הענף, אבל אף ממשלה לא השפיעה לרעה על ענף היין הישראלי כמו הממשלה הנוכחית. התקופה של שישה החודשים האחרונים – "הרפורמה המשפטית" כפי שקוראים לה אלה, או "ההפיכה המשטרית" כפי שקוראים לה אחרים, מתחילה להשפיע על ענף היין, ולצערי גם מזה מתעלמים.

נכון, אנחנו ענף קטן ולא ממש משפיע, אבל אם מקלפים קצת את המשמעות של מה שעובר על ענף היין בחודשים האחרונים, אפשר להבין את האסון שעומד לפקוד את הענף.

הנתונים מדאיגים
תמונת מצב כלכלית בעקבות דו"ח החשבונות הלאומיים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ביום ד' השבוע (16.8.23) תוכלו לקרוא בניתוח של אדריאן פילוט ב'כלכליסט', אבל אנחנו משקפים את המצב בענף היין.

בשבוע האחרון שוחחתי עם מספר רב של בעלי יקבים גדולים וקטנים, כמו גם עם יבואני ומפיצי יין, והתברר לי שיש ירידה מאוד משמעותית בביקורים במרכזי המבקרים של היקבים – מדובר בירידה של מעל 30%. נתון נוסף שהפתיע אותי, הוא שיש ירידה של מעל 50% בקניית יין במסעדות, וירידה של עד 40% בקניית יין בחנויות היין, וברשתות השיווק הנתון אף מדאיג יותר – ירידה של 65% בקניית יין בשלושה החודשים האחרונים.

מדובר בנתונים מדאיגים ומפחידים. יקבים רבים השקיעו הון כסף במרכזי המבקרים בתקופת הקורונה, את ההשקעות האלה צריך להחזיר, וזה לא יקרה אם המצב הזה יימשך. מסעדות רבות פושטות רגל ונסגרות, וגם פה יקבים שמים את כספם על קרן הצבי. בתקופה זאת, ממש לפני ראש השנה, יקבים, בעיקר הגדולים, מוכרים מיליוני בקבוקי יין, והם עומדים בפני אתגר לא פשוט כאשר חוסר הוודאות של העתיד הקרוב מאוד בעייתי. אנחנו נמצאים בקונפליקט חברתי שמשפיע על צריכת יין, שכן הוא משפיע על התנהגויות, עמדות ובחירות של אנשים בתגובה למתחים ולאתגרים הנגרמים מהקונפליקט הזה.

סדרי העדיפויות של אנשים משתנים, ואיתם חלים שינויים בהרגלי הצריכה. אנשים מפחיתים את ההוצאות על פריטים לא חיוניים, כולל יין, מכיוון שהם מתמקדים בדאגות מיידיות ובצרכים בסיסיים. המתח, החרדה החשש מאובדן מקום עבודה, ומגוון רגשות שליליים כמו הפחד מהלא נודע, מונעים מאנשים לצאת לחגוג או לרכוש יין.

אין ספק שמבחינה כלכלית, הקונפליקט משבש את התוכניות – ריבית שעולה, הלוואות שנתקעות, מדינות שחשבו להשקיע בישראל מחכות לראות לאן המצב יוביל, בנקים בינלאומיים שוקלים להוריד את דירוג האשראי, ודירוג אשראי נמוך עלול להוביל לפיחות במטבע, מה שיכול לייקר מוצרים שתעשיית היין קונה בחו"ל (חביות, מיץ ענבים, מכונות ועוד), ויש גם השפעה על יבוא היין כי המחירים יהיו גבוהים יותר.

במקרים מסוימים עלול דירוג אשראי שלילי להוביל להגדלת חסמי הסחר או להעלאת התעריפים המוטלים על ידי מדינות אחרות, מצב שיקשה על יצרני היין בישראל לחדור או למכור לשווקים בינלאומיים, וישפיע על מכירות הייצוא.

ההשפעה עלולה להגיע גם לתחום תיירות היין שנמצאת בחיתוליה ועלולה להיעלם. אין ספק בכך שהמצב בארץ עלול להרתיע תיירים מלהגיע לישראל, מה שישפיע על פעילויות הקשורות ליין כגון סיורי כרמים, טעימות ופסטיבלים.

אי אפשר להתעלם, לצערי, מהאנשים הקיצוניים הנמצאים בשלטון, וחותרים להלכות מחמירות במיוחד שעלולות להשפיע על תעשיית היין בדרכים שונות. מי יכול להבטיח לנו שקבוצות דתיות קיצוניות לא יתמכו בתקנות מחמירות על ייצור, הפצה ומכירה של יין? שלא לדבר על נושא הפרסום, על חרמות צרכנים ומחאות. עלולה אפילו להיות חקיקה נגד יבוא יין לא כשר, סגירה של יקבים ישראלים לא כשרים, ושל עסקי אוכל שיגישו אוכל ויין לא כשרים, וגם תקנות מקומיות וחוקי ייעוד שיגבילו או ימנעו הקמה או הפעלה של יקבים, חדרי טעימות או עסקים אחרים שלא שומרים שבת או לא כשרים.

הקיצוניים שיש להם השפעה פוליטית עלולים לנסות לעצב מדיניות הקשורה לרגולציה, מיסוי והפצה של יין ואלכוהול, ולהוביל שינויים שישפיעו על פעילות תעשיית היין ורווחיותה (הענקת תקציבים ליקבים בשטחים, הענקת רישיונות רק למי שיעסיק רק יהודים או רק שומרי שבת). למרות שתעשיית היין קטנה, היא חשובה לקיצוניים כפולחן דתי, והם עלולים לעשות הכול כדי למחוק כל זכר למי שלא מתיישר עם הקו שלהם בנושא הכשרות – הדרת נשים בתעשייה, הדרת חילונים, סגירת יקבי בוטיק לא כשרים, מחיקת הכשרות של הרבנות הראשית והעדפת השגחות של רבנים וחצרות אלה ואחרות.

לסיכום: אנחנו מתקרבים לקראת סוף עידן בתעשיית היין הישראלית. לא ירחק היום בו יקבים רבים לא יוכלו לפעול על פי חוק. לא ירחק היום בו יבואן לא יוכל להביא לארץ יינות לא כשרים. ההשגחה המחמירה תשתלט על כל פינה בענף, ויקבים שלא יעמדו בציפיות ייעלמו כהרף עין. לא יהיה אף יקב פתוח בשבת, יקבים לא יעסיקו מיעוטים, נכים ובעלי מוגבלויות, וגם לא נשים.

בשבוע שעבר כתבתי על וירוס שיכול להשמיד כרמים שלמים ולפגוע בתעשיית היין, אבל פה מדובר במשהו הרבה יותר מוחשי, הרבה יותר הרסני ומפחיד. הרוב הגדול של היקבים הישראלים הם חילוניים שהסכימו להתיישר עם קו הכשרות לצורך מכירת היין. בעוד מספר חודשים לא תהיה לאף יקב שליטה על מה שקורה אצלו בכרם, או בקו ייצור היין, ואפילו לא על עיצוב התווית ודרך השיווק. זו קטסטרופה שעומדת בפתח, ואף אחד בתעשייה לא רוצה לראות את מה שקורה מול העיניים של כולנו. לא מדובר רק ביקבים של חילוניים, וגם ביקבים של דתיים הפגיעה תהיה אנושה, כי מלחמת הדת והחצרות תגיע גם אליהם. אם יקב חרדי לא יתיישר על פי החצר השולטת, הוא לא יהיה קיים, והדוגמאות לכך רבות (בתי ספר רק של מזרחיים קיימים עשרות שנים, משחטות של העדה החרדית בלבד ועוד).

לא ירחק היום, וְהָאָרֶץ תהיְה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם ירד עלינו.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות