שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

איפה דפי?

הנגשת הדפיברילטורים לציבור למען הצלת חיים

ד"ר אריאל חסידים, רופא ובעל תואר שני בבריאות הציבור וניהול מערכות בריאות, עומל ומשקיע מזמנו החופשי, בהתנדבות, להנגיש את הדפיברילטורים לציבור למען הצלת חיים בפרויקט איפה דפי.
אריאל פיתח ומפעיל את אפליקציית "איפה דפי?" המאפשרת מיפוי והצגה של מכשירי הדפיברילטור החצי-אוטומטיים (מכשירי AED) הציבוריים במרחב הקהילתי (מחוץ לבתי חולים) בישראל.
המידע המופיע באפליקציה הוא בהתאם למדווח על ידי משתמשי האפליקציה ("איפה דפי?") קיים גם אתר – https://defi.co.il/ אשר מציג נתונים דומים לנתונים המוצגים באפליקציה.

אריאל, נעם, אסיל ורותם, נפגשו בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון והקימו את המיזם השיתופי-חברתי למיפוי כל מכשירי הדפיברילטור בארץ. מכשיר הדפיברילטור משמש למתן שוק חשמלי בעת החייאה במצב של דום לב. שימוש במכשיר תוך זמן קצר ככל הניתן משפר משמעותית את סיכויי ההישרדות של המטופל. על פי חוק הדפיברילטורים, קיימים ברחבי הארץ אלפי מכשירים אך אין ריכוז  מידע לגבי מיקומם. לשם כך הוקם הפרויקט "איפה דפי?".
הרעיון הוא שכל משתמשי האפליקציה והאתר יוכלו  בעצמם וביוזמתם לשתף מכשירים במאגר, וכך ייווצר מיפוי ציבורי הזמין וזמין לכלל הציבור באמצעות אתר ואפליקציה חינמיים ופתוחים לכולם.

לאחרונה (בינואר 2023) פורסמה בידיעות אחרונות וב Y NET   כתבה שכותרתה:
"בלי מעקב וקנסות: למרות החוק – מוסדות ציבור לא מציבים דפיברילטורים".
בהמשך בפתיח נכתב:
"החוק שהתקבל בשנת 2008 מחייב הצבת מפעם (דפיברילטור) במוסדות ציבור – אך בפועל מתגלים פערים דרמטיים בנגישות אליו בין ערים ויישובים. בירושלים, למשל, מוצבים רק 69 מכשירים שיכולים להציל חיים. לא מתקיים מעקב אחרי המוסדות שלא התקינו את המפעם, ולא מוטלים עליהם קנסות. בתנועה לחופש המידע, שביקשה לפרסם את הנתונים, אומרים: "מצטיירת תמונה אבסורדית" "

ד"ר אריאל חסידים מבקש להבהיר ולתקן את המידע המופיע בכתבה:

1. בכתבה קיימת התייחסות ל"הצבת מפעמים במוסדות ציבור" בצורה שמרמזת על חובת הצבה במוסדות ממלכתיים/ששייכים למדינה, למרות שבפועל "תקנות הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, תשע"ד-2014" מדבר על חובתם של מחזיקים במקומות ציבוריים בהם עוברים ביום כ-500 איש לפחות, כך שרובם המוחלט של הדפיברילטורים בבעלות ואחריות הצבה פרטית.

התקנות: https://www.health.gov.il/LegislationLibrary/Klali07.pdf

2. בלשון החוק מצוינת על מי מוטלת חובת ההצבה, אך לא נקבע מנגנון אכיפה, רישום ולא הוקצה כל משאב לנושא, ולכן במדינת ישראל לא קיים מעקב על פריסת מכשירי הדפיברילטור באופן רשמי ואי אפשר לכתוב שבירושלים יש רק 69 מכשירים

3. בישראל קיים מיפוי דפיברילטורים חברתי שפועל כ-7 שנים (איפה דֶפִי?). זהו המיפוי הנרחב ביותר שמשמש את גופי ההצלה (מד"א ואיחוד הצלה) להכוונה בעת אירוע דום לב והוא מתעדכן על בסיס יומי על ידי עשרות אלפי משתמשים.

ד"ר אלי יפה סמנכ"ל מד"א בוועידת דפיברילטורים בכנסת 22.2.2022 :
https://www.youtube.com/watch?v=2NuqqIRkQ50

קישור לוועידה המלאה בכנסת בה דנו  בנושא : הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים והצגת יוזמות לעידוד השימוש והצבת דפיברילטורים:
https://main.knesset.gov.il/Activity/committees/health/Pages/CommitteeTVarchive.aspx?TopicID=23593

4. בירושלים נכון ל- 11.1.2023  מוצבים כ-423 מכשירי דפיברילטור מתוך 6150 שנמצאים על המפה המתעדכנים ומסודרים מידיי יום.

5. להרחבת השיח אפשר לקרוא יותר על אי שוויון והדרה בהצבת דפיברילטורים במרחב הציבורי במאמר של המעבדה לעיצוב עירוני של אוניברסיטת ת"א – אורבנולוגיה :
https://urbanologia.tau.ac.il/defibrillators-in-tel-aviv-inequality-and-exclusion/

וגם עמדות מפעמים (דפיברילטורים) חכמות במרחב העירוני: מדוע זה חשוב?
https://urbanologia.tau.ac.il/defibrillators-in-city-1/

לסיכום הנושא החשוב:
כ-5,000 אירועי דום לב מתרחשים מחוץ לבית החולים בשנה, 70% מהם במרחב הביתי.
הטיפול היעיל ביותר לתופעה הוא ביצוע החייאה באופן מידי ומתן שוק חשמלי למטופל (מכת חשמל) בטווח זמנים קצר של בשאיפה עד 3-4 דקות מתחילת האירוע.
מכשירי הדפיברילטור, המכונים בעברית – מפעמים, הם מכשירים אוטומטיים פשוטים לתפעול אשר מוצמדים לחזה המטופל, מנטרים את קצב ליבו ומאפשרים לתת מכת חשמל בהתאם לצורך. בשנים האחרונות ישנה עלייה במודעות לתופעה ולחשיבות מיקום מכשירי המפעם במבנים ומרחבים ציבוריים.

אז – איפה דפי?  https://defi.co.il/

להורדת האפליקציה החשובה


כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות