שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במוזיאון בשדה ורבורג

ישראל פרקר

לאחרונה השתתפתי בכנס ארכיונאים אזורי שנערך בשדה ורבורג, בהובלת רבקה כץ ואורי שחם. סיירתי, מסוקרן, במושב ובסביבתו וגם במושב גן חיים הסמוך. את התרשמותי המצולמת מהבוקר המעניין אני מעלה במספר פוסטים.

למדתי מוויקיפדיה ששְׂדֵה וַרְבּוּרְג הוא כפר שיתופי ליד העיר כפר סבא, במועצה אזורית דרום השרון. הוא הוקם בשנת 1938 על ידי עולים מגרמניה שאליהם הצטרפו במשך השנים עולים מצ'כיה הונגריה ומפולין ועוד מתיישבים מהארץ. הכפר נקרא על שמו של ד"ר אוטו ורבורג, פעיל ציוני, איש מדע ובוטנאי מומחה, נשיאהּ השלישי של ההסתדרות הציונית.

ב-1933, נחתם בין הסוכנות היהודית לבין השלטונות הנאציים בגרמניה "הסכם ההעברה", שאפשר העברת כסף של יהודים מגרמניה לארץ. את הכסף אפשר היה להוציא רק על ידי רכישת ציוד בגרמניה; לכן נרכש ציוד כמו צינורות מים, מדי מים וכלי עבודה. מאות משפחות עלו מגרמניה, והתחייבו להתיישב בכפרים חקלאיים בארץ ולהשתמש בציוד.

בשנת 1937 יצאו משלזיה העילית ומאזורים אחרים יהודים שהגיעו להתיישב בקרבת כפר סבא. החברים הראשונים היו שלושים משפחות, אשר קיבלו כ-1,200 ליש"ט להקמת משק חקלאי, ועשר משפחות של עובדי ציבור אשר רכשו משקי עזר בעזרת הלוואות מהסוכנות. במאי 1938 אוחסנה תחמושת בסליק הראשון ולמחרת הגיעו המשפחות הראשונות והתיישבו בכפר.
בשנת 1945 העבירה הקרן הקיימת לישראל חלק משטחי חוות קלמניה, הסמוכה לטובת חקלאי שדה ורבורג.
ב-1951 הסתיים תהליך קליטתם של שתים עשרה משפחות עולים ניצולי השואה מהונגריה ומצ'כוסלובקיה, תהליך שהחל ב-1949.
בשנת 2008 הוקם ארכיון הכפר כחלק מחגיגות ה 70 להקמת המושב. הארכיון כולל איסוף חומרים, ראיונות, תרגום עדויות שנכתבו במקור בגרמנית, מיון ותיוק מסמכים שנמצאו בבתיהם של חברי המושב. מפעילי הארכיון עובדים בהתנדבות.

הארכיון נמצא במוזיאון המקומי בו ביקרתי וצילמתי מכל עבר את מה שראיתי בו . צילמתי גם את אוסף כלי החקלאות הישנים המוצגים בחצר המוזיאון.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות