שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מגזין III יפו מציג

לדוד מזמור/ דוד עדיקא

 דוד עדיקא הוא אחד הצלמים המוערכים בישראל.
בתחילת הקריירה שלו התפרסם כצלם שמביא סקס אפיל וסטייל , ומאז והיום עדיקא משלב בין עולמות האמנות, האופנה והעיצוב ומטשטש את הגבולות ביניהם.
הפעם מצלם דוד קולגות שלו – צלמים . צלם מצלם צלמים …
בתוך החלל המושלם של מוזיאון מגזין 3 ביפו, שחולק לחדרים פורטרטים גדולים בגודל 1:1, משתלבים עם צילומי טבע עדינים.

אוצרת : כרמית גלילי
פתיחה חגיגית : יום חמישי, 27.10.2022
נעילה : 14/4/2023

לדוד מזמור היא תערוכה על צילום. דרך דיוקנאות של צלמים, היא עוסקת בתשוקה לצלֵם וביחסי המבטים בין מצלם ומצולם: היא בוחנת שאלות של ייצוג, אסתטיקה וטעם, ונותנת ביטוי למחשבות על צילום, על גוף ועל פוליטיקה, חברה וקהילה, תוך שהיא מאתגרת את האופן שבו אנחנו רואים צילום ותופסים אותו.

לאורך שנות יצירתו עוסק עדיקא בניסוח שפה חזותית דרך שאלות של זהות. ארכיון הדימויים האיקוניים שלו עוסק בשאלות של זהות עדתית, לאומית, מקומית, מינית ותרבותית, תוך יצירת טביעת אצבע מובהקת שהופכת את המוכר לבלתי מוכר ובלתי מושג; ארכיון צילומי מקומי ואישי שהוא בה בעת גם יצירה של זהות חדשה.
בתערוכתו החדשה במגזין III יפו מצטרפת השאלה על זהותו של עדיקא כצלם, דרך 12 דיוקנאות של צלמות וצלמים. המפגש בין שני צלמים, יוצר ויוצר.ת, מגלה כי הרגע בו נוצר הדיוקן הוא הרבה מעבר לדימוי הסופי אותו מציג עדיקא לצופה. כל אחד מהדיוקנאות מגלם בתוכו את המפגש בינו לבין השקפות העולם וגופי העבודות התכנים והרעיונות בהם עוסק מושא הצילום. כמו אותה אמונה של שבטים ילידיים כי משהו מן הנשמה נלקח ברגע הצילום, מבקש עדיקא מהיוצרים הרבה יותר מאשר את הדימוי. דרך שאלות על מבט, על מי ששולט בו ועל האופן שבו הן הצלם והן הצופה משתמשים בו, עולה מתוך אוסף הדיוקנאות דיוקן של צילום מקומי ועכשווי.

כשמאחוריו שנים של עיסוק יומיומי בצילום, כצלם, יוצר ומחנך, עדיקא משתמש במרחק מהצלמים/מצולמים ובמבט הרפלקסיבי בהם כדי לשרטט קואורדינטות שבאמצעותן הוא ממקם את עצמו ואת גוף העבודה שלו בשדה היצירה הצילומית. הוא ניגש לצילום כמו צלם טבע שיוצא לצלם את בני מינו דווקא, כדי ללמוד מהם על זהותו שלו.

לצד הדיוקנאות מציג עדיקא צילומי טבע דומם. פרחים, פסלונים, קונכיות, ספר, צנצנת. אלה הם חפצי מעבר בינו ובין מצולמים.ות, השתקפות שלהם בתוך יצירתו. זהו רגע פיסולי בתערוכה, המתנסח במרחב ביתי שממוקם בין ביתו לביתם. את חלל התערוכה הוא בונה כבית שקירותיו ניתקו זה מזה, דירת מגורים מפורקת. החלל משחזר את החלל הביתי בו נעשו הצילומים, אך בו בזמן מייצר מרחב מתעתע, בו הצופה אינו עוד השולט הבלעדי במבטו שלו. מכל נקודה בחלל נחשף הצופה לחיבורים אחרים ולמבטים אחרים, סיפור אחר נחשף מאחורי כל קיר.

הצילומים נעשו במצלמה אנלוגית, בפורמט גדול, בסרט צילום, מתוך כוונה לחזור אל צילום מסורתי – כזה שנוצר מתוך חומר, פילם ואמולסיה, ודורש תהליכים של פיתוח וריטוש. אופיו של צילום כזה מוסיף עוד נדבך אינטימי למערכת היחסים עם המצולמים. הטקס שנוצר סביב רגע הצילום, משך הזמן שלו, הרגע בו עדיקא נעלם מאחורי המצלמה והמצולם מתבקש לעצור נשימה, לא לזוז, כל אלה מייצרים דיוקן עשיר בפרטים אותם מאפשר החומר כמו גם היחסים בין הצלם למושאיו.

אלה דיוקנאות חומריים, ציוריים מאד, כמעט תלת ממדיים. הגוף המצולם שואף לקנה מידה של 1:1. הצופה הפוסע בין חלקי הדירה המפורקת מוצא את עצמו סמוך לדיוקנאות, לפעמים כמעט נתקל בהם,. המרחק שנוצר בינו ובין הצילומים אינו המרחק הרגיל שבו הגוף ממקם את עצמו מול דיוקן בגודל כזה, זהו מרחק שכופה אינטימיות על הצופה. לרגע לא ברור מי מתבונן במי, הצופה בדיוקן או הדיוקן בצופה, ומבטו של הצופה מתמזג עם מבטו של עדיקא ובו-בזמן הופך למבט שלישי, אחר.

David_Adika_TWO_SHELLS

 מגזין ווו יפו
מגזין III יפו הוא חלל לתצוגת אמנות, שלוחת קבע של מגזין III מוזיאון לאמנות עכשווית משטוקהולם, שוודיה. התוכנית המגוונת של מגזין III יפו כוללת אמנים עכשוויים מקומיים ובינלאומיים כאחד. מאז שנפתח בשנת 2018 הוצגו בחלל תערוכות יחיד של חיים סטיינבך, שילה היקס, קוסימה פון בונין, טל ר. ומאיה אטון. החלל ממוקם ברחוב עולי ציון 34, בשכונת מגורים עשירה בהיסטוריה וגיוון תרבותי הגובלת בשוק הפשפשים המפורסם של יפו. הארכיטקטורה הייחודית של המקום מאפשרת לעוברים ושבים לצפות בתערוכות מבחוץ, ביום ובלילה.

מגזין ווו מוזיאון לאמנות עכשווית
המוזיאון, שנחשב לאחד המוסדות המובילים באירופה לאמנות עכשווית, פועל מאז 1987 מתוך האמונה ביכולתה של אמנות לחולל שינוי ולעורר השראה בקרב אנשים ובחברה בכללה. התערוכות שהוצגו במגזין III מאז היווסדו זכו לתהודה בשדה האמנות הבינלאומי, והמוזיאון מעשיר בהתמדה את אוסף הקבע שלו, הכולל עבודות מאת אמנים עכשוויים מובילים. בין התערוכות הבולטות שהוצגו בו לאחרונה: טום פרידמן (Friedman), קתרינה גרוסה (Grosse), טוני אורסלר (Oursler), מיקה רוטנברג (Rottenberg), איי וייוויי (Ai Weiwei), אנדריאה זיטל (Zittel) וגונל ואלשטרנד (Wåhlstrand).

יפו III מגזין
עולי ציון 34
https://www.magasin3.com/he/jaffa/

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות