שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור אצל אספן כלי נגינה מיתר בקריית מלאכי

ישראל פרקר

אני ממשיך במסע גילוי עולמות חדשים, ברחבי המדינה, עבורי, ולאחרונה הגעתי לדירתו של אהרון מקמל, בקריית מלאכי.
אצל אהרון גיליתי לראשונה ריכוז גדול של עולם כלי המיתר, שלא ידעתי שהוא כל כך גדול ומקיף רבות ממדינות העולם, בהן מייצרים כלים שונים.
לאהרון מקמל, היה חלום ילדות. הוריו עלו מעירק ומהודו והם ניגנו על עוד (כלי מיתר קדום העשוי מעץ. נפוץ בעיקר בחצי האי ערב, במזרח התיכון, בצפון אפריקה, בחלקים בדרומה ובבלקן. מקור שמו בשפה הערבית, שבה משמעות המילה "עוד" היא "מקל".) והוא נדבק למיתרים משמיעי המוסיקה והחליט שהוא רוצה לאסוף כלי מיתר (וחלילים) מרחבי העולם. בפוסט זה אתייחס רק לכלי המיתר.
אהרון אוסף את הכלים מרחבי העולם כבר 40 שנה . בין השאר ישנם כלים מהמדינות:
פרס, אוזבקיסטאן, בוכרה, סין, הודו, מונגוליה, טיבט, תיאלנד, יגוסלביה, אוסטריה, איטליה, אוקינה, רוסיה, מרוקו, קניה, זאיר, מצרים וכו' …
על קירות חדר בביתו של אהרון וגם על הרצפה נמצאים למעלה מ-120 כלי נגינה ומיתרים שיש לו בממלכתו. הוא מציג אותם בתערוכות, במופעים ולמתעניינים. אהרון גם מנגן ושר ומלווה עצמו בכלי המיתר.
בתמונות שצילמתי אפשר לראות את הכלים השונים שנעשו ממרכיבים שונים וביניהם, שריון צב, פח שמן, עור נחש, חלקי עץ שונים עם שפע גילופים ופיתוחים.

עד שלא רואים את המוצגים לא מאמינים שיש כלי נגינה כאלה. רוצים לדעת יותר פרטים על הכלים וגם לשוחח עם אהרון, או אולי להזמין אותו? 050-6320044

כהרגלי, חקרתי קצת את נושא כלי המיתר, ברחבי הרשת:
כלי המיתר הם כלי נגינה, בהם מפיקים את הצלילים על ידי מיתרים רוטטים המחוברים לתיבת תהודה. יש מספר משפחות לכלי המיתר.
כלי פריטה – גיטרה, עוד, נבל, בוזוקי ועוד . מפיקים את הצלילים בהם על ידי פריטה במיתר באצבעות או באמצעות פריט.
כלי קשת – כינור, צ'לו, ויולה, קונטרבס וויולה דה גאמבה ועוד. מפיקים את הצלילים על ידי הרטטת המיתר באמצעות קשת, העשויה בדרך כלל ממוט עץ עליו מתוחות שערות סוס. פריטה באצבעות (פיציקטו), וגם על ידי הקשה על
כלי הקשה על מיתר – פסנתר בתוכו מתוחים מיתרים, ולחיצה על הקליד מפעילה פטיש קטן המקיש על המיתר. בצימבלום הנגן מקיש על המיתרים ישירות בעזרת פטישים.
דולצ'ימר – השמעת הצליל על ידי הזרמת אוויר.
לכל כלי יש גם שם.
דוגמה ארוכה: טאר, נבל, מנדולינה, קובזה, לאוטה, פי פא, דא סאנהסיאן, סאו , בללאיקה, בַּנג'וֹ, בנק, סז (משפחה), גיטרה (משפחה), ברביטוס, ברימבו, בוזוק, צ'פמן סטיק, שרנגו, נג, דוטאר, אפיגיון, קאנל, קנטלה, קאנון, קיטארה, קיתארה, קונטרבס, קופוז, קורה, קמנשה, קמנצ'ה, כינור, לבטה, לייר, פורמינקס, סיטאר, סורבהאר, שמיזן, טרמולו, ויולה, צֶ'לוֹצֶ'לוֹ, טאנבור, יארן, יוקולילי, שרנגו.
תודה לאהרון על האירוח המוזיקלי המעניין.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות