שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

גן הזיכרון בראשון לציון

ישראל פרקר

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביקרתי שוב בגן (פארק) הזיכרון, הגדול והמטופח, הממוקם במערב ראשון לציון.
צילמתי את האנדרטאות שבמקום ולמען כבוד המונצחים וזכרם אספר עליהן כאן.

בראש הגבעה ניצבת אנדרטת הזיכרון לשואה ולגבורה, הגדולה, המורכבת מגושי בטון במשקל 17 טון, בגובה שמונה מטר, באורך 16 מטר וברוחב 12 המונחים על בסיס בטון העומד על משטח מרוצף כדוגמת מנורת שבעת הקנים. האנדרטה תוכננה על ידי דוד כ"ץ.
האלמנטים המלבניים המתארים פסי הרכבת במעברם בשני השערים למחנה וששת ארובות המשרפות והמסמלות את ששת המיליונים של היהודים שהושמדו. ששת הארובות לא זהות בגדלן ומסמלות את הגילאים השונים של הנספים. פסי הרכבת אינם מקבילים אלא מתכנסים לנקודה אחת – אש התמיד. הרעיון מביע את הכניסה דרך השער, על פסי הרכבת ויוצאים דרך הארובות.
בגינה סביב האנדרטה צומחים זקופים פרחים צהובים כתזכורת הטלאי הצהוב שענדו היהודים במלחמת העולם השנייה על כיס חולצתם.
סמוך לאנדרטה הגדולה, במדרון הגבעה, נמצאת מפת אירופה בתבליט אבן, גדול, ועליה רשומים מספרי הנספים במדינות השונות. מדינות אירופה מוצגות בגבהים שונים על המפה על פי מספר הנספים בכל מדינה. התבליטים הגבוהים ביותר הם של המדינות גרמניה פולין, ברה"מ, הונגריה ועוד.

קיים גם לוח שיש גדול עליו מופיעות רשימות המדינות עם מספר הנרצחים בכל מדינה. מכיוון המפה זורמים מים בתעלה עד לבריכת מגן דוד, המגן בו השתמשו הנאצים כדי לבזות יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.
בהמשך נמצאת האנדרטה לזכר לוחמים היהודים בנאצים ובעוזריהם, החצובה בסלע אבן גיר שמשקלו כ-15 טון. 5 דמויות שונות מסותתות באבן: חייל, פרטיזן, פרטיזנית, נערה ולוחם פצוע. על ראשי האנשים יש כובעים שונים, כך ניתן לזהותם. פסל הנצחה לפרטיזנים לזיכרון ל-50 שנה לניצחון על הנאצים נוצר על ידי הפסלים ורדה גבעולי ואילן גלבר.
פסל הדלתות הפתוחות מנציח את ניצולי השואה אשר הגיעו בבריחתם לאיי הפיליפינים שם אורחו ע"י התושבים. האנדרטה מורכבת מלוחות שיש המשולבים בלוחות פלדה בצבעים חום וצהוב. כל דלת מסמנת משולש כמו בדגל הפיליפיני וצורת שני משולשים המשולבים ויוצרים את סמל המגן דוד. העל הרצפה יש טביעות רגליים של אנשים הקשורים לשואה. ביצוע מר ג'וניי – אמן פיליפיני.

אנדרטת שערים לציון לזכר יהודי אתיופיה שניספו במסעם לארץ ישראל. אדריכל דניאל יוסף. האנדרטה מתארת שני מהלכים שלובים זה בזה שעם ישראל צועד בהם לאורך ההיסטוריה:
1- אמונה שבאה לידי ביטוי בהנהגות ופעולות. אנחנו רואים במבט מלמעלה – בפנימיות ובנסתר – שתי צורות דומות ומסודרות בפשטות ובסמליות כאשר הן חובקות ביניהן עץ זית המסמל. חיים ונצחיות, כי במותם ציוו לנו את החיים ואת הנצח.
2- הנהגות ופעולות כפועל יוצא של החיים באמונה. ובמבטים בזויות השונות מהקרקע – בחיצוניות ובגלוי – אנו רואים שערים רבים, המסמלים את שערי הכניסה לארץ ישראל מכל התפוצות ואת שערי ירושלים, כי במותם פתחו לנו את השערים ואנו זכינו להגיע לארץ ישראל.
חומר- בטון מחופה באבן ירושלמית.
אנדרטאות נוספות:
אנדרטה לזכר ילדי לנינגרד במצור 1941-1942 . 900 ימים שלהפצצות, רעב וקור. מעל מיליון נספים וביניהם מאות אלפי ילדים. הפסל יואל שמוקלר.

עצים להנצחת יום האלבה 25.4.1945 בו כוחות אמריקאים וסובייטים נפגשו בנהר האלבה והסתיימה מלחמת העולם השנייה.
עצים להנצחת 30 שנה למדינת קזחסטן שנתנה מקלט לאלפי יהודים במלחמת העולם.
אנדרטה משואה לתקומה. עיצוב ש.כץ. תרומת משפ' רינגל.

בשולי הגן נמצא רחוב קדושי אומות העולם ולאורכו שדרות ע"ש חסידי אומות העולם, שתוכננו על ידי אדריכל הנוף משה בירקנטל. לאורך הרחוב מוצבות קוביות מתכת חומות, המסמלות את המדינות שתושביהן הצילו יהודים בזמן השואה. על כל קובייה ישנו מספר "חסידי אומות העולם" של אותה מדינה. המספר מתעדכן מדי פעם. השינויים שנעשים במספרים נעשו במשך השנים כשהתגלו "חסידי אומות עולם" נוספים באותה מדינה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות