שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בחווה חקלאית תלמי אביב

ישראל פרקר

מדי חודש מתכנסים חברי העמותה הישראלית לתרבות קולינרית במקום מעניין, ברחבי המדינה, מסיירים, משוחחים עם המארחים ומחכימים. לאחרונה התכנסנו בחווה החקלאית הנמצאת בין פארק גני יהושע התל אביב לבין שכונות צפון רמת גן.
אני שמעתי על המקום בפעם הראשונה כשביקרנו במקום ואני בטוח שגם רבים רבים מאלה המבלים ונהנים בגני יהושע, כבר שנים רבות, לא שמעו מעולם על המקום המיוחד הזה, המוקף בגדר. השערים נפתחים לתלמידים הלומדים במקום, למוזמנים ולמורשים להיכנס למתחם החקלאי הגדול.

כהרגלי, כשחזרתי הבייתה בתום הביקור המאוד מעניין במקום, חקרתי ומצאתי ברשת האינטרנט את סיפור המקום. החווה הפרושה על שטח של כ 70 דונם, הוקמה בשטחי "פרדס גולדברג" שנקרא על שם בעליו יצחק לייב גולדברג, שהיה נדבן יהודי שהקדיש את חייו ואת כספו למען המפעל הציוני בארץ ותרם רבות למפעל ההתיישבות בארץ בימי העלייה הראשונה והשנייה. על שטחו של הפרדס הוקם בהמשך בית הספר החקלאי "תלמי אביב", שפועל במקום כ60 שנה ואליו מגיעים עד היום מידי שבוע תלמידי עשרות בתי ספר מתל אביב, לשיעורים בחקלאות.
גולדברג רכש את השטח בשנת 1918 מקאפוס, אחד מתושבי המושבה שרונה , וצירף לו אדמות נוספות שרכש. הפרדס נחשב למתקדם לתקופתו, ופרי ההדר שגדל בו זכה לפרסום. בתערוכת "תוצרת הארץ" שהתקיימה ביריד המזרח בתל אביב, בשנת 1929 זכו תפוזי הפרדס בפרסים על פרי משובח ואריזה מעולה.

במקום השתמרה באר אנטיליה שבה נעשה שימוש כדי להשקות את עצי הפרדס. אני אכתוב עליה בפירוט בפוסט מחקרי אחר. באר אנטיליה היא באר בה הועלו המים בעזרת בהמות עבודה
.
גולדברג היה בין מייסדי חברת "הכשרת היישוב", כרמל מזרחי ו"הבונה". הקים את "פרדס גולדברג" ואת "חוות גולדברג" בהר טוב. היה התורם הראשון ליישום רעיון גאולת הקרקעות של הקרן קיימת לישראל. תרם את הקרקע לבניית האוניברסיטה העברית בהר הצופים ואת המגרש לתיאטרון הבימה. היה המו"ל של "העולם" ו"הארץ", וממוציאי "העם", "הדור" וה"היום". ממקימי חברת אחיאסף.
המטרה בטיפוח החווה החקלאית היא לאפשר יציאה אל הטבע בלב הסביבה העירונית, חזרה אל השורשים ואל האדמה, ולעודד את הקהילה למודעות לסביבה ירוקה. לקרב את הילדים לטבע , הרחק ממסכי הטלוויזיה, המחשב והטלפון הסלולרי.
גינה לתושב – "החווה" מאפשרת לתושבי תל אביב לשכור חלקת אדמה בשטח החווה, לצורך גידול תוצרת עצמית. את החלקות ניתן לשכור בשני גדלים, 17 או 40 מטרים רבועים. דמי השכירות כוללים יועץ גינון וכלי עבודה, הם אינם כוללים זרעים ומים להשקיה. [email protected]

"החווה" פתוחה לקהל בימי השבוע אחר הצהרים בין השעות 19:00-16:00, ובימי שבת בין השעות 15:30-9:30. מומלץ להתעדכן בפעילויות המוצעות באתר החווה www.hachava.org.il או בטלפון: 03-6138286
המון תודה למרב אורן, מנהלת החווה שקיבלה אותנו, סיפרה על המקום והובילה אותנו בין חלק משבילי בחווה, הגדולה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות