שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בפארק אריאל שרון

ישראל פרקר

במסגרת ביקורי במתחם חירייה ביום שישי פתוח עם המדריכה מלאת הידע אפרת יהל פינגר, עלינו באוטובוס לפסגת פארק אריאל שרון, במרומי מתחם חירייה, על פני מצע ענקי של זבל שכוסה באדמה ובצמחיה ענפה.
זהו מקום יפה המטופח כהלכה ואפשר להגיע אליו בקלות עם רכב. הכניסה חופשית.
בשנת 2005 החליטה ממשלת ישראל בראשותו של אריאל שרון על הקמת פארק מטרופוליני בשטח הפתוח האחרון בגוש דן כדי שישמש כ`ריאה ירוקה` במטרופולין תל אביב וייועד לתועלת כלל הציבור למטרות פנאי ונופש.

ב 27/10/2007 התקיים טקס חנוכת הפארק. במעמד הטקס העניקה הנהלת פארק איילון לפארק את שמו המחודש פארק אריאל שרון על שם ראש הממשלה ה-11 של ישראל. הפארק נמצא על הר שאריות הזבל של מפעל חירייה.
חזון הפארק ואופן תכנונו משקפים מגמה עולמית חדשנית האומרת כי מפגע סביבתי יש לשקם ולהשיב לציבור, ולהפוך את המטרד למשאב.
תוכנית האב של הפארק הופקדה בידיו של צוות תכנון בהובלתו של אדריכל הנוף הבין-לאומי פרופ` פיטר לאץ ובהשתתפות אנשי מקצוע ממגוון תחומים: אדריכלים, מהנדסים, הידרולוגים ואקולוגים. במסגרת התוכנית בוצע שיקום הר הפסולת חירייה ופיתוחו, ושיקום נחלים בשילוב פתרון ניקוז לבעיית ההצפות של נחל איילון בגוש דן. בנוסף כוללת תוכנית האב שיקום של בתי גידול לחי ולצומח לאורך הנחלים, ופיתוח של מתחמי פנאי ונופש שיעמדו לרשות הקהל הרחב.

בשנת 2004 זכה לאץ בתחרות בינלאומית לתכנון הר הפסולת חירייה והפיכתו לפארק לטובת הציבור.
פיטר לאץ אמר שזיהום נשאר זיהום. גם אם הוא מוסתר או נלקח למקום אחר. טיפול נכון בזיהום באתר הוא הדרך האקולוגית ביותר, שכוללת גם אלמנט לימודי חירייה יכולה לשחק את התפקיד של `ההר המסתורי` בתוך הפארק הגדול. חירייה היא כמו נווה מדבר בתוך הגן הגדול של פארק אריאל שרון. האלמנטים בחירייה – הוואדי, הטרסה ונווה המדבר, מדגישים את ההבדלים בקנה המידה ואת סוגי האינטימיות השונים של נוף בתוך הפארק.

סיירנו בחלק קטן של הפארק הגדול בהדרכת אפרת פינגר, בזמן הקצר שהיה לנו, צפינו בתצפית מרהיבה על תל אביב ואני צילמתי קצת ממה שראינו.
המידע מתוך אתר הפארק ע"ש אריאל שרון. http://www.parksharon.co.il/

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות