שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מכתבו של אורי יוגב למגדלים ויצרני שמן זית

חברי מועדון תו האיכות

15 נובמבר 2022
מגדלים ויצרנים יקרים, חברי מועדון תו האיכות
מסיק 2022 מביא איתו שפע פרי לצד אתגרים לא פשוטים כמו קושי בגיוס פועלים המביא לדחיית המסיק בחלק מהכרמים, או יבוא שמני זית בהיקף חסר תקדים ומבחירים שלא עולים בקנה אחד עם התייקרות שמני הזית באירופה החווה שנת מסיק קשה במיוחד.
אני פונה אליכם בתוך להט העשייה להאיר את העשייה של ענף הזית הפועל במספר מישורים כדי להתמודד עם סיכונים ואתגרים שהיינו ערים להם בתקופה האחרונה.
כמו תמיד בחיים, קודם כל בריאות (העצים והפרי 😊):
– הענף מקיים שיתוף פעולה מקצועי עם מיטב החוקרים והמדריכים במסגרתו אנחנו תומכים ומקדמים מחקר פורץ דרך בראשות דני שטיינברג ממכון ולקאני בנושא המועד האופטימאלי לטיפול בעין הטווס.
– ענף הזית תומך במחקר של מנהל המחקר גילת בראשות ארנון דג בנושא השפעות אופן המסיק על איכות השמן בגידול המסורתי, וכן במחקר לבחינת השפעת פיזור גפת דו פאזית על שטחי הזיתים.
– הענף סייע בביצוע תצפיות בטיפול בסילאניום להעשרת שמן הזית ובדיקות עלים לאיפיון תופעת הריקבונות בזן אסקל.
– לאחרונה אושרה הדפסת מהדורה נוספת של חוברת ההדרכה לגידול זית אשר ערך יונס מוג'ירה בשפה הערבית ואנו לקראת דיון ממוקד בפעולות מקצועיות נוספת המיועדות לתמיכה בגידול המסורתי.
– קיימנו כמה ימי עיון מקצועיים בנושאי גידול וכן בנושא תפעול בתי הבד – בשנה הבאה נקיים סדנא למפעילי בתי בד אשר תועבר על ידי מומחה מוביל בין לאומי.

בתגובה להתמודדות מול מחירי הרצפה של שמני היבוא, פועל ענף הזית בפני מקבלי החלטות לקבלת תמיכות ממשלתיות בענף על מנת להשוות ולו במקצת את תנאי הסחר ביחס למגדלי ספרד יוון ואיטליה הנהנים מתמיכות ציבוריות מאסיביות. בנוסף, הפאנלים של הענף (היחידים המאושרים על ידי ארגון הזית העולמי בישראל) טועמים בטעימה עיוורת מזה כמה חודשים שמני זית מהמדפים והתוצאות מטרידות: חלק ניכר מהשמנים פגומים ברמה של אורדנרי ואף שמן למאור שאינו ראוי למאכל. החומרים מועברים להתייחסויות רשתות השיווק וחברות המזון וכן אנו פועלים לגייס את גופי הרגולציה (שירות המזון והרשות להגנת הצרכן) למעורבות שלהם.
פעולות קד"מ שכללו, בין היתר, הגברת נוכחות על מסך הטלוויזיה, הגברת נוכחות ברשתות החבריות, פרוייקט הבלנדינג הגדול בהדרכת מומחה שמן הזית הבינלאומי אנטוניו לאורו בו נטלו חלק ארבעה שפים/ות מהמובילים בארץ, טעימות זנים ושילובם במטבח עבור קהל מקצועי וקהל קונה כרטיסים במרכז "אסיף", השתתפות בפסטיבל ענף הזית ( ביום שישי 18.11 חוות חנניה פותחת את שעריה לקהל)

הענף התחיל השנה בהפעלת סדנאות המיועדות לנשים בחברה הערבית אותן מעבירה המלווה הקולינרית של הענף, השפית הילה אלפרט. סדנאות הבישול המתמקדות במקום של שמן הזית במטבחים השונים, נפתחות בטעימת שמנים הנערכת ע"י טועמים מוסמכים של הענף במטרה לטפח צריכת שמנים איכותיים בקרב הנשים שהן המנהיגות הקולינריות בבית וקובעות בפועל איזה שמן זית יכנס אליו. אנחנו מאמינים כי פעולה חינוכית כזאת תביא לדרישה לשמנים איכותיים מבתי הבד ותחייב אותם בתורם לשפר את ההקפדה על כללי מסיק, עצירה ואחסון להבטח איכות שמן הזית.
נמשיך עם ביצוע סדנאות אלו גם בשנה הקרובה.

הענף משקיע מאמץ רב במועדון תו האיכות ובהבטחה כי רק יצרנים אשר עומדים באופן מוחלט בהנחיות יקבלו את תו האיכות ולא חששנו להוציא מן המעגל גורמים גדולים אשר לא עמדו בכללים. אנחנו נמשיך עם קו החלטי זה גם בעתיד.
בכוונתנו השנה להעמיק ולשפר את פעולות הקידום לשמני הזית הישראליים נושאי תו האיכות ובתוכנית קיום תחרות שמני זית ישראלייים נושאי תו איכות ושליחת עשרת הזוכים לתחרויות בינלאומיות.
כמו כן הענף מקיים שיתופי פעולה עם תחרות טרה אוליבו ובתוכנית גם עם גורמים נוספים אשר יסייעו בהבלטת ייחודיותו של שמן הזית הישראלי .
בחודשים הקרובים נציג בפניכם את תכנית השיווק לשנה הקרובה ובינתיים, לשנה שתמשח את כולנו בשמן משובח, כזה שיזכה בכבוד הראוי לו.

שלכם ועבורכם
אורי יוגב
מנכ"ל ענף הזית במועצת הצמחים


כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות