שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור במפעל קפה שטראוס-עילית בלוד

ישראל פרקר

קפה הוא מכנה משותף בין אינספור אנשים שרבים בכלל לא מבינים את שפת דיבורם של האחרים. מיליארדי אנשים ברחבי העולם נהנים מלגימת קפה מדי יום, ערב ולילה. הקפה מונגש לצרכניו בצורות שונות: פולים לטחינה עצמית, קלוי וטחון, נמס, אספרסו, קפוצ'ינו, אייס קפה ועוד.
מכינים אותו בדרכים שונות: אבקה בכוס ועליה מוסיפים מים רותחים, פילטר, דחוס, בפרקולטור, מורתח ובעוד דרכים שונות.

כשביקרתי במפעל שטראוס – עלית קפה, בלוד, כאורח מוביליו, הבנתי הייטב שקפה הוא עוד עולם ענקי מלא במידע ובאפשרויות. למדתי גם ששטראוס קפה הפכה להיות אחת מחמש חברות הקפה הגדולות בעולם במונחי רכש קפה ירוק, ואחת מחברות הקפה הצומחות ביותר בעולם בעשור האחרון. כשחקן כה גדול בתחום רכש קפה ירוק הניקלה בתנורים ומגיע כמוצר גמור לכוסות השותים אותו.
גם אני לוגם מספר כוסות קפה שאני מכין מפולים אותם טוחנת מכונת הקפה שלנו.

נפגשתי עם מארחנו במרכז המקצועי לטעימות קפה במפעל הקפה של שטראוס – עלית בלוד. החלל הרחב שעל קירותיו מדפים רבים עם עשרות רבות של סוגי ומותגי קפה מיועד בעיקר לאנשי מקצוע מתחום הקפה, אנשי רכש ואנשים המוזמנים לטעימות ולחוויות.
שמענו את סיפורו של הקפה בליווי צפייה בשקופיות מלאות במידע מעניין. חלל אירוח כולל שולחן טעימות קפה סביבו מתכנסים ומסבים מדי בוקר עובדים מקצועיים הבוחנים את טעמו של הקפה הנטחן מפולים המגיעים, משדות הקפה של שטראוס ברחבי העולם. מספר מכונות להכנת קפה פזורות מסביב והן הכינו לנו קפה טעים, כמובן.

בהמשך סיירנו במרחבי המפעל בהדרכת מנהל המפעל, זיו לוי. המקום מלא במכונות גדולות, אוטומטיות ,הפועלות לבד בתנועות מהירות ללא מגע יד אדם. שקיות הקפה טורקי מתמלאות לבד ונארזות וגם הקפסולות נוצרות, מתמלאות ונסגרות במהירות. הרעש חזק וכמעט אין ידי פועלים באולמות המילוי והאריזה האוטומטית.
תודה למארחינו שהרחיבו עוד קצת את ידיעותיי בנושא הקפה, שהוא נושא ענקי, כמעט ללא גבולות:
זיו לוי – מנהל מפעל שטראוס קפה לוד, ציון כהן – טכנולוג ראשי קפה קלוי, אילת אופק – מנהלת התחום הסנסורי, שי בניאל – מנהל הדרכה קפה עלית ואדם בן שמעולמנהל התוכן הדיגיטלי.

להלן קצת מידע מספרי על הקפה, שאספתי מהשקופיות בהם צפינו. עוד הרבה מידע על קפה, טעם וריח, נמצא בתמונות שצילמתי:
– בפולי קפה קלויים יש כ1600 חמרי טעם וריח
– מיני הקפה: 60% ערביקה, 40% רובוסטה
– 126 מיני קפה גרים בר ברחבי העולם.
– 65 מדינות מייצאות קפה ב500 איכויות שונות.
– לישראל מייבאים קפה מ17 מדינות שונות בלמעלה מ30 איכויות שונות.

קצת היסטוריה עניינה אותי גם.
1958 – עלית קיבלה החלטה לייצר קפה נמס בארץ. קפה נמס נחשב למשקה יוקרתי. במאי נחנך מפעל קפה נמס צפת. הצרכנים ייחסו למשקה החדש סגנון חיים ואווירה של חו"ל.
1959 – עלית נבחרה בסקר דעת קהל לחברה המובילה בקפה בישראל. על סמך הסקר חוברה הסיסמה: "העם החליט – קפה עלית"
1963 – עלית קנתה את "קפה קו" בלוד, אשר ניסה לייצר תחרות לקפה הנמס של עלית ללא הצלחה. "עלית" שינתה את ייעודו מקפה נמס לקפה קלוי ויוצרו בו, בין היתר, אבקת משקה "זיפ", שוקולית ושוקו פלא.
1991 – עלית התחילה לשווק קפה בפולין והקימה מפעל לייצור קפה בעיר פוזנן והגיעה למעמד מוביל בשוק הקפה הפולני.
1997 – שטראוס רכשה את חברת המזון הגדולה "עלית". ב-2004 התמזגה חברת שטראוס עם חברת עלית ושמה של החברה המאוחדת היה שטראוס-עלית. בינואר 2007 הוחלף שמה של החברה לשטראוס גרופ.
השאר היסטוריה מאוד רחבה ומורכבת בארץ ובעולם המאוד גדול בכל מה שקשור לקפה..
ויקיפדיה : לקפה כמה יתרונות בריאותיים. הקפה ממריץ את מחזור הדם ומעצים את תחושת היכולת לעמוד באתגרים. הוא מכיל כמות גבוהה במיוחד של נוגדי חמצון, העוזרים לחיזוק מערכת החיסון.
פולי הקפה מגיעים כמעט ללא עיבוד וכך משמרים בתוכם את הכמות הגבוהה של נוגדי החימצון והקפאין.
מקור השם "קפה טורקי" נובע מצורת הטחינה של פולי הקפה. הטורקים היו הראשונים שהשתמשו במטחנת נחושת לצורך טחינת הקפה, מאז נהוג לכנות את הקפה בשם קפה טורקי ומשתמשים בשם זה כבר עשרות שנים לא רק בארץ.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות