שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טרנדים ומגמות בתחום היין

עם טרואר חיפה

רגע אחרי שפתחנו את השנה האזרחית החדשה,  2023 , אורי אוחנה אחד מאנשי היין המוכרים בישראל והבעלים של חנות ובר היין 'טרואר' בעיר התחתית בחיפה מספר מה צופנת לנו השנה החדשה בתחום

 1. המשך טשטוש גבולות הצבע – תימשך המגמה של עשיית יינות אדומים קלילים, כאלו שאפשר ורצוי לשתות מצוננים. גבול הצבע בין רוזה ליין אדום ימשיך להפוך לדק יותר. כמו כן, יינות כתומים (לבנים שתססו על הקליפות שלהם) ימשיכו להתחזק ולטשטש את הגבולות הצבעוניים בינם לבין יינות לבנים עם צבע עמוק (למשל כאלו שראו הרבה חבית או שהתיישנו).
 2. יינות "טבעיים" ייכנסו למיינסטרים – יינות ללא התערבות, או מינימום התערבות, לעתים נקראים יינות טבעיים. מה שהתחיל כטרנד, מסתמן כמגמה שצוברת תאוצה, במידה מסוימת.
 3. השפעת המודעות הסביבתית – עם או בלי קשר למשבר האקלים, המודעות הסביבתית ממשיכה להתגבר. יותר ויותר צרכנים ימשיכו לדרוש יינות אורגניים, טבעוניים וביודינמיים.
  הביקוש הגדל יביא לכך שיותר יקבים יעברו לגידול אורגני וחלקאות ברת קיימא.
 4. התחזקות הרוזה – יינות הרוזה התחילו כטרנד שולי ועם השנים התקבעו כאלטרנטיבה לגיטימית ליינות לבנים או אדומים. בעבר יינות הרוזה היו יין משני של יקבים רבים, יוצרו מעודפי הגידולים ונמכרו בזול. הביקוש ההולך וגדל ליינות רוזה יביא גם השנה לכך שייוצרו יותר יינות רוזה איכותיים יותר, ברמת מחיר גבוהה יותר וכאלו שיכולים לכבד כל אירוע או ארוחה, בדומה ליינות לבנים ואדומים.
 5. עלייה בבועות – יינות מבעבעים הופכים להיות המרעננים הרשמיים של הקיץ, בעיקר באקלים החם של ישראל . יש מגוון רחב של מבעבעים כיום – החל משפניה ויינות המיוצרים בצורה המסורתית של שמפיין, דרך פרוסקו, פט נט ועוד.
  אנחנו מסמנים את יינות הפרנצ'קורטה (מבעבע בשיטה המסורתית מצפון איטליה) ככוכבי השנה.  יין מבעבע ימשיך לצבור אהדה ולהתייצב כאפשרות ליין יום יומי מהנה.
 6. כתום זה הוורוד החדש – יינות כתומים, כלומר יינות מענבים לבנים אשר תססו על הקליפות שלהם, היו מיוצרים לפני אלפי שנים בטרם ידעו איך להפריד את המיץ מן הקליפה של הענב.
  בשנים האחרונות היינות הכתומים חזרו לחיינו, בהתחלה כטרנד וכעת זו כבר מגמה. הטרנד לא רק שלא חלף, אלא התחזק והיום יין כתום עומד בגאון ובפני עצמו כקטגוריה נפרדת (לבנים, אדומים, מבעבעים, רוזה וכתומים). בשנה הקרובה היינות הכתומים ימשיכו להתחזק ונראה גם יותר ייצור של יינות כאלו כאן בישראל.
 7. יינות לבנים מריוחה – ריוחה מוכר בעיקר בשל היותו אזור של יינות אדומים עשירים ומורכבים. אך דווקא היינות הלבנים משם, מזנים כמו ויורה, טמפרניו ביאנקו וגרנאש בלאן, יעברו לקדמת הבמה השנה. מרביתם יינות מלאים, העוברים תקופה בחביות, מתאימים מאוד להימזג לצד אוכל ומותירים רושם רב.
 8. יינות פורטוגליים – כמדינה עם כל כך הרבה דרכונים פורטוגליים בתוכה, זה רק עניין של זמן עד שגם היינות משם יזכו לרגע שלהם.
  אבל ברצינות, היינות הפורטוגליים בדרך כלל יספקו תמורה בלתי רגילה למחיר. היינות מפורטוגל ימשיכו להיות איתנו אך יעברו צעד נוסף אל עבר קדמת הבמה.
  לא רק יינות פשוטים וזולים כבעבר, אלא כאלו רציניים יותר ואיכותיים מאוד, מזנים שאינם מוכרים למרביתנו.
 9. נשתה יותר יין – הישראלי הממוצע שותה כ-6 ליטר יין בשנה. זאת לעומת כ-46 בצרפת ואיטליה, כ-50 בפורטוגל וכו'.
  בעשור האחרון הצריכה הממוצעת עלתה ביותר מ-30 אחוז וסביר מאוד להניח שהמגמה תימשך גם בשנת 2023.

את טרואר חנות ובר היין הקים אורי אוחנה בעיר התחתית בחיפה. המקום משלב בתוכו בר יין וחנות לממכר יינות מכל העולם.
התמחות וייחוד של טרואר נוגע בכל המישורים בעולם היין : חנות, בר, תוכן (הרצאות, סדנאות וכו'), אירועים.
היינות נבחרים בפינצטה ומספקים חוויה שונה. בבר היין יש תפריט כוסות של 15 יינות שונים המתחלף כל שבועיים-שלושה. השינויים בתפריט נעשים כדי לשמור על עניין ולספק חוויה מעט שונה בכל ביקור במקום.
לצד היין ישנן מנות קטנות שמטרתן רק לתמוך ביין, לא לגנוב את ההצגה. היין כאמור הוא במרכז, האוכל הוא שחקן משני. י
כל חומרי הגלם נבחרים גם הם לאחר מחשבה רבה ומייצגים אזוריות וייחוד.
תפריט האוכל גם הוא זוכה לריענון מפעם לפעם ואפילו יש בתפריט התייחסות לאוכל טבעוני.

טרואר חיפה

רחוב הנמל 35, חיפה (סמטה אחורית)

טלפון – 077-3503585

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות