שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

קק"ל ומועצת הדבש נוטעות כ- 45 אלף עצים צוּפָנִיִים

להצלת ענף הדבורים הנמצא בסכנת הכחדה

לקראת ט"ו בשבט קוראות מועצת הדבש וקק"ל, לעם ישראל, לטעת עצים ושיחים צוּפָנִיִים (עצים שיש בפרחיהם צוף) במטרה להציל את דבורת הדבש הנמצאת בסכנת הכחדה.
תופעת היעלמות הדבורים מתרחבת משנה לשנה בעולם, ויוצרת חשש לעתיד ייצור מזון מן הצומח. דבורת הדבש היא המאביקה (מפרה) המרכזית בטבע האחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם.

הסיבה העיקרית הנחקרת לתופעת היעלמות הדבורים, הינה מחסור במזון לדבורים כלומר, צוף פרחים, הנובעת, בין היתר, ממשבר האקלים ואירועי קיצון המשפיעים על הפריחות, לצד מגמות עיור וצמצום האזורים החקלאיים.
לכן מקיימות קק"ל ומועצת הדבש פרויקט רחב היקף לנטיעת כ- 45 אלפי עצים ושיחים צוּפָנִיִים ברחבי הארץ. זאת במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף, המהווים מזון עיקרי לדבורת הדבש ולהרחבת מגמת הפריחה לאביב המאוחר לקיץ ולסתיו, בהם אין פריחה בצמחייה הטבעית.

במסגרת הפרויקט מגדלת קק"ל מדי שנה עבור הדבוראים, עשרות אלפי שתילי עצים ושיחים צופניים, שניטעים ברחבי הארץ בשיתוף הדבוראים. כמו כן משתפת מועצת הדבש את חברי היישובים, במטרה להגביר המודעות לשמירה על הטבע והבר, והבנת חשיבות דבורת הדבש לגידולי החקלאות וייצור מזון מהצומח.
מועצת הדבש וקק"ל מארגנות נטיעות בפרויקטים לאומיים.

דבוראים נוטעים עצים צופניים צילום- דבורת התבור


חגי יבלוביץ, מנהל מדור הזרעים בקרן קיימת לישראל:
"קק"ל מגבירה את שיתוף הפעולה עם מועצת הדבש על מנת לחזק את פריחת העצים הצופניים למזון עבור דבורת הדבש במהלך כל השנה, ובכדי להפוך את המדינה לירוקה יותר.
תהליך החלוקה של השתילים נעשה בשיתוף פעולה מלא עם מועצת הדבש והדבוראים. בשנים האחרונות נעשה תהליך של דיוק וייעול התהליך במטרה לסייע לדבוראים ולענף הדבש ובו בזמן לקבל את כל שרותי המערכת שנותנים לנו העצים. הם נותנים קיבוע פחמן, יצירת חמצן, שמירה על הקרקע מסחף ומפלישות בית גידול לבע"ח ועוד".

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש מברך על הפרויקט החשוב: "במועצת הדבש פועלים באופן רצוף באיתור שטחים נוספים מתאימים לנטיעה בישראל, במטרה להגביר את אספקת מקורות הצוף עבור דבורת הדבש אשר הינה המאביקה המרכזית בטבע.
לכן קיימת חשיבות עליונה להתגייסות כוללת של כלל הגופים בישראל לטובת נטיעות צופניות ובכך להבטיח את המשך ביטחון ייצור המזון בישראל.
אני מברך את קק"ל על התגייסותה ארוכת השנים למען ענף הדבש והדבורים בקיום נטיעות צופניות, ואת קהילות היישובים והמוסדות, שהתגייסו לפרויקט בשיתוף הדבוראים.
השנה הדבר חשוב מאין כמותו בשל החורף השחון ביותר מזה 50 שנה אשר עתיד להביא להפחתה ניכרת במקורות הצוף עבור הדבורה, לכן אני קורא לכל אזרחי ישראל, לטעת בט"ו בשבט רק עצים ושיחים צופניים למען דבורת הדבש".

מנתוני 'מועצת הדבש': בישראל מאות דבוראים המטפלים בעשרות אלפי כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ כאשר כ- 80,000 כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות. ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל עומד על כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה.

באתר מועצת הדבש – www.honey.org.il – ניתן למצוא מידע מה כדאי לטעת.  רשימת הצמחים הצופניים מופיעה בלשונית- הדבורים > צמחי צוף והאבקה

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות