שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שבוע המורשת ה-9 יוצא לדרך

בסימן שירה עברית וישראלית ועוד

חגיגות שבוע המורשת האהוב על הישראלים ייפתחו שוב, כמדי שנה, בחג האורים – והפעם תחת הכותרת: "אנחנו על המפה: בשביל השירים של ישראל" •
בהובלת משרד ירושלים ומורשת ובשיתוף רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הספרייה הלאומית ויד בן־צבי, ובשיתוף פעולה מיוחד עם ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים וחברת החשמל – מתאחדים הגופים זו השנה התשיעית ומזמינים את כל הישראלים לטייל בין נופיה המתחלפים של הארץ, וללמוד את שביליה דרך השירים והמשוררים המרכיבים את הקאנון הישראלי •
בין הפעילויות המגוונות השנה: 'מובטחת' – מופע מוזיקלי ייחודי שנכתב במיוחד לכבוד אירועי שבוע המורשת, אתרים חדשים שנפתחים לקהל, חפירות ארכיאולוגיות שיוצגו לראשונה, מופעי שירה ומשחק, יצירת סרטי אנימציה לילדים, ציורי קיר, ביקור במוזיאונים, סיורי-שטח וסיורים מקוונים •
אתגרי טיקטוק לצעירים ולצעירים ברוחם, תחרות הסלפי באתרי המורשת היפים ביותר, ו – פק"ל הקפה המושלם • מעלים את המורשת שלנו על נס החנוכה

חגיגה ענקית של מורשת ישראלית צפויה בחנוכה הקרוב להמוני הישראלים שיפקדו את אתרי המורשת והגנים הלאומיים ברחבי הארץ, במסגרת חגיגות שבוע המורשת ה-9 ה'תשפ"ג. שבוע המורשת השנה יעמוד בסימן מחווה לשירה העברית והישראלית ולשירים שנכתבו לאתריה השונים של הארץ, תחת הכותרת: "אנחנו על המפה – בשביל השירים של ישראל".

שבוע המורשת, פרי שיתוף פעולה בין גופי המורשת: משרד ירושלים ומורשת, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הספרייה הלאומית ויד בן־צבי, מתקיים מדי שנה בחנוכה במטרה להעשיר את חווית המטיילים ולהנגיש לכלל האוכלוסייה את אתרי המורשת והנכסים ההיסטוריים שישראל מציעה – בשטח וגם במרחב הדיגיטלי. השנה, מצטרפים לחגיגת המורשת גם ארכיון הסרטים הלאומי – סינמטק ירושלים וחברת החשמל, במלאת מאה שנה להיווסדה.
לראשונה, ייפתחו לציבור גם עשרות בתי אוסף חבויים ומוזיאונים קטנים ברחבי ישראל, שיאפשרו מפגשים מפתיעים והצצה ל'מטמוני הארץ' ולסיפורם של אנשי הארץ לדורותיהם.
אירועי שבוע המורשת השנה סובבים סביב משוררים ושירים עבריים, ומשלבים פעילויות הקשורות בשירה העברית: החל ב"ימי בנימינה", "חורשת האקליפטוס", "אומרים ישנה ארץ", "טיול ארכיאולוגי", "צל עץ תמר", "האיש מן הבקעה", "ארץ קטנה עם שפם", "אין לי ארץ אחרת" – ועד "מסיבה בחיפה" ו -"תל אביב, יא חביבי, תל אביב", ועוד רבים טובים ואהובים על כולם.
אירועי שבוע המורשת תשפ"ג, תחת הסלוגן המוביל "אנחנו על המפה", ייפרסו ברחבי הארץ ויעמדו השנה בסימן מפת ישראל והשירה העברית. המפה שלנו אמנם קטנה, אך מספרת סיפור גדול וטומנת בחובה מורשת מפוארת שנפרסת מצפון ועד דרום ומשובצת בשפע אתרי מורשת מפוארים שמספרים את סיפורה.

במהלך שבוע המורשת יפרסו גופי המורשת מפות שונות ונקודות ציון מעניינות ומרהיבות לבחירת הקהל, בין היתר:
● מפת המקומות הכי שווים לפק"ל קפה
● אתרי המורשת והנקודות היפות ביותר לסלפי המושלם
● וכמובן – מפת אתרי המורשת המיוחדים ומפת השירים של ישראל

במסגרת אירועי שבוע המורשת, יעלה מופע יחיד במינו, "מובטחת". המופע, שנכתב ובוים על ידי המחזאי והבמאי יונתן בלומנפלד, חוגג את השירה שנכתבה על המקום, על ארץ ישראל ועל ערים ומושבות בארץ; כאשר מטרת היוצר היא לשים את השירה העברית בקדמת הבמה ולחגוג אותה בדרך חדשה. המופע מורכב מ-15 נגנים מלהקת הפיראטיות-הפיראטיות וארבעה שחקנים נוספים.

סקרנים לדעת איך נראים ראשי חצים מתקופת אנטיוכוס שטרם נחשפו? רוצים לקפוץ לביקור בביתה של נעמי שמר, להתנסות בחפירה ארכיאולוגית או ללקק את האצבעות בסיור קולינרי "שדרותי-אסלי"? מוזמנים לסקר את שבוע המורשת של משרד מורשת וירושלים וגופי המורשת בישראל.

שבוע המורשת יתקיים בחופשת החנוכה (19-26.12.22) בכל חלקי הארץ ויהיה פתוח כולו לסיקור תקשורתי. ניתן להגיע עם בני משפחה בכל הגילים. פרטים נוספים על שבוע המורשת ולוח אירועים ופעילויות מתעדכן – ניתן למצוא באתר הייעודי, בכתובת: https://moreshetonline.org.il/

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: "שבוע המורשת, שנחגג כבר 9 שנים בחג החנוכה, מציע לציבור הישראלי עשרות פעילויות ייחודיות באתרי המורשת בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום, במטרה לחזק ולחבר את הציבור כולו להיסטוריה הלאומית והעבר העשיר של עם ישראל בארצו – מתקופת המקרא ועד לתולדות הציונות והקמת המדינה. השנה, בחרנו בשירה העברית כנושא המרכזי, ובאמצעות השירים והפעילויות המגוונות אנו שואפים לחבר את הדור הצעיר אל המורשת הלאומית. אני מברך את כלל גופי המורשת השותפים למיזם הציוני והחינוכי החשוב, ומזמין את כל עם ישראל לצאת ולבקר באתרי המורשת במהלך חג החנוכה".

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "החפירות הארכיאולוגיות שמנהלת רשות עתיקות ברחבי הארץ הופכות דפים רחוקים בספרי ההיסטוריה, וביניהם את סיפורי החנוכה – לעדויות מוחשיות. התגליות צובעות את העבר בחיים ובאנושיות, כך שממש ניתן לגעת ולהתחבר לשורשים שלנו. הציבור הישראלי משתלב בעשייה הארכיאולוגית בחפירות ובמיזמי החינוך ברחבי הארץ. נכסי המורשת החשובים ניצלים מכיליון, ויחד עם מומחי השימור שלנו – זוכים לטיפול מיטבי. אני מבקש לברך את משרד ירושלים ומורשת ואת גופי המורשת, השותפים שלנו לדרך, על שילוב הכוחות בשבוע המורשת, כמו גם לאורך השנה כולה".

רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "מדינת ישראל התברכה בנכסי מורשת מהחשובים בעולם. רשות הטבע והגנים משמרת, מטפחת ומנגישה אותם לציבור כבר 60 שנה. הדאגה לשימור והגנה על אתרי ונכסי המורשת של ישראל, בעידן של שינויי אקלים והשפעות של התחממות גלובלית, עלייה במפלס פני הים ואירועי מזג אוויר קיצוניים – מעמידה בפני רשות הטבע והגנים אתגר מורכב מול איתני הטבע, ויש לנו, יחד עם כל גופי השימור והמורשת, מחויבות רבה בשימור האתרים – עבורנו ולמען הדורות הבאים".

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: "מזה דורות חוגג עם ישראל את חנוכה, חג הכולל סיפורי גבורה, מרד, מאבק לעצמאות, ובעיקר – ניסים ונפלאות. נושאים אלה מוצגים על ידי כל השותפים במסגרת שבוע מורשת, בהובלת משרד ירושלים ומורשת. תחת הכותרת של ניסים ונפלאות, אנחנו מציפים ומספרים מדור לדור את הסיפור המופלא והדרך הארוכה והמרתקת של החלוצות והחלוצים, בוני הארץ, והגשמת החלומות שלהם ושל הבאים אחריהם. זהו סיפור המתאים את עצמו לכל אחת ואחד מאיתנו, ואנו מצפים בחג לכל עם ישראל בלמעלה מ-200 אתרי מורשת, באמצעותם מנחילה המועצה לשימור אתרים, בסיוע כל שותפיה, את מורשת ארץ ישראל. חג אורים שמח!"

יו"ר דירקטוריון הספריה הלאומית, סלי מרידור: "הספרייה הלאומית שמחה להוביל את נושאי הנגשת חומרי המורשת והתרבות באמצעים טכנולוגים חדשים ויצירתיים. במהלך שבוע המורשת הציבור הרחב יוכל לחוות בכל הפלטפורמות הדיגיטליות של הספרייה הן את האוצרות ההיסטוריים והנכסים התרבותיים השמורים באוספי הספרייה, והן את מכמני ארכיון המוסיקה והצליל".

ד"ר יניב מזומן, מנכ"ל יד בן־צבי: "שבוע המורשת הוא הזדמנות נפלאה למפגש של הציבור הישראלי עם הסיפור של כולנו, דרך השטח – ביציאה אל אתרי המורשת והגנים הלאומיים מצפון הארץ לדרומה. חלק מהמורשת שלנו צפונה גם בבתים פרטיים, במוזיאונים קטנים ובבתי אוסף – והם רבים ומגוונים, כפניה של ישראל. לכבוד שבוע המורשת, יפתחו גם הם את שערם בפני הציבור, ויאפשרו לנו לצאת למסע משותף אל סיפורם הנפלא של אנשי הארץ. המפגש הזה הוא חלק מעיצוב הזהות שלנו. הכבוד לעבר והלמידה ממנו מעמיקים את ההבנה שלנו על דמותה של מדינת ישראל. בשבוע המורשת השנה נבחרה השירה העברית והישראלית כנושא מוביל. השירה, על משמעותיה הגלויות והנסתרות, היא חוליה מרכזית בבניית הקשר החי בין הציבור לארצו ולמורשתו. מוזמנים לקחת חלק ולהתחבר בצורה עמוקה יותר לסיפור שלנו".

המשרד לירושלים ומורשת
משרד ירושלים ומורשת הינו המשרד הממשלתי האמון על טיפוחה של עיר הבירה של ישראל וכן על שימורה של המורשת הלאומית ברחבי הארץ. אגף מורשת, מטרתו טיפול בנכסי מורשת לאומיים על ידי חשיפתם לקהל הרחב, שימורם, שחזורם ופיתוחם של אתרי מורשת לאומית מצפון הארץ ועד לדרומה. האגף עוסק במורשת מוחשית ובמורשת שאינה מוחשית, כדוגמת מוזיאונים וארכיונים.

פעילויות ואתרי שבוע המורשת:

אתרי צפון:

עין קשתות-אום אל קאנטיר – רשות העתיקות
סיור בלתי נשכח בכפר גולני מימי המשנה והתלמוד, ובלבו בית כנסת מפואר. בסיור תוכלו להתרשם מהיכלית ארון הקודש בבית הכנסת, השמורה והמפוארת ביותר שנתגלתה עד כה בארץ.
23.12.22  שעות: 11:00, 13:00
קישור להרשמה:
https://einkeshatot.org.il/tours/

בית יגאל אלון  – רשות העתיקות
חנוכה לכל המשפחה בבית יגאל אלון: סיורים, חדרי בריחה, יצירה, אוצרות ותגליות
סיורים במוזיאון 'אדם בגליל' אשר על שפת הכנרת בין תחנות בחייו של יגאל אלון, ובתערוכה 'שביל הסנהדרין' בה תכירו ממצאים נדירים ומרגשים: סירה עתיקה שהפליגה בכנרת, אבן נדירה מימי המקדש, אוצרות ומטבעות, נרות וקמעות. בנוסף, בבית יגאל אלון, יתקיים במהלך החג חדר בריחה הפלמ"ח.
20-22.12  שעות: 10:00, 12:00
תיאום מראש לחדר הבריחה:
בתשלום נפרד ובתיאום טלפוני 04-6722770

סדנת יצירה בעקבות נרות השמן
כיצד הכינו נרות בעולם העתיק ואיך השתנו הנרות לאורך השנים? על כל אלו ועוד נשמע במהלך סדנת יצירת נרות חרס.
20-22.12  שעות: 11:00, 13:00

הצטרפו אלינו ובואו לגלות בתי מגורים, סמטאות, בית בד וגולת הכותרת – בית כנסת מפואר, באתר הארכיאולוגי לרגלי הר ניתאי.
20.12  שעות: 16:30-15:00

סיור מרתק בחוקוק הקדומה
בואו לגלות מערכת מסתור, מתקנים חקלאיים ייחודיים, מעין שופע ובית כנסת גדול ממדים, מפואר ומפתיע, ובו כתובות פסיפס מסקרנות.
21.12 שעות: 16:30-15:00

סיור בטבריה העתיקה
הסיור יתמקד בפארק הארכיאולוגי של טבריה ויכלול ביקור במבנה התיאטרון, רחוב החנויות, בית מרחץ, מבנה ציבורי ועוד.
22.12  שעות: 16:30-15:00
להרשמה לסיורים:
https://forms.office.com/r/hjTnb8QKQ8

יודפת העתיקה – רשות הטבע והגנים
בואו לסייר ביודפת העתיקה, להכיר היסטוריה מרתקת ולהתרגש מהשרידים מימי המרד הגדול נגד הרומאים, עת התרחשו כאן קרבות עזים. סיור בהדרכת מורי דרך של משרד התיירות. משך הסיור כשעתיים בשטח חשוף. מומלץ לבוא בלבוש חם.
20-26.12

בניין רוטנברג – מתחם תחנת הכוח בחיפה –  יד בן צבי
חברת החשמל כמעט בת מאה – הארכיון יוצא לאור
במהלך שבוע המורשת נקיים שני סיורים בבניין רוטנברג ההיסטורי – בו שוכן ארכיון החברה וגם משרדו של מייסד החברה, פנחס רוטנברג. לצידם, ציור קיר של מרדכי גמפל משנת 1961. בסיור נשפוך אור על הסיפורים מאחורי האוספים והפריטים הנדירים שנשמרו בארכיון מראשיתה של חברת החשמל.
21.12.22 שעות: 11:00-09:30/ 15:00-13:30
לרישום לסיור:
ארכיון חברת החשמל: tzur.efrati@iec.co.il או בטלפון: 0723437321

גן לאומי ציפורי –  רשות הטבע והגנים
עיר הפסיפסים קמה לתחייה
צלצולי פעמונים בעיר הפסיפסים.
בואו לבקר בבירת הגליל, לפתור חידות ולגלות הפתעות בין הרחובות העתיקים ועל גבי רצפות פסיפס בנות 1,500 שנה: מנורת שבעת קנים, שופר, מצילתיים ופעמונים נסתרים. בסיום, נהנה ממופע מוסיקלי משעשע לכל המשפחה, בו ניצור יחד עם הפייטנים הנודדים את הימנון המלך הבלתי נשכח, נדליק יחד נרות חנוכה ונשתתף בסדנאות יצירה של נרות שמן.
20-22.12, 25.12  סיורים מודרכים בשעות 10:00 ו-12:30

בואו לבקר בבירת הגליל, בה ישב הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בין הרחובות העתיקים, הפסיספסים המרהיבים, התיאטרון המשקיף אל הנוף ומאגרי המים העצומים – מחכים לכם גם פייטנים נודדים עם מופע מוסיקלי משעשע בו תיצרו את הימנון המלך הבלתי נשכח, סיורים מודרכים וסדנאות יצירה של נרות שמן.
21-25.12.22 שעות: 10:00 – 15:00
קישור להרשמה:
https://www.parks.org.il/reserve-park/%D7%92%D7%9F-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%A6%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99/

בית שפרירי (בית נעמי שמר) בקבוצת כנרת
יד בן צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
סיור, סיפור ושיר – בנוף חייה של נעמי שמר
סיור בנוף חייה של נעמי שמר בין השירים המוכרים והאהובים, לבין הפסנתר שכה אהבה, הכנרת, חורשת האקליפטוס והסיפורים המרגשים.
בתיאום מראש,
טלפונית 0505655438, או – tour@kinneret.org.il

בית גורדון – יד בן צבי
נקיים בבית גורדון מספר הדלקות נרות מיוחדות מלוות במקהלה:
הדלקת נרות עם מקהלת פעמון
19.12.22, 22.12.22, 25.12.22 שעות: 17:30
הדלקת נרות ושירי חנוכה עם חבורת קולות ירדן ומקהלת קנטבילה
22.12.22   שעות: 17:15

אתר רכבת העמק כפר יהושע – המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
"עוד הרכבת שטה בעמק", סיור וזמר עם עפר גביש
נסייר בתחנה הישנה בכפר יהושע בין המבנים היפהפיים, עליהם נשיר וגם נשמע את הסיפורים שמאחורי השירים. בתום הסיור נערוך הדלקת נרות.
21.12.22 שעות: 18:30
להרשמה:
https://tickchak.co.il/35801

בית אהרנסון  המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
במהלך שבוע המורשת נקיים בבית אהרנסון מספר פעילויות מרתקות:
משחק שאלות נושא פרסים שמתקיים במהלך הביקור במוזיאון, חידון על המחתרת ועל היסטוריית משפחת אהרונסון, המשחק הינו מקוון וניתן לשחק אותו מכל מכשיר נייד.
בנוסף, נקיים פינת יצירה וצביעה לילדים במוזיאון עם אלמנטים של המחתרת הקשורים גם לחג החנוכה.
ולבסוף, בסיום כל יום נקיים בחצר בית המשפחה היושב על המדרחוב הדלקת נרות חנוכה חגיגית. מלווה בשירה ונגינה.

משכן לאמנות עין חרוד – המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
אור גדול במשכן!
פעילויות חנוכה במשכן לאמנות עין חרוד
משחקי פעילות של שבוע המורשת
סדנת פסיפס לכל המשפחה
כרטיסיות פעילות עצמאית
מגלים את האור בסדנת היצירה
20-22.12.22  שעות: 14:00-10:00
קישור להרשמה:
https://ehm.smarticket.co.il/

מוזיאון בית שטורמן –  המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
במוזיאון ייתקיימו מספר פעילויות מעניינות ומרגשות במהלך שבוע המורשת:
"סוד העמק" – משחק חווייתי אתגרי מעולמות חדרי הבריחה.
תערוכת הילדים "עוד סיפור אחד" – מוקדשת לספרות הילדים אשר נוצרה בחלקה הגדול כאן, ביישובי העמק והיוותה נדבך ראשון ומשמעותי בבניית התרבות העברית- ישראלית החדשה.
תערוכת הצילום החדשה "דיוקן_עמק" – לציון מאה שנות התיישבות ציונית וחלוצית בעמק בחרנו לשרטט תמונת דיוקן של העמק ואנשיו, בעבר ובהווה, ובכך למתוח קו מוחשי בין נרטיב העמק המיתולוגי לדמויות המשקפות את נוף העמק כיום. בתערוכה מוצגות לראשונה תמונות מארכיון הצילום ההיסטורי של מוזיאון בית שטורמן, הפוטותיקה, ולצידם מוצגים בתערוכה תצלומי דיוקן עכשוויים שצילמה הצלמת ורדי כהנא בחודשים יולי-אוגוסט 2022. באמצעות שפה חזותית ייחודית מעניקה כהנא פרשנות אישית לדיוקנאות האנשים ולפועלם, ודרכם משרטטת דיוקן _ עמק.
ובנוסף ב-20.12.22 – תתקיים הצגת ילדים מיוחדת של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער!
במהלך שבוע המורשת

בית טרומפלדור – תל יוסף –  יד בן צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
ביקור בתערוכה המספרת ומציגה את האיש יוסף טרומפלדור, תחנות בחייו, גדוד העבודה וההגנה שהוקם על שמו והחותם שהשאיר בהתיישבות ובהגנה. התערוכה ממשיכה ומספרת את סיפור קיבוץ תל יוסף בחוויה נוסטלגית ומרגשת.
בכל ימי שבוע המורשת. בשישי ובשבת, במסגרת שבת ישראלית.
בשבוע המורשת: 16:00-10:00. בסופ"ש: 13:00-11:00.
לתיאום מראש מחוץ לשעות הפעילות:
שוקי שפרן 052-8511372, איה שפרן 052-3322917

מוזיאון המזגגה ותל דור –  רשות העתיקות
מוזמנים להגיע למוזיאון המזגגה ותל דור, לסיורים מרתקים במוזיאון בעקבות פכיות השמן, להשתתף בסדנת יצירת נרות חרס חינמית ולהגיע לסיורי רשות העתיקות בתל דור אשר יצאו מחצר המוזיאון.

בית ימי בנימינה
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
בסיור במושבה הותיקה שחגגה 100, נגלה סליקים סודיים, נפענח כתב סתרים ונשמע על תשדורות רדיו מסתוריות. נבקר בבתי מייסדים, נראה כלים 'של פעם', ונספר גם על הפזמונאי האהוב אהוד מנור, יליד המושבה.

אתרי מרכז:

מכון גנזים של אגודת הסופרים בבית אריאלה – המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
סיור מזמר בעקבות משוררים אשר הארכיונים שלהם אצורים במכון גנזים – יורם טהר-לב, שאול טשרניחובסקי ולאה גולדברג.
20/12-21/12, 25-26/12  שעות: 10:00 ו-12:00
להרשמה:
בטלפון 03-7240549 או באימייל gnazim11@hebrew-writers.org

קריית עבודה  –  המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
קריית עבודה ושירה עברית וישראלית
מה הקשר בין דני סנדרסון והצרכנייה הראשונה בחולון? זאת ועוד נגלה בסיור שיעבור במוקדים עיקריים בשכונת קריית עבודה, שכונת פועלים שהיוותה את תחילת שירותי הציבור המאורגנים בחולון. נכיר את השכונה ונתבל את הסיור בשערה עברית הקשורה למקום, החל משירים אופייניים לתקופה ועד לשירה ישראלית עכשווית.
23.12.22 שעות: 12:00-10:30
קישור להרשמה:
https://eventbuzz.co.il/ejty

מוזיאון מורשת החשמונאים – רשות העתיקות
חוזרים במנהרת הזמן
ביקור במוזיאון החשמונאים ומפגש עם הסופרת גלילה רון פדר עמית.
בואו נצא במנהרת הזמן למוזיאון החשמונאים ולספרייה.
רוצים לראיין את יהודה המכבי? לפגוש את הילדים שחיו במודיעין העתיקה?
הצטרפו אלינו לסיור במוזיאון מורשת החשמונאים ולמפגש עם הסופרת גלילה רון פדר עמית בספרייה הציבורית ע""ש שכטר.
הפעילות כולל – הפעלות חווייתיות, צפייה בסרט עם אפקטים שייקחו אתכם חזרה בזמן, בינגו בחידות נושאת פרסים והדלקת נרות חגיגית.
20.12.22

תחנת נרות חרס
כלי המאור הקדומים מלמדים אותנו רבות אודות התרבויות הרבות שחיו ופעלו בארץ ישראל. המשתתפים יכינו בסדנא כלי בחומר. התחנה מתאימה לכל גיל. ילדים צעירים (גן -א -ב) בליווי מבוגר. הכנת פסיפס מנורה- נתחקה אחר סמל המנורה המופיע בפסיפסים רבים בארץ ישראל. נכין תוצר אישי בדגם המנורה.
21.12.22

כיכר השוק
כיכר השוק בכפר הקדום. נערוך בה סדנאות והדגמות של מלאכות קדומות: חרש המתכת, טוויה ואריגה, קליעת סלים ומשחקים בעת העתיקה
21.12.22

לחיות את הימים ההם
עמדת תלבושות על רקע כפר קדום מימי הבית השני כולל צילום מגנטים למזכרת. מדובר בפעילות לכל המשפחה.
22.12.22

קומיקס החשמונאים
סדנת קומיקס חשמונאים לאורך התקופות
25.12.22

חאן שער הגיא –   רשות הטבע והגנים
סיפורי גבורה בדרך לירושלים
סיור מרגש ואינטראקטיבי המספר באמצעות סרטים, הפעלות טכנולוגיות ועדויות מרגשות על גבורתם של הנשים והגברים שהיו חלק מהמאבק על הדרך לירושלים ערב הקמת המדינה.
במשך כל ימי השבוע, כולל שישי ושבת שעות: 16:00-08:00
קישור להרשמה:
https://www.parks.org.il/reserve-park/gay-2/

צריף הנשיא ביד בן צבי – יד בן צבי
בואו לבקר בצריף הנשיא, צריף שהוא בית.
במהלך שבוע המורשת יתקיימו בסניף מספר פעילויות, ביניהם:
חמש מנורות וצריף אחד – חנוכה בצריף הנשיא ומופע פייטנים-נודדים
בסיור נכיר את הנשיא שלא התבייש לאכול עוף בידיים, שפתח את דלתו לפשוטי עם ולמכובדים, לילדות ולילדים, לעולים חדשים ולתושבים ותיקים. נברר מדוע הנשיא קיבל את אורחיו בצריף דל וצנוע ולא בארמון מפואר ונחפש יחד חמש מנורות מופלאות המסתתרות בצריף. בסיום הסיור פייטנים נודדים יגיעו אל הצריף וינסו יחד עם הילדים לחבר את השיר החשוב ביותר בעולם. האם תצלח בידינו המשימה? אל תחמיצו!
20.12.22 ו-22.12.22 שעות: 12:30-11:30, 13:30-12:30 ו-14:30-13:30

השיר החשוב ביותר בעולם
הפייטן מי-פה-סול ועוזרו הנאמן מיתר נמצאים בבעיה. המלך בן-פזמון הטיל עליהם משימה קשה מנשוא – לכתוב שיר המנון לממלכה, שיישאר לנצח. איך עושים זאת? אין להם מושג! בעזרת הילדים ילמדו צמד המוזיקאים מה יש באתר שעליו אפשר לכתוב את השיר החשוב ביותר בעולם, שיר שיישאר לנצח.
20.12.22 ו-22.12.22  שעות: 12:30, 13:30, 14:30

בנוסף, יתקיימו במהלך השבוע, סיורים מרתקים בירושלים ותל אביב בעקבות יוצרים ומשוררים:
כותבות הכל במכחול – סיור בעקבות משוררות בירושלים
ירושלים, 18/12/2022 שעות:  18:00-15:00
קישור להרשמה:
https://act.ybz.org.il/he/%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%9E%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%9C-1812

קוראים את העיר: בעקבות אלתרמן בתל אביב
תל אביב, 22/12/22  שעות: 12:00-09:00
קישור להרשמה:
https://act.ybz.org.il/he/%D7%90%D7%9C%D7%AA%D7%A8%D7%9E%D7%9F-%D7%91%D7%AA%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91-2212

ירושלים תמיד שניים: בעיני יהודה עמיחי ויצחק שלו
25/12/22, ירושלים  שעות: 13:00-10:00
קישור להרשמה:
https://act.ybz.org.il/he/%D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%97%D7%99-%D7%A9%D7%9C%D7%95-2512

מוזיאון חצר הישוב הישן – יד בן צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
מוזמנים לבקר במבנה ירושלמי בן 500 שנה בלב הרובע היהודי בירושלים, בו נגלה איך חיו בלי חשמל ומים זורמים ובמה שיחקו פעם הילדים? נסייר בתערוכות, נכיר את אוסף החנוכיות ונפתור יחד תעלומות.
20-22.12, 25-26.12  שעות: 15:00-10:00

מוזיאון מגדל דוד – יד בן צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
החיזיון הלילי
בואו לראות, לשמוע ולחוות במופע לילי חדשני, המוקרן על חומת מצודת מגדל דוד, בין שביליה הנסתרים ושרידיה העתיקים. דמויות מוחשיות, מוזיקה מקורית ותסריט קצבי ומלוטש חוברים לחוויה יוצאת דופן, המאפשרת לצופים לצאת למסע היסטורי בן אלפי שנים. באמצעות מערכת מקרן לייזר מתוחכמת עולות דמויות וירטואליות של מלכים שקמו ונפלו, מבנים מקודשים שנבנו על אדמתה של העיר, צבאות שלחמו למענה, וכן תרבויות, דתות ומיתוסים שצמחו מתוכה. מוזמנים לצפות ולהתרגש מסיפוריה המרתקים והייחודיים של ירושלים, שמתעוררים לחיים על רקע תפאורת העיר העתיקה. החיזיון מוקרן בשפה בין־לאומית של סאונד ומראות, ומתאים לכל אחד ואחת, בכל גיל, מכל דת ומכל לאום.
החיזיון הלילי מונגש על-ידי תיאור קולי עבור אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה.

מופע המלך דוד
החותם שהותיר דוד המלך על העיר ירושלים, אשר התעצם לאורך השנים בידי אומנים, ציירים ופסלים, זוכה להטבעה ייחודית נוספת גם בימינו – במופע אור־קולי חדשני ומרתק.
על רקע תפאורת מצודת דוד העתיקה ושמי הלילה הירושלמיים הקסומים, מתעוררת דמותו המיתולוגית של דוד לאורך השנים – כנער, רועה צאן, לוחם אמיץ, משורר ומוזיקאי; דרך העוברת בנתיבים היסטוריים, אשר הובילו אותו לתפקיד חייו כמלך וכמנהיג דגול בראשית ההיסטוריה היהודית. המופע האור־קולי הוא גם מחווה לאומנים, אשר זיהו את דמותו רבת הפנים של דוד, ויצרו לאורך השנים יצירות קלאסיות בהשראתו.
המופע נפתח בסיור וירטואלי בין יצירותיהם של שאגל, מאטיס, מיכלאנג'לו ועוד רבים וטובים, וממשיך לתוך תמונות מחייו של דוד, הנשזרות לתוך סיפוריה הייחודיים של ירושלים.
המופע מוקרן באמצעות מערכת מקרן לייזר מהמתקדמות ביותר בעולם, מלווה בסאונד מקורי ותסריט מלוטש. כל אלה מתאחדים לחוויית צפייה ההופכת את המבקרים לחלק מפיסה משמעותית ביותר בהיסטוריה היהודית. המופע מוקרן בשפה בין־לאומית של סאונד ומראות, ומתאים לכל אחד ואחת, בכל גיל, מכל דת ומכל לאום.

להאיר את העיר! סיורי חנוכיות למשפחות ברובע היהודי
סיור למשפחות באווירה החגיגית של חנוכה בין חנוכיות, גבורות, ניסים ונפלאות. נשוטט בסמטאות ובחצרות הרובע היהודי לאורן של החנוכיות הדולקות בחלונות ובפתחי הבתים. נשמע על הרקע ההיסטורי של החג, נכיר את מנהגי החג ונשיר את שירי החנוכה. נרגיש יחד את אווירת החג ונסיים בתצפית מרגשת לכותל המערבי.

ירושלים ממעוף הציפור
מסלול סיור בין דגמים היסטוריים המציגים את ציר הזמן של ירושלים. המסלול באוויר הפתוח של חצר המצודה רחבת הידיים, מזמין את המבקרים להכיר את ירושלים ולגלות כיצד השתנו פניה לאורך ההיסטוריה. הסיור כולל דגמים היסטוריים ייחודיים של ירושלים המתארים את השינויים שחלו בירושלים לאורך אלפי שנים. לאורך המסלול נקודות עניין רבות וממצאים מתקופות שונות בציר הזמן של ירושלים שהתגלו בחפירות ארכיאולוגיות במצודה. הממצאים הארכיאולוגיים והדגמים המפורטים משלימים את סיפור התפתחותה של העיר במהלך כ-3,000 שנות היסטוריה.

ארמון הורדוס והקישלה
מסלול סיור המזמין את המבקרים למסע מרתק אל עברה של העיר, אל האירועים הגדולים והסיפורים שעיצבו את פני ההיסטוריה. בשנת 1999 ביצעה רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית נרחבת בקישלה בה נחשפו סודותיה של העיר מימי בית המקדש הראשון ועד ימינו. הסיור עובר דרך שרידי ארמון המלך הורדוס, מפעל יהודי מימי הביניים ובית המעצר שבקישלה, וכולל ממצאים נדירים, סיפורים ועדויות מרתקות.

יש להזמין כרטיסים מראש באתר מגדל דוד

גבעת התחמושת –  המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
סיפורי גבורה של משחררי ירושלים במוזיאון ששת הימים
סיור מיוחד כולל הדרכה למשפחות במוזיאון ששת הימים – נשמע על סיפורי הגבורה המרגשים של משחררי ירושלים ולאורם יקבלו המבקרים "משימות אומץ" שיצרו קשר בין דורי מיוחד. אם תעמדו במשימה מובטחת לכם מדליית אומץ מיוחדת מגבעת התחמושת. לאחר הסיור מוזמנים המבקרים לתחנות יצירה באוירת החג.
20-22/12.22 ו-25.12.22
כל שעה עגולה בין השעות 15:00-10:00

ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים
בגלל המלחמה ההיא – הקרנה חגיגית
לרגל שבוע המורשת ופסטיבל הסרטים היהודי, תוקרן בארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים רסטורציה של הסרט "בגלל המלחמה ההיא" בהקרנת בכורה חגיגית. סרטה התיעודי של אורנה בן־דור מלווה את המוזיקאי יהודה פוליקר ומחבר השירים יעקב גלעד במסעם ליצירת "אפר ואבק", אלבומם עטור השבחים.
דרך שיחות עם היוצרים ובני משפחותיהם משרטטת בן־דור דיוקן חושפני ואינטימי של מערכות היחסים הסבוכות של בני הדור הראשון והשני לשואה. התוצאה היא מסע רגשי מטלטל הנע בין עדויות מזוויעות ליופיים המהפנט של שיר האלבום, שהפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית.
"בגלל המלחמה ההיא" זכה בפרסים בפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים של ברלין סנט־פטרסבורג. הכנת והקרנת הרסטורציה נערכת ע"י ארכיון הסרטים הישראלי, בתמיכת שירות הסרטים הישראלי, משרד ירושלים ומורשת ומשרד התרבות והספורט.
20/12/2022  שעות: 20:30

הכנס הארכיאולוגי של בית שמש – רשות העתיקות
בואו לסייר איתנו בשפלת יהודה, באתרים הארכיאולוגיים תל ירמות ותל עזקה, בהם נתגלו ממצאים חדשים השופכים אור על תקופת המקרא בשפלה המרכזית. לאחר הסיורים יתקיים כנס הארכיאולוגיה של בית שמש, שיעסוק בהיבטים הגאוגרפיים, הארכיאולוגיים וההיסטוריים של שפלת יהודה, לאור התגליות העדכניות של החופרים.
19.12.22
הסיורים יתקיימו בין 16:00-11:30
הכנס יתקיים בין 20:00-16:30

אתרי דרום:

ארמונות החשמונאים –  רשות הטבע והגנים
פסטיבל ארמונות החשמונאים 2022
פסטיבל סיורים וחוויות לכל המשפחה, במקום בו חיו ופעלו מלכי החשמונאים! אז.. הדליקו חנוכיה, איכלו סופגניה ובואו לחווית המורשת האמיתית של חנוכה! מוזמנים לבוא ולהנות מפעילויות שונות בנושאי החנוכה: סיורים מודרכים, שחקנים ונגנים, סנדאות חשמונאיות, סיורים במשאיות ספארי למבצר דוק, סיורי למטיבי לכת בנחל פרת אל הארמונות ועוד שפע חוויות חנוכה ברוח התקופה.
20-22.12.2022    שעות:16:00-08:00

אתר הטבילה – קאסר אל יהוד –  רשות הטבע והגנים
סיורים בציר המנזרים – במיוחד לשבוע המורשת!
מוזמנים להכיר את קסמו של הירדן ואת האתרים המקודשים על גדותיו. במיוחד לשבוע המורשת יתאפשר ביקור בכנסיה העתיקה סנט. ג'ון ובמתחם האתיופי שבציר המנזרים, שם נשמע על מסורות קדושת הירדן ביהדות ובנצרות. נקודת היציאה לסיורים: מוקד השירות של האתר. הנסיעה ברכבים פרטיים. הסיור בהדרכת מורי דרך מוסמכים של משרד התיירות, במסגרת תמיכת משרד התיירות במורי הדרך.
22.12.22  שעות: 12:00-10:00
בנוסף, בסוף הסיורים, יתקיים מופע מוסיקלי מיוחד עם נוריאל שמעון והזמרת חגית מעוז של שירי ארץ ישראל הישנה והטובה!
22.12.22  שעות: 13:00

בית המייסדים שדרות –  המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
חנוכיות וזכרונות – סיורים ובתים מארחים בשדרות
לראשונה – סיפורה של העיר שדרות וסיפורם של מקימיה החלוצים, אשר טרם סופר… הצטרפו אלינו ובואו להכיר את העיר שעמדה איתן לנוכח כל האתגרים. מוזמנים להצטרף לסיורים מודרכים במוזיאון, סיורי חנוכיות ואירוח ביתי. מומלץ לבוא בלבוש חם.
20-23.12.22
שעות פתיחת המוזיאון: 16:00-09:00. שעות הסיורים (באמצע השבוע): 12:00, 14:00.
לסיורי החנוכיות:
20-21.12.22 שעות: 18:00, 20:00

סוסיא הקדומה – רשות העתיקות
בעקבות הניגון האבוד של סוסיא: סיור חווייתי לכל המשפחה
בואו לסיור באתר שהתחדש לאחרונה במיצגים החדשים. בסיור נכיר את חיי היום יום של היהודים בארץ ישראל בתקופת התלמוד: המבנים והמערות, המקוואות, בתי הבד והגתות, הכתובות, מנהרת המילוט, העיטורים באבן ובפסיפס, ובראש כולם מבנה בית הכנסת המפואר.
כל חנוכה למעט שבת 16:00-09:00

תל באר שבע  – רשות הטבע והגנים
מגלים את התל – דרך המוסיקה!
סיור מלא הפתעות בו נגלה שרידי עיר מרשימה ואת באר המים העמוקה ביותר במזרח התיכון! נעלה לתצפית מרהיבה ממגדל התצפית ונסייר גם במפעל מים תת קרקעי קדום. מיד אחרי הסיור מוזמנים להצטרף למופע 'השיר הכי טוב בעולם' בו תעזרו לחבר שיר חדש על התל.
20,21,22/12/2022 שעות: 16:00-08:00

גן לאומי עתיקות עין גדי – רשות הטבע והגנים
סוד בושם האפרסמון – מרחב בריחה
במשך מאות שנים ייצרו תושבי עין גדי הקדומה את הבושם האיכותי והיקר ביותר בעולם העתיק. בושם האפרסמון שימש למשיחת מלכי יהודה וישראל, לפולחן בבית המקדש ושווק לכל רחבי האימפריה הרומית. עיזרו לארכיאולוגים לגלות שוב את סוד ייצור הבושם הפלאי שנעלם עם השנים ונסו להתגבר על הקללה הנוראית שנכתבה בפסיפס בית הכנסת העתיק.
20-23.12.22  שעות:16:00-08:00

בית המייסדים ירוחם
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
סיורים בבית המייסדים ובאתרים בתוך ירוחם ובאזור
מוזמנים להכיר את סיפורם של המתיישבים חלוצי העיירה ירוחם. סיורים בבית המייסדים אשר כוללים הופעה של "השיר החשוב ביותר בעולם", ומשחק בריחה ייחודי לבית המייסדים בירוחם.
21-22.12.22 ו-25.12.22
"השיר החשוב ביותר בעולם": 10:00- 12:30
משחק בריחה:  15:30-12:30

סיור בעקבות שירים ברחובות ירוחם
סיור ברחובות ירוחם שם מוצגים בדרך קבע שירים ישראלים, הסיור ידבר על ההיסטוריה של כל אתר ואתר ועל החיבור של השיר לאתר את הסיור תדריך מדריכה דבי גולן, נשיאת עתיד במידבר
21.12.22  שעות: 16:30-14:30

מופע ערב שירים עם להקת קיבוץ גלויות
ערב של שירי ארץ ישראל בשיתוף הקהל השם דגש מרכזי על המגוון האנושי המרכיב את ירוחם
21.12.22  שעות: 22:00-20:00

סיור חנוכיות ברחובות ירוחם
סיור בשכונת הגבעה ורחוב ההגנה ומפגש עם בתים מיוחדים וסיפורי חנוכיות מיוחדות. בסיום הסיום תתקיים סדנת ספינג', בהדרכת שי בן טל מנהל תיירות עתיד במדבר ומדריך בכיר.
22.12.22 שעות: 20:00-17:00

קבלת שבת ברוח ירוחמית
קבלת שבת מיוחדת עם נגנים ופיטנים ירוחמים שיביאו את רוח המסורתיות של היישוב
23.12.22  שעות: 12:30-11:00

מלווה מלכה
ערב שירה מדוברת עם נציג של משיב הרוח וכותבים ירוחמים
24.12.22  שעות: 20:00
לתיאום מראש:
נתנאלה – 054-4244093

צריף בן-גוריון
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
סיור עששיות בצריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון
בכל שעה עגולה הצריף יוחשך ויתקיים סיור מודרך לאור העששיות. במהלך הסיור המבקרים יגלו את החפצים בביתו של המנהיג ובהן סמלי חג החנוכה. למשל: חנוכיה המנגנת את המנון המדינה, חנוכיה בדמות המכבים וסמל המדינה.
בכל ימי השבוע א-ה בחנוכה.  שעות: כל שעה עגולה

סיורי שקט לאנשים עם צרכים מיוחדים
בנוסף לסיור הרגיל, יתקיים בצריף גם סיור עששיות מודרך למספר מוגבל של משתתפים. מתאים למשפחות בהם אחד או אחת מבני המשפחה זקוק/ה לשקט, ביקור מותאם בפישוט לשוני.
בכל ימי השבוע א-ה בחנוכה. שעות: 16:00

הרצאה "הנגב בזמר העברי"
בהרצאה נסקור את היחס של החברה הישראלית לנגב כפי שהתבטא עוד בתקופת הישוב היהודי ובהמשך בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל לאחר הקמתה. ההרצאה קשורה בחזונו של בן-גוריון לפיתוח הנגב ומצביעה על היחס של הציבור והמוסדות לנגב.
23.12.2022  שעות: 11:00
לתיאום מראש:
https://ben-gurion.co.il/

תמנע
רשות העתיקות
חפירה לקהל הרחב
במהלך שבוע המורשת אתם מוזמנים לבוא אל פארק תמנע ולהשתתף בחפירה שתתקיים בפארק!
20-22.12.22 שעות: 16:00-10:00

המופע "מובטחת"
מופע מוזיקלי בעיקרו, שנכתב ובויים על ידי המחזאי והבמאי יונתן בלומנפלד ומבוצע על ידי להקת "הפיראטיות הפיראטיות". המופע חוגג את השירה שנכתבה על המקום, ארץ ישראל ומקומות בארץ ישראל, כשהמטרה – לשים את השירה בפרונט אבל לחגוג אותה לא רק בדרך הקלאסית של שירה עתיקה אלא להחיות אותה בדרך חדשה.

עוד באתרים במיוחד לכבוד שבוע המורשת והשירה העברית:
עמדות אנימציה בה תוכלו ליצור את הסרטון שלכם על משוררים אהובים, משחקי שירים וחרוזים, חידונים וציורים אותם תצטרכו לגלות על מפת ארץ ישראל. האם תצליחו לחבר יצירה בעצמכם ולגלות את השירים, את האתרים ואת והדמויות המסתתרות בין אתרי המורשת על המפה?

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות