שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שמן זית וזיכרונות אצל מגד

ישראל פרקר

את בני משפחת מגד פגשתי כשישבנו יחד ליד אותו שולחן באירוע הכרזת הזוכים בתחרות שמן הזית הבינלאומית טרהאוליוו 2023, שנערך במלון יערים.
הם סיפרו לי שיש להם מטע זיתים סמוך לביתם במושב נטעים הממוקם לא רחוק מראשון לציון. הם גם זכו במדליית זהב עבור שמנם "מגדים פיקואל".
בשבילי זה היה כמובן עוד מקום למהר ולבקר . קרוב מאוד לדירתנו.
מהר מאוד הגעתי למשק של רחל ויגאל מגד, במושב נטעים, וההפתעה הייתה ענקית. סיירתי במטעי הזיתים, לגמתי משמן הזית הזוכה ומצאתי בו הרבה דברים טובים ורגועים.
אבל לא הפסקתי להתלהב מהבית המלא באוספי שעונים, כלים ורהיטים מיוחדים ומהגינות שסביבו עם שפע צמחים ופרחים וגם ירקות טעימים היו שם. צילמתי וצילמתי. הרבה.

שמעתי בסקרנות את סיפורה של רחל מגד, בעלת הבית, עם "ידי הזהב" ולא רק בידיים הוא היה, הטוב לב והנתינה שלה.
רחל מגד נולדה במחנה עקורים באיטליה להורים שורדי שואה. שנים רבות היא עסקה בתחום החינוך והקנתה לדורות רבים של תלמידיה ערכים של אהבת הארץ והאדם. הדריכה שנים רבות מסעות בני נוער לפולין ועסקה בהנחלת זיכרון השואה. פעלה רבות יחד עם למידיה בסיוע לשורדי שואה בכלל ואוכלוסיות מוחלשות בפרט.
רחל זכתה בפרסים רבים בתחום החינוך, ביניהם הפכה להיות יקירת העיר חולון על תרומה משמעותית לעיר ולתושביה. קיבלה גם פרס מפעל חיים על הקמת מיזם "אבנים מדברות"; פרס מצוינות בחינוך ועוד.

מיזם "אבנים מדברות" שאותו ייסדה, מקיים מדי שנה ביום השואה מצעד הצדעה וזיכרון לאורך אנדרטות בבית, העלמין בחולון, שאותן הקימו שורדי שואה לזכר הקהילות שאינן עוד. המצעד מתקיים בשיתוף בני נוער, חיילים ובני הדור השני. בשנים האחרונות הפך המיזם לתוכנית חינוכית שנתית לבני נוער בתמיכת עירִיית חולון בשיתוף יד ושם.

בין טעימה, סיורים בבית ובחצר הגדולה עם גד , הבן, וצילומים הקריאה לי רחל מספר שירים מרגשים מספר שירים שכתבה. בצידו האחורי של הספר נכתב:
ילדה מתחת לשולחן – כתב יד חשוב ובעל משמעות, התורם להבנה מחודשת של עומק שבר השואה והשפעתו על בני הדור השני.
השירים כתובים מנקודת מבטה של ילדה המתגוררת בישראל, שהוריה, שורדי שואה, נושאים איתם את צלקות העבר לכל מקום. רחל חוזרת בכתיבתה לילדותה ומתארת דרך שיריה את אורח חייהם של שורדי שואה ושל ילדיהם, בני הדור השני.
דרך מבט ילדותי מתארת רחל את שגרת החיים בשנים הראשונות בארץ ישראל לצד זיכרונות כואבים מהחיים שהיו ואינם עוד; התמודדות עם געגועים שאינם מרפים, האבל הכבד שיורד כשיום השואה מתקרב, ההתאקלמות המורכבת בישראל, לעגם של הילדים הצברים כאשר הם מגיעים לגן, והשלכות זיכרונות: ילדותה על חייה גם היום כשהיא כבר סבתא לנכדים. זהו כתב היד עוצמתי, קשה ומטלטל לעיתים כמעט שלא ניתן לעיכול. הספר כתוב בדרך מקורית ואפקטיבית להצגת סיפור ילדותם של בני הדור השני
טקסט חשוב ובעל משמעות היסטורית מוסרית ואנושית. סיפור של דור שלא סופר: – סיפורם של בני הדור השני.

תודה לבני משפחת מגד על האירוח החם והמרגש והמון בהצלחה עם שמן הזית.
עוד פרטים אפשר לקבל בטלפון: 050-649-9955

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות